Home פורומים הפורומים Forum: תהליך הקבלה החיים כסטודנט MBA ב-IE מענה ל־החיים כסטודנט MBA ב-IE

Shai2008
חבר
מספר הפוסטים: 12

To: Shai2008


זהו, נגמר ה MBA…. לא יאומן, עברו רק כמה שבועות אבל פתאום זה נראה כל כך מזמן. אני עדיין צובט את עצמי מדי פעם כדי להבין אם זה היה חלום או שזו באמת הייתה התקופה הטובה ביותר של החיים שלי…

לפני שאני מספר על התקופה האחרונה, נשארו לי שני חובות אחרונים מהסמסטר הרביעי והחמישי, תקופת הElectives – וחיפוש הקריירה.

לאחר שחזרנו מחופשת הסמסטר באוגוסט, התחיל הפרק השני של הלימודים. אם עד עכשיו הכל היה לחוץ בטירוף, עם טונות של מטלות, הרי שעכשיו ניתנה לאנשים האופציה לבחור איך הם רוצים שתיראה תקופת הElectives שלהם. כ"א מחוייב לקחת קורסי בחירה שבין 96-140 סשנים (כל Session הוא שעה ו-20 דקות) וזה נתן לאנשים את האופציה להחליט אם הם מעוניינים להשקיע עוד בלימודים או להוריד טיפה את העומס ולהתמקד בדברים אחרים כגון חיפוש עבודה או פרוייקטים אישיים. אני אישית לקחתי 99 סשנים, מה שנתן לי קצת מרווח נשימה גם לעשות ולראות את כל הדברים שלא הספקתי בחודשים שלפני.

בעקרון ישנם קורסים של 5, 12, ו-20 סשנים כאשר הסשנים הקצרים הם בתחום ה Soft Skills ותמצאו שם קורסים כגון:

Swim with the Press, Building Leader Networks, Leading Uncertainty, Create & Innovate, ו- Presentation Design.

אני לא אכנס לכל הקורסים של ה -12 וה-20 סשנים אבל אני רק אומר שיש מגוון רחב מאוד של קורסי בחירה כאשר כל אחד יכול למצוא את הדברים המעניינים אותו יותר ולהתמקד בהם. ישנם עשרות קורסי בחירה בתחומי המימון, שיווק, אסטרטגיה, יזמות, טכנולוגיה, משאבי אנוש, תפעול, אנרגיה מתחדשת ועוד. אני התמקדתי בכל תחום היזמות ומימון חברות סטארט אפ, והקורסים שלקחתי היו בהתאם. מנקודת מבט של היום אני יכול להגיד שהקורסים שבחרתי ענו לי בדיוק על מה חיפשתי. ברור שתמיד אפשר להעמיס עוד אבל כל אחד צריך למצוא לעצמו את האיזון המתאים לו.

בנוסף, ישנה את תכנית ה- Venture Lab. למי שמתקבל לתכנית זו, מדובר בתכנית השוות משקל ל-32 סשנים. למי שלא התקבל או שלא היה מעוניין בתכנית, יש אופציה חלופית והיא קורס ה Applied ent. Workshop, כאשר בקורס זה ישנם 20 סשנים.

ההבדל בין שתי התכניות הוא שלתכנית ה Venture Lab נכנסים אלו אשר החלו כבר בפרוייקט היזמות שלהם בסמסטרים הראשונים ויש להם כבר תכנית עסקית ראשונית. למי שמעוניין, ניתן גם להצטרף לפרוייקטים קיימים ב Venture Lab אם המיומנויות שלכם עונות על מה שבעלי הפרוייקטים מחפשים. בכל מקרה חשוב לציין כי לא כל הפרוייקטים מתקבלים לתכנית. ישנה ועדה הבוחרת את הפרוייקטים המתקבלים, כאשר באופן הגיוני עיקר הפרוייקטים המתקבלים הם מתחום ההייטק והביוטק.

האופציה השניה של ה Applied ent. Workshop מתאימה לכאלו שאין להם פרוייקטים שהתחילו בסמסטרים הקודמים אך מעוניינים להשתפשף יותר בהקמת מיזם, לכאלו שהפרוייקטים שלהם לא התקבלו ל Venture Lab או לכאלו שמעוניינים לפתח משהו חדש עליו הם חשבו במהלך השנה. אני השתייכתי לקבוצה השלישית. באתי עם רעיון משלי אבל בסוף מצאתי את עצמי חובר לבחור גרמני ושנינו עבדנו יחד על הרעיון שלו בתחום טיהור המים.

