מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • mickeyme
  חבר
  מספר הפוסטים: 14
  היי,

  יש למישהו מושג לגבי העלויות של תואר שני בחו"ל?
  וגם לגבי איך זה מתחלק?
  כלומר מהו שכר הלימוד, מהן הוצאות המגורים, הוצאות המחיה?
  מה ההבדל בין תכנית של שנה אל מול תכנית של שנתיים?
  האם יש אפשרות לעבוד תוך כדי הלימודים או שזה לא אפשרי/כדאי?

  תודה רבה,
  על העזרה,
  מיקי

  djbenami
  חבר
  מספר הפוסטים: 17

  To: mickeyme


  היי מיקי,

  העלויות לתואר שני משתנות מתוכנית לתוכנית ובהתאם למאפיינים שונים כגון: התואר עצמו, סוג התוכנית (מלאה או חלקית), מיקום, משך וכדומה. רוב התוכניות, (ולדעתי כל התוכניות המובילות) מפרסמות את העלויות באתר שלהם וכמו כן את עלויות המחייה הממוצעות.

  לדוגמה שכר לימוד בהרווארד ל-MBA, נכון ל-2014, הוא כ-$53,500 לשנה. באתר הם גם מפרטים את העלויות מחייה אם אתה רווק, נשוי וכדומה: http://www.hbs.edu/mba/financial-aid/Pages/cost-summary.aspx . (יש כאן פירוט כפי שביקשת לפי קטגוריות ההוצאה)

  באינסאד (בצרפת) לתוכנית ה-MBA, בערך 58,000 יורו לשנה (כ-$74,000) לשכר הלימוד בלבד.
  וכדומה. הפירוט של אינסיאד כאן: http://mba.insead.edu/financing/fees.cfm

  בהקשר לשאלתך, בתוכניות שנה, לרוב תקופה להתמחות שבין השנה הראשונה לשניה. גם בארה"ב ישנן תוכניות באורך שנה. יש לי הרגשה אישית שבארה"ב תואר מוביל אירופאי פחות מתקבל ממה שבאירופה מתקבל תואר מוביל אמריקאי. יש הרבה מאוד שיקולים המבדילים בין תואר באירופה לבארה"ב (מצב הכלכלה, סיכויים לעבודה, החזר על השקעה, גובה ההשקעה וכדומה) ובין תוכנית שנה לשנתיים (השקעה, החזר על השקעה, התמחות, משך וכמות לימודי הליבה ומשך וכמות קורסי הבחירה וכדומה). לדעתי גם באירופה וגם בארה"ב יש תוכניות מדהימות…

  לגבי אפשרות עבודה במהלך התואר השני: בתוכנית FULL TIME, למיטב ידיעתי (ועדיף לבדוק במקורות נוספים), זה כמעט ולא (עד בכלל לא) אפשרי. ישנן תוכניות כמו ב MIT בהן, אם יתמזל מזלך, אולי תוכל לעבוד כעוזר הוראה או עוזר מחקר במהלך התואר וזה מקל משמעותית בשכר הלימוד, אבל גם קשה מאוד. מצד שני קיימות תוכניות PART TIME, בהן תעבוד תוך כדי התואר, אך אלו, באופן כללי, נחשבות פחות יוקרתיות.
  על ההתמחות בין השנה הראשונה לשניה מקבלים תשלום כמובן, אך להערכתי הוא בגדר כיסוי הוצאות בתקופת ההתמחות. ולעתים אף לא מספיק מכיוון שיש כאלו שנאלצים להשכיר דירות בשתי מקומות בו-זמנית (לא מוצאים שוכר לדירה באזור הלימודים בתקופת ההתמחות)

  סה"כ להערכתי, בארה"ב מדובר בהוצאה של כ-$170,000-$180,000 ובאירופה כ-$100,000 (אם אתה רווק. למען האמת לא חקרתי לעומק את עניין העלויות באירופה). המימון מגיע מחסכונות, הלוואות, מלגות ובחלק מהמקרים מהמעסיק. ההחזר על ההשקעה משתנה מתוכנית לתוכנית.

  מקווה שעזרתי,
  בהצלחה,
  דניאל

  mickeyme
  חבר
  מספר הפוסטים: 14

  To: djbenami


  היי דניאל,

  בהחלט עזרת, נתת פה הרבה חומר למחשבה.
  תודה רבה על העזרה,
  מיקי

מוצגות 3 תגובות – 1 עד 3 (מתוך 3 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.