מדוע כדאי ללמוד MBA בתוכנית מובילה בחו"ל?

בוגרי תואר ראשון בישראל המעוניינים להמשיך לתואר שני במנהל עסקים – MBA – מתלבטים לעיתים אם ללמוד אותו בארץ או בחו"ל. הסיבות ללמוד בארץ מובנות – ישנן תוכניות MBA מצוינות באוניברסיטאות המובילות בארץ אשר יכולות להספיק לישראלים המעוניינים לפתח לעצמם קריירה בארץ ולהתקדם בשדרת הניהול של חברות גדולות במשק הישראלי. בנוסף, יציאה ללימודים בחו"ל זה עסק יקר – שכר הלימוד לשנה עומד על 60-55 אלף דולר, ומעבר לכך ישנן עלויות מחיה, אוכל, שכר דירה וכו'. הלימודים בחו"ל דורשים כמובן יציאה מהארץ למספר שנים, שמשמעותה התרחקות מהמשפחה ומ"רשת הקשרים המקצועית" שבארץ לתקופה זו. מרבית התוכניות בחו"ל כוללות שבוע לימודים מלא, בניגוד לרוב התוכניות הישראליות שמותאמות לאנשי קריירה שממשיכים לעבוד בזמן הלימודים. לכן לרוב בלתי אפשרי לעבוד ולהתפרנס תוך כדי התואר. בחלק מהמוסדות ניתנות מלגות, חלקיות או מלאות, אך הרבה יותר קשה לקבלן בעשר האוניברסיטאות המובילות.

למרות כל הנאמר לעיל, ישנם יתרונות רבים ומשמעותיים ליציאה ללימודי MBA בתוכניות המובילות בחו"ל (בעיקר ארה"ב ואירופה). גם אם מבחינה אקדמית ערך התואר זהה בארץ ובחו"ל, ישנם הבדלים בנושאי הלימוד וב"קייסים" – בארץ לומדים מה קורה בכלכלה הישראלית, ואילו בארצות הברית לומדים על החברות האמריקאיות, שזה עולם אחר לגמרי. לעומת התוכניות בארץ, לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם – כגון הרוורד, סטנפורד, וורטון, שיקגו בות', קלוג, MIT, ברקלי, קולומביה, אינסאד, לונדון ביזנס סקול – פותחים בפניך אפשרויות תעסוקה ניהוליות בחו"ל בקרב החברות המובילות בעולם, אשר גם כרוכות בשכר גבוה יותר שמעלה בצורה משמעותית את התשואה להשקעה על תואר ה-MBA (לפי נתונים שנאספו ע"י הפייננשל טיימס לטובת הדירוג העולמי של תוכניות ה-MBA לשנת 2020, בוגרי הרוורד ביזנס סקול זוכים לשכר שנתי ממוצע של 208,023$, בוגרי וורטון לשכר שנתי ממוצע של 217,141$ ובוגרי סטנפורד 225,589$). הקבלה לתואר MBA  בארה"ב, למשל, כוללת גם רשיון לעבודה לאחר הלימודים. זוהי סיבה מרכזית לכך שמועמדים רבים פונים לתוכניות המובילות בארה"ב. לימודי MBA בתוכניות המובילות בעולם למעשה פותחים בפניך את האפשרות לעבוד גם בקרב חברות קטנות יותר, המובילות או המלהיבות בעולם בתחומן. חברות מובילות בעולם מגייסות, בקמפוס עצמו, את בוגרי התוכניות המובילות בעולם למסלולי ניהול בחו"ל. בארצות הברית קיים בכל בית ספר למנהל עסקים מנגנון למציאת עבודה לבוגרים, שמספק גישה לשוק העבודה האמריקאי, וזו אפשרות שלא ניתנת בישראל.

יתרונות נוספים של לימודי MBA בחו"ל הם שהלימודים נועדו להכשיר אותך לעבוד בקרב חברות "דוברות אנגלית" ובתרבות אמריקאית (או אירופאית), וכן העובדה שלימודי MBA בתוכנית מובילה בחו"ל מכניסים אותך ל"רשת של קשרים" עם סטודנטים ובוגרים מכל העולם אשר תסייע לך להצליח בתפקיד ניהולי בחברות מובילות בעולם.

בנוסף, לימודי MBA בבתי הספר למנהל עסקים המובילים בעולם נחשבים ל"חוויה של פעם בחיים". בוגרי התוכניות מסבירים לעיתים קרובות כי מדובר בשנתיים אינטנסיביות, בלתי נשכחות, עם "הטובים והמבריקים" של הזירה העסקית מהעולם כולו, שנתיים שבמהלכן תבנה יחסים לטווח ארוך עם אותם חברים ללימודים. השילוב של חוויה בינלאומית, גירוי אינטלקטואלי והרחבת האופקים ביחד עם השכר הצפוי לבוגרי תוכנית מובילה בחו"ל מהווים יתרון משמעותי ללימודי MBA בחו"ל.