מלבד התכניות הללו היית אופציה נוספת למי שרצה והיא לעשות Exchange בבתי ספר אחרים ברחבי העולם.

ל- IE יש מגוון רחב מאוד של יותר מ- 40 תכניות חילופי סטודנטים בכל העולם. ישנה אפשרות לעשות תכנית קצרה של שבוע בין הסמסטרים הרביעי והחמישי, וישנה את האפשרות לעשות תכנית חילופי סטודנטים ארוכה לאורך כל הסמסטרים הרביעי והחמישי, כאשר הסטודנט נדרש לחזור לפני הבחינה(המצגת) המסכמת בשבועיים שלפני סיום הלימודים ב- IE.

Career Fair במהלך הסמסטר הרביעי נערך כנס הקריירה ב IE בו לקחו חלק יותר מ- 110 חברות, מה שהפך כנס זה לאחד מכנסי הקריירה הגדולים באירופה! בכל יום במשך שבוע הגיעו חברות שונות מכל התעשיות האפשריות לכנס שנערך בקמפוס של IE. שמות מפוצצים כמו Pepsi, Nestle, P&G, Nike, Loreal, LG, Apple, PwC, Booz, Accenture ועוד רבים אחרים היוו מוקד משיכה לדוכנים שלהם והיו לא מעט אנשים שחיכו בתור כדי לקבל את ההזדמנות להציג את עצמם. באופן טבעי, היו גם לא מעט חברות ספרדיות מתחומים שונים שהציגו עצמן, אך כמעט כולן היו חברות גלובליות גדולות כאשר נציגיהן נתנו את האופציה לשלוח דרכם או דרך האתר של החברות קו"ח לתפקידים נוספים במדינות אחרות באירופה.

לפני שהחל הכנס וכדי להכין את הסטודנטים ככל הניתן, IE העבירו לסטודנטים את חוברת הכנס, בה ניתן חומר רקע על כל אחת מהחברות וכן את רשימת הפוזיציות הפתוחות של כל חברה. מעבר לזה הכל כבר היה תלוי בסטודנט.

לכנס הגיעו המון סטודנטים אך גם אנשים אחרים, פליטי המשבר הכלכלי ובוגרי MBA ממוסדות אחרים באירופה מהשנה האחרונה ומשנים קודמות. כל אלו יצרו היצע גדול שגרם לכך שהתחרות לא הייתה קלה. למרות כל זאת אני יודע כי בסופו של יום היו לא מעט אנשים שסידרו לעצמם ראיונות והיו גם כאלו שמצאו עבודות באותן חברות וכיום עובדים ברחבי אירופה. אמנם מציאת עבודה אינה קלה ומדובר בפרוייקט כשלעצמו אשר לוקח זמן, אך משיחות עם בוגרים מבתי ספר שונים הרושם שקיבלתי היה שניתן להתעודד בכך שהמצב לפני שנה היה הרבה יותר גרוע ושהשיפור מורגש הן במספר החברות המחפשות והן במספר הפוזיציות הפתוחות בכל חברה.

בכל מה שקשור לקריירה, ל- IE יש את ה- Career Management Center) CMC) שמשמש מעין חברת השמה פרטית של האוניברסיטה ושולח מדי שבוע אימיילים עם משרות בהתאם להגדרות החיפוש אותן סיכם הסטודנט יחד עם הרפרנטית. יש לציין שאין להסתמך רק על השמה זו וכי מומלץ בחום כי כל אחד יהיה אקטיבי ויחפש משרות גם בעצמו.

בבלוג הבא אדבר על סיום הלימודים ועל החיים שאחרי ה- MBA.

דבר נוסף – לאחר חיפושים אחריי ברשת יצרו איתי קשר לא מעט אנשים בקשר ללימודים ב-IE. בכדי להקל על החיפושים אני מצרף כאן את האימייל האישי שלי לכל שאלה– [email protected]

בנוסף, אני שוב ממליץ לכולם להרשם לקבוצה שלנו בפייסבוק (לינק בבלוג הקודם) בכדי להישאר מעודכנים ולשאול שאלות אנשים נוספים. כמו כן, בקרוב נערוך מפגש בין בוגרים לבין סטודנטים פוטנציאליים אז למי שמעוניין אני ממליץ להישאר בהאזנה.

ודבר אחרון, עוד לא יצא לי להגיד מזל טוב לחבר'ה שהתקבלו לאחרונה: ליעד, דיוויד, מיכל, אלירן, שי, שירלי, מרינה וגיא. בהצלחה לכולם!!!!

ביי בינתיים,

שי.