מוצגות 50 תגובות – 251 עד 300 (מתוך 343 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • guywt82
    חבר
    מספר הפוסטים: 24

To: epony

היי לכולם,

קיבלתי הרגע זימון לראיון – בהחלט יעשה לי את הסופ"ש.

למישהו במקרה יש קישור עם טיפים להתנהלות בראיון?

תודה רבה על העזרה של כולכם.

גלעד
    חבר
    מספר הפוסטים: 8

To: guywt82

גיא,

כאן תוכל למצוא טיפים לראיון ושאלות נפוצות:

http://www.aringo.co.il/HebrewSite/h-Interviews.htm

בהצלחה בראיון!

epony
    חבר
    מספר הפוסטים: 785
    epony
    חבר

To: epony, All

לא יודע כמה מכם ראו את זה בלייב, אז הנה קישור לסיקור של כנס ה-MBA האחרון בחדשות ערוץ 2, בכיכובם של כמה מחברי הפורום

epony
    חבר

To: All

פרופסור איליאן מיהוב (Ilian Mihov), מרצה לכלכלה ב-INSEAD, מונה השבוע לתפקיד סגן ראש ממשלת בולגריה

http://www.sofiaecho.com/2010/01/21/845817_ilian-mihov-appointed-deputy-prime-minister-without-portfolio

LP 2010 MBA
    חבר
    מספר הפוסטים: 5

היה כנס טוב

חבל שלא הרחיבו על רמות הכנסה ממוצעות של בוגרים מהשנה האחרונה, פילוח התעשיות אליהן השתלבו הבוגרים
    ועוד מידע רלוונטי להשוואה.

השיחה בכיתת חו"ל הייתה די כללית וחבל שלא הייתה ממוקדת יותר.
    בהצלחה לכולם

epony
    חבר

To: LP 2010 MBA

פחות או יותר את כל האינפורמציה שציינת (נתוני תעסוקה…) אפשר למצוא באתרי האינטרנט של בתיה"ס.

נתונים לשנה האחרונה (2009) אפשר בד"כ למצוא רק בסביבות אפריל-מאי.
    לפחות ב-INSEAD ההסבר לכך הוא שהסטטיסטיקות מתייחסות לאנשים שסיימו גם ביולי 2009 וגם בדצמבר 2009, ולוקח זמן לרכז את כל הנתונים (בפרט בהתחשב בעובדה שהסטטיסטיקות בכל בתיה"ס מתייחסות לבוגרים אחרי 3 חודשים מתום הלימודים…)

בהצלחה!

אור

epony
    חבר

Hi all,

Here is a snapshot of the 2010 classes at INSEAD that I recently received from the school:

Class of July 2010 (i.e. started in September 2009)

• 495 students
    • 68 nationalities
    • 156 females (31.5%)
    • Average Age of 29 years
    • Average work experience of 5.4 years
    • Average GMAT score – 703
    • Largest national group – American (11.3%)

Class of December 2010 (i.e. started in January 2010)

• 499 students
    • 73 nationalities – a record
    • 170 females (34%) – another record
    • Average Age of 29 years
    • Average work experience of 5.5 years
    • Average GMAT score – 704
    • Largest national groups – USA (9%), Indian (9%) and French (8%)

All the best!

Or

yossipollak
    חבר
    מספר הפוסטים: 38

קיבלתי זימון לראיון הבוקר!

yossipollak
    חבר

Hi,

I've been instructed by a mail from INSEAD to schedule interviews with two different interviewers in Israel;
    I have a few questions to people who already passed this process:
    1. Is it always two interviews? if not, what does this mean?
    2. Will the interviews be in English or Hebrew?
    3. The interviewers are from local companies, are they INSEAD alumnis?
    4. I need to send to the interviewers in advance either resume, 6 first pages of app forms – without the essays, or complete app forms, what would you recommend?

I will appreciate any input…
    Thanks,
    Yossi

epony
    חבר

To: yossipollak

Yossi,

First of all, congrats on getting an interview invite!

As for your questions:

1. 2 interviews is the standard for just about all INSEAD candidates.

2. The interviews will be mostly in English, although some interviewers prefer to use Hebrew once they have confirmed that you have a high level of English. If you mentioned any other languages in your application, you might have to speak them too (though briefly)!

3. All INSEAD interviewers are alumni.

4. You need to send the interviewers both a CV and the first pages of your application. You can send them the full application instead of just the first pages, but that's not a huge difference. The only reason not to send the interviewers your essays is if you plan to use the same stories you used in the essays during the interviews… Otherwise, feel free to send the whole thing – there is absolutely no impact on your interview!

All the best!

Or

epony
    חבר

לכל מי שקיבל זימון לראיונות של INSEAD, רצ"ב קישור למידע נוסף בנוגע לתהליך:

http://mba.insead.edu/newsletter/AdmissionInterviews.cfm

בהצלחה!

אור

yossipollak
    חבר

Hi,

Does someone know whether INSEAD releases all decisions on the dead line day (like HBS), or decisions can be released sooner?

Thanks,

Yossi

yossipollak
    חבר

Hi Epony,

I have an interview with INSEAD alumnus on Sunday.

I found a lot of inputs on the web, but, as an interviewer, can you provide any tips for the interview?

Thanks,

Yossi

epony
    חבר

Yossi,

While INSEAD releases most decisions on the deadline date, there have been cases when it communicated a decision to an applicant a few days prior to that date…

My own experience was that I got the interview invite by email on the deadline date, but I got the final decision via phone call 3 days before the deadline.

All the best!

Or

yossipollak
    חבר

Thanks a lot, Epony.
    epony
    חבר

To: All, yossipollak

יוסי,

כל נושא הראיונות הוא מאוד מורכב, ובפרט בבי"ס כמו INSEAD שמסתמך על רשת הבוגרים שלו בביצוע הראיונות. בסופו של דבר, למרות שיש הנחיות כלליות לביצוע ראיון, כל ראיון הוא קצת שונה מכיוון שהאנשים שמעבירים את הרעיונות שונים זה מזה – הם לא כולם עובדים עבור ועדת הקבלה של ביה"ס, אלא נמצאים בשלבים שונים בקריירה, בחיים האישיים ובקשר שלהם לביה"ס עצמו.

בכל מקרה, הדבר הכי חשוב שאתה יכול לעשות בכל הנוגע לראיונות הוא לענות על השאלות ולהישאר עקבי במסר שאתה מנסה להעביר. כמו פוליטיקאי "טוב", אל תגיד "לא זאת השאלה", אבל כן תנסה לענות על כל שאלה בדרך שמבהירה למראיין שיש לך את הפטנציאל להיות גם סטודנט וגם בוגר טוב עבור INSEAD.

בשורה התחתונה, INSEAD מחפש לדרג מועמדים לפי 4 פרמטרים בראיון:

• קריירה עד הלום ופוטנציאל מנהיגותי – שאלה לדוגמה: מה לדעתך יהיו האתגרים המהותיים עבורך בדרך להגשמת שאיפות הקריירה שלך?
    • מוטיבציה והתאמה ל-INSEAD – שאלה לדוגמה: האם יש פעילויות חוץ-אקדמיות שבהן תרצה להיות מעורב באינסאד?
    • בינלאומיות ומודעות בין-תרבותית – שאלה לדוגמה: תאר מצב שבו עבדת עם אנשים ממדינה או תרבות אחרת – מה למדת?
    • תקשורות ויכולות בין-אישיות – שאלה לדוגמה: ספר לי על מקרה שבו היית צריך לשכנע אדם בכיר ממך לשנות את דעתו…

עוד נקודה למחשבה: מחקרים הוכיחו שרושם ראשוני הוא אחד מהגורמים המכריעים ביותר במדידת הצלחה בראיון. במילים אחרות, תתחיל להתאמן על לחיצת יד, קשר עין וחיוך, ותשתדל לשמור על הקשר עין והחיוך לאורך הראיון…

בהצלחה!

אור

נ.ב. המקור הכי טוב שאני מכיר לראיונות הוא ה-Wiki של ClearAdmit – הנה קישור ישיר לדף שלהם על ראיונות ל-INSEAD:
    http://www.clearadmit.com/wiki/index.php?title=InseadInterview.

yossipollak
    חבר

תודה רבה אור.
    אני בדיוק יוצא עכשיו לראיון… אני שמח שהספקתי לקרוא את הפוסט שלך.
    יוסי
    epony
    חבר

איך הלך?
    yossipollak
    חבר

Thanks for the interest.
    I had the second interview today; it's hard for me to say how it went.
    ,The interviews were very different, one was very conversational, and the other felt like a job interview.
    both interviewers were impressive persons.
    I hope I left good impressions…

Thanks again for your help,
    Yossi

epony
    חבר

I was recently asked on several different occasions what to do if your application to INSEAD was denied.

This is the advice I got from the INSEAD AdCom:

Times were tough this year with lots of great applicants but not enough seats.
    Applications were still up about 5-10% in the past year so it’s been quite competitive.

We do not encourage reapplications unless it is 2-3 years down the road when they can show any ‘improvements’, i.e. job promotions, new responsibilities, team leading, more international exposure, etc.

What you absolutely cannot do is to re-apply for the intake immediately following the one you did not get into (i.e. applying for the December 2011 class when you've been denied admission to the July 2011 class…)

I hope this helps!

Or

yossipollak
    חבר

הי,

אני שואל בשביל חבר:
    גיל 32, 6 שנות ניסיון בחברת הייטק, מתוכן (כמהנדס אורח) שנה אחת בסימנס גרמניה, 3 שנים כמנהל.
    עבודה (וטיסות) מול ללקוחות מאסיה, אירופה וארה"ב.
    תואר ראשון מהעברית במחשבים-פיזיקה (89), שירות צבאי ביחידת איסוף מודיעין של חיל האויר.
    GMAT 750

-> מה סיכויי הקבלה לאינסאד (עד כמה הגיל פוגע?)

תודה,
    יוסי

epony
    חבר

יוסי,

הפרופיל הנ"ל עושה רושם ראשוני די טוב.
    הנסיון המקצועי מרשים וכולל הן נסיון ניהולי, הן מותג חזק (סימנס) והן חשיפה בינ"ל משמעותית.
    הרקע האקדמי טוב וציון ה-GMAT מצויין, כך שאין דאגה לגבי כישורים אנליטיים – להיפך!

חסרים לי עוד פרטים יותר אישיים (מה שנקרא "נסיון חיים") כדי להכריע באופן חד-משמעי, אבל בהתחשב נתונים הנ"ל הייתי אומר שהחבר שלך יהיה מועמד תחרותי ב-INSEAD, למרות גילו "המתקדם".
    הגיל הממוצע ב-INSEAD הוא אמנם 29, אבל ישראלים הם בממוצע מעט יותר מבוגרים – בשנים האחרונים הגיל הממוצע בקרב הישראלים הוא 30-31, כך ש-32 זה לא סוף העולם, ואפילו בהנחה שהוא יתחיל ללמוד רק בגיל 33, הפגיעה במועמדות שלו לא תהיה גדולה.

בהצלחה!

אור

yossipollak
    חבר

Or,
    Thanks again.

I'm in! starting at Fonti on August.
    Thanks a lot for all the answers!
    Or, can I contact you by mail or phone?
    I would like to start checking apartment options – I have a wife and three kids relocating with me…

epony
    חבר

Congrats Yossi!

Feel free to contat me on:

epony

at

hotmail

dot

com

epony
    חבר

To: 100%Cotton

100%,

1. יש כמה מלונות זולים יחסית שנמצאים במרחק הליכה מהקמפוס: ה-Ibis הוא אחד הקרובים ביותר לקמפוס והוא אופציה בטוחה היות והוא חלק מרשת גדולה – ואם מזמינים חדר 3 שבועות מראש, יש תעריפים נמוכים יחסית הנעים סביב ה-70 יורו ללילה. אפשר גם ללכת על ה-Hotel de la Chancellerie, שממוקם ממש מול הטירה של פונטנבלו (להלן: פונטי ;-) בתעריפים הנמוכים מ-50 יורו ללילה. המחירים האלה מאוד תחרותיים עם בתי ההארחה באזור, ולעניות דעתי עדיף לישון במלון שנמצא בפונטי עצמה כי אז לא צריך להוציא עוד כסף על רכב שכור – אפשר פשוט לקחת רכבת מפריס לפונטי ולקבוע עם אחד הסטודנטים הישראלים שיאספו אותך משם, או לקחת אוטובוס מתחנת הרכבת…

2. הכי חשוב לדעתי ליצור קשר עם הסטודנטים הישראלים שלומדים שם כרגע ולשאול אותם את השאלה הזאת – הם יכולים להמליץ לך על אירועים שאסור לפספס, כמו שיעור עם מרצה מסויים או פרטים על המסיבה השבועית (שרק בשבילה שווה להישאר בצרפת עוד לילה ;-)
    שלח לי מייל לכתובת למטה ואני אקשר אותך עם כמה מהישראלים שיהיו בפונטי בעוד 6 שבועות …

3. למיטב זכרוני, אם אתה הולך לאירוע מובנה של ביה"ס, אז חלק מהלו"ז הרשמי לאותו יום הוא פגישה עם גורמים רלוונטיים באדמיניסטרציה של INSEAD, כך שלא צריך לעשות עוד היכרויות מיוחדות מעבר לכך.

כל הכבוד על היוזמה לבקר בקמפוס כחלק מתהליך האפליקיישן – זה אחד הדברים הכי חשובים שאתה יכול לעשות בכדי להכריע לגבי מידת ההתאמה של התכנית אליך (ושלך לתכנית…)!!

בהצלחה!

אור

epony

at

hotmail

dot

com

nivster
    חבר
    מספר הפוסטים: 41

ביקרתי בפונטי לפני חודשיים, מומלץ בחום גם לנרשמים וגם למתקבלים לבקר בקמפוס לפני.

אם אתה רק בא לביקור ולהתרשמות אז לדעתי יומיים זה מספיק בהחלט. כשביקרתי שם ישנתי ב-bed&breakfast במרכז פונטי, משהו כמו 20 דקות הליכה מהקמפוס. צור איתי קשר ואשלח לך את הפרטים בשמחה. שילמתי חמישים יורו ללילה.

nivster at gmail dot com

epony
    חבר

100%,

כדאי להתייעץ עם ישראלים שלומדים בפונטי עכשיו (אני יכול לקשר אותך אל כמה מהם אם תחזור אלי עם כתובת מייל) כדי לוודא שאתה לא מפסיד שום אטרקציה – הרצאה שווה ביותר שיש בחמישי אחה"צ, או שהמסיבה הגדולה של אותו השבוע היא בחמישי בלילה ולא בשישי או שבת, וחבל לפספס את האקשן ;-)

בכל אופן, 4 ימים זה די הרבה לביקור שמתמקד רק בפונטי, והקמפוס עצמו בכל מקרה די מת בימי ראשון אז אין עקרונית מה להישאר בפונטי כל הסופ"ש כשפריז כ"כ קרובה (כאמור, אלא אם הסטודנטים בדיוק מתכננים איזה אירוע מטורף…)

בהצלחה!

אור

epony
    חבר

To: All, 100%Cotton

נו, יום שישי המכריע ל-R2 של המחזור שמתחיל בינואר 2011 ב-INSEAD עבר אותנו לפני יומיים…

מקווה לשמוע שמישהו קיבל חדשות משמחות..!

בהצלחה!

אור

Niko
    חבר
    מספר הפוסטים: 18

שלום,

כיצד מתייחסים באינסיאד למועמדים בעלי ניסיון תעסוקתי משמעותי שהושג במקביל לתואר הראשון, אך ללא ניסיון עבודה מלא פוסט-תואר?
    האם יש מועמדים צעירים יותר ב-INSEAD מקרב הישראלים שהגישו מועמדות ישירות לאחר התואר הראשון?

תודה,
    Niko

epony
    חבר

To: Niko

Niko,

לא יודע אם זה עוזר, אבל אני הגשתי מועמדות בערך חודשיים לאחר סיום התואר הראשון…

ב-INSEAD מכירים היטב את המועמד הישראלי על שלל יתרונותיו וחסרונותיו: הם יודעים שאנחנו עושים צבא; הם יודעים שהטכניון לא מחלק ציונים כמו מכללה איזורית עלומת שם; והם יודעים שאי אפשר ללמוד באוניברסיטה בלי לעבוד לפני, אחרי ותוך כדי…

באשר לגיל המועמדים, הסטודנט הישראלי הממוצע הוא בן 30. יש בני 26, ויש בני 34, אבל הרוב הם בני 29-31 במועד תחילת הלימודים. אני הייתי אולי הישראלי הכי צעיר במחזור שלי, והייתי בן 28 בתחילת הלימודים.

epony
    חבר

חדשות חמות מ-INSEAD:

1. דו"ח השמת סטודנטים לשנת 2009 יצא זה לא מכבר והוא זמין לכל ב-http://mba.insead.edu/documents/MBA_EMPLOYMENT_STATISTICS.pdf

מעיקרי הדו"ח:

נתוני השמה רבים (מספר הצעות, יחס ההצעות לבוגר, גובה השכר וכיו"ב) חזרו לרמה שלפני המשבר הכלכלי!

39% מהבוגרים שקיבלו הצעות עבודה עובדים כיום בייעוץ אסטרטגי, 17% בפיננסים, ו-44% "בתעשייה" – ירידה של כ-40% בהשמה בפיננסים לעומת השנים שלפני המשבר הכלכלי (אבל אותה רמה של השמה כמו בשנה שעברה…)
    מתוך אלה שהלכו לפיננסים, 50% הלכו למסלול של בנקאות השקעות.
    מתוך אלה שהלכו לייעוץ, 50% כבר עבדו בתחום בעבר.
    מתוך אלה שהלכו לתעשייה, הסקטורים הגדולים (כ-20% כ"א) הם היי-טק, פארמה ומוצרי צריכה. המקצועות הגדולים (25% כ"א) הם פיתוח עסקי ושיווק/מכירות.
    המעסיקים הגדולים הם עדיין חברות הייעוץ הגדולות (McKinsey, Bain, BCG ו-Booz) שגייסו כ-25 בוגרים כ"א (עובדים חדשים שלא עבדו שם קודם!)

12 מ-14 הבוגרים הישראלים שסיפקו נתוני תעסוקה ל-INSEAD דיווחו כי הם קיבלו הצעת עבודה בחו"ל (לעומת עד 50% שחזרו לארץ מסיבות אישיות ומקצועיות בשנים קודמות). חשוב לציין שזהו היחס הגבוה ביותר של השמות מחוץ למדינת המוצא עבור מבין כל הלאומים המיוצגים ב-INSEAD!!!

אחוז הבוגרים שחזרו לעבוד אצל המעסיק הקודם ירד משמעותית ביחס לשנות המשבר…

83% מהבוגרים שינו אספקט כלשהו של הקריירה שלהם (מגזר, מחלקה או מדינה), ולמעלה מרבע מהבוגרים שינו את כל ה-3!

2. תכנית חילופי סטודנטים חדשה עם Kellogg, בנוסף לזו שכבר קיימת עם Wharton…

Niko
    חבר

epony שלום,

שתי שאלות בנוגע לתוכנית –

1. כיצד מתייחסת ועדת הקבלה למועמדים שמגישים מייד לאחר התואר הראשון? האם עבודה במשרה מלאה לאחר התואר הינה תנאי הכרחי?

2. כיצד נתפס התואר מ-INSEAD מבחינה אקדמית במידה ורוצים להמשיך מאוחר יותר לתארים מתקדמים אחרים (שאינם בהכרח במנהל עסקים) ?

תודה,

guywt82
    חבר
    מספר הפוסטים: 24

אהלן לכולם,

אני יודע שזה לא הכי מקובל בפורום, אבל שמתי לב שאין כמעט תכתובות עם אנשים שלא התקבלו דווקא.

לצערי אני אחד מהם – הגשתי ל2010 ולא התקבלתי. אני מתכוון לנסוע מתישהו להגיש שוב, אבל אם אני יכול בינתיים לעזור איכשהו מנסיוני , בכיף.

epony
    חבר

To: Niko

Niko,

לגבי השאלה הראשונה שלך, אני די בטוח שעניתי לך על שאלה דומה לפני שבוע-שבועיים בערך:

"לא יודע אם זה עוזר, אבל אני הגשתי מועמדות בערך חודשיים לאחר סיום התואר הראשון…" ;-)

כמו שגם גלעם כתב לך, זה בהחלט אפשרי להתקבל ל-INSEAD בלי נסיון משמעותי אחרי התואר הראשון. מה שכן כדאי שיהיה לך זה נסיון תעסוקתי מרשים מספיק עד הלום כדי שתיתפס כמועמד "בוגר" ובעל רקע מעניין מספיק (כלומר כזה שתוכל לשאוב תובנות ממנו שיועילו לחבריך לספסל הלימודים) מבחינת ועדת הקבלה .

באשר לשאלה השניה שלך, אני מכיר אישית מרצה אחד באונ' ת"א שמלמד גם ב-INSEAD, שעשה MBA ב-INSEAD ואח"כ דוקטורט בת"א…
    עם זאת, באופן כללי יותר, לא הייתי ממליץ על MBA (בכלל, לא רק זה של INSEAD) כקרש קפיצה לקריירה באקדמיה – האקדמיה ככלל נוטה באופן משמעותי להעדיף התמחות בתחום מסויים, כך שאם אתה מעוניין בתואר מתקדם במשפטים, עדיף לעשות תואר שני במשפטים…
    למעשה, מרבית תכניות ה-PhD במנע"ס שאני מכיר מעדיפות באופן משמעותי מועמדים בעלי רקע אקדמי "טהור" יותר מאשר MBA..!
    בכל מקרה, למיטב ידיעתי התנאים העיקריים לקבלה לתארים מתקדמים הם: ציונים גבוהים מאוד (הצטיינות, ולפעמים אפילו הצטיינות יתרה, שלא לדבר על זה שציון ה-GMAT הממוצע בתכנית ה-PhD של INSEAD היה סביב ה-בשנה שעברה!!), ובמקרים רבים (מאוד) התמקדות קודמת בתחום.

בהצלחה!

אור

Niko
    חבר

epony,

משום מה פיספסתי מקודם את התשובה הקודמת שלך.. בכל מקרה המון תודה על התשובה המפורטת!

שיהיה שבוע טוב.

epony
    חבר

חשבתי שיהיה נחמד לשתף את כולם בכך ש-INSEAD השיקה קורס בנושא:
    Discovering Israel: The Startup Nation

הקורס הועבר ע