מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • roy99r
  חבר
  מספר הפוסטים: 9
  היי

  מחפש מידע על בי"ס ESMT בברלין, האם יש פה אנשים שעברו את תהליך הקבלה? איך ביה"ס הזה נחשב באירופה? מה ההתמחות שלו?

  אודה לכל מי שיוכל לספק לי תשובות על שאלות אלו ועוד מידע רלוונטי.

  רועי

  epony
  חבר
  מספר הפוסטים: 785

  To: roy99r


  בי"ס חדש (מאוד) יחסית שנפתח ב-2002 בתמיכתן המאוד נדיבה של 25 חברות גדולות ומוכרות, בעיקר גרמניות (BMW, מרצדס, אליאנץ, SAP וכד'…)

  ביה"ס ניצל את כל הכסף שהוא קיבל מהחברות הללו (למעלה מ-100 מיליון יורו!) כדי לגייס מרצים בעלי שם מבתיה"ס הטובים בעולם (הרווארד, סטנפורד, IMD, אינסאד וכיו"ב…), ולפתוח תכניות הכשרת מנהלים בכירים (Executive Education) שאוכלסו בעיקר ע"י מנהלים מאותן חברות שמימנו את הקמת ביה"ס… בתחום זה ביה"ס כבר צבר מוניטין די מרשים והוא מדורג בעשירייה השלישית בתחום הכשרת בכירים בעולם עי ה-FT (קפץ מהטופ 50 לטופ 40 ולטופ 30 בשלוש השנים האחרונות).

  רק ב-2006 נפתחה תכנית MBA חד-שנתית מאוד מצומצמת של כ-40 תלמידים במחזור והיא עדיין איננה מדורגת. התכנית לא מצליחה לצבור מומנטום של ממש, למרות שהיא מעניקה מלגות מאוד נדיבות (לא מפתיע בהתחשב בכך ששכר הלימוד הוא כ-50,000 יורו – כמו ב-INSEAD שמדורג טופ 5 בעולם).

  מבחינה אקדמית התכנית חטפה ביקורת חריפה מאוד ממשרד החינוך הגרמני (וגורמים אחרים, ראה בהמשך…), אך בסופו של דבר אושר לביה"ס לחלק תואר MBA, שאינו נפוץ כלל בגרמניה – יש בכל המדינה רק בי"ס אחד ברמה בינ"ל סבירה שנותן תואר MBA וזה מנהיים (נמצא בין פרנקפורט לשטוטגרט, קרוב לגבול עם צרפת). מרבית התארים המתקדמים בניהול בגרמניה הם בכלל מסוג (Master in Management (MiM או M.Sc עם תיזה, למשל תכנית MEMS של אוניברסיטת Huboldt הידועה בברלין).
  ב-2009 זכתה תכנית ה-MBA של ESMT לראשונה להיכרות בינ"ל בדמות קבלה לארגון ה-AMBA, שנחשב לארגון השלישי בחשיבותו להסמכת תכניות MBA בעולם (אחרי AACSB ו-EQUIS… התכניות המובילות באירופה מחזיקות בהסמכות מכל 3 הארגונים הנל, והיחידה בגרמניה שיש לה הסמכה משולשת היא מנהיים).

  יש המון ביקורות ברשת על תכנית ה-MBA של ESMT (הנה דוגמה), כולל סדרת כתבות מאוד לא מחמיאות (שאפשר למצוא גם באנגלית) של עיתונאית גרמנית בשם Bärbel Schwetfeger – מביקורת על הדקאן היוצא (זה שייסד את ביה"ס ואת תכנית ה-MBA) ועד חשיפת שחיתויות די הזויות כמו זיוף טבלת דירוג תכניות MBA שהתפרסמה במקסיקו

  בשורה התחתונה, מדובר על תכנית מאוד חדשה ומאוד מצומצמת, אך עם קשרים מאוד חזקים לכמה מהחברות המובילות בעולם ועם תכנית מלגות מאוד נדיבה.
  רשת הבוגרים היא כנראה החיסרון הכי גדול של ביה"ס (40 תלמידים במחזור וותק של 5 שנים, לעומת בתי"ס כמו אינסאד ו-LBS שקיימים עשרות שנים ויש להם מאות תלמידים במחזור…), אבל אם אתה רוצה לעשות MBA ואח"כ לעבוד ולחיות בגרמניה, אני לא רואה שום פסול בהגשת מועמדות לתכנית…

  אם אתה חם על ברלין, כדאי לשקול גם את ESCP, שהוא אמנם מוסד צרפתי במקור שיושב בפריז, אבל יש לו קמפוסים גם בלונדון, מדריד, טורינו וברלין. יתר על כן, יש לו הסמכה משולשת כמו למנהיים, ותכנית ה-MiM שלו דורגה במקום הראשון בעולם ע"י ה-FT ב-2010..!

  בהצלחה!

  אור

  orenzweig
  חבר
  מספר הפוסטים: 11

  To: epony


  תודה על ההודעה המאוד איפורמטיבית –
  אני גם הסתכלתי על ESMT בגלל היתרון הברור שלו – הוא בברלין, אחת הערים הזולות והמהנות למחייה בעולם.
  הוא אמנם לא ברמה של הבתי ספר המובילים בעולם, והוא אפילו לא מוביל בגרמניה, אבל האם אתה חושב שהוא מספיק טוב כדי להיכנס לתחום ה Consulting בגרמניה ? האם התחום הזה דורש שליטה בשפה המקומית, גרמנית ?
  או לחילופין, בתור בוגר INSEAD, האם אתה יודע להגיד האם תחום ה Consulting בצרפת דורש שליטה בצרפתית ? או שלסיים בבי"ס מוביל כמו INSEAD ושליטה באנגלית זה מספיק ?

  תודה !
  אורן

  epony
  חבר
  מספר הפוסטים: 785

  To: orenzweig


  אורן,

  לפני המשבר אפשר היה להתקבל לייעוץ אסטרטגי במדינה אירופאית שבה אתה לא דובר את השפה, והחברה שקיבלה אותך הייתה מעבירה אותך קורס לימוד שפה מאוד אינטנסיבי על חשבונה. לצערי, עם פרוץ המשבר התבטלה האפשרות הזאת כמעט לחלוטין. היום, עם התאוששותה היחסית של הכלכלה האירופאית (במדינות המערב, בכל אופן…), ייתכן וחוזרת עטרה ליושנה, בפרט במקומות בהם האנגלית היא כמעט שפה שנייה, כמו הולנד.

  בכל מקרה, גם לפני המשבר לא ידוע לי על מקרה שבו מישהו שאינו דובר צרפתית ברמה עסקית אשר התקבל לייעוץ אסטרטגי בפריז, וכנ"ל לגבי גרמניה…

  יחד עם זאת, אם תלמד בגרמניה בהחלט סביר להניח שאם תשקיע מספיק זמן ומאמץ, תוכל בתוך שנה להגיע לרמה גבוהה מספיק של שליטה בשפה המקומית.

  באשר ל-ESMT ספציפית, כמה מהחברות המובילות בתחום הייעוץ האסטרטגי (ובהן מקינזי) נמנות עם החברות שייסדו את ביה"ס, כך שניתן להניח שיש סיכוי להתקבל אליהן משם (אבל הייתי בודק את נתוני ההשמה של תכנית ה-MBA של ESMT לפני שהייתי חותם על זה…)

  דרך אגב, פונטנבלו לא כזאת יקרה – אני ואשתי הוצאנו כ-2,500 יורו לחודש במהלך השהות שלנו ב-INSEAD, וזו הייתה עלות המחיה לזוג שלא בחל בשום הוצאה עודפת (גרנו בווילה של 5 חדרים וגינה ענקית על נהר הסיין, החזקנו שתי מכוניות, יצאנו לפריז לפחות פעמיים-שלוש בחודש, עשינו חופשות וסופי שבוע באמסטרדם, מדריד, ברצלונה, ז'נבה, לונדון וכו'…)

  בהצלחה!

  אור

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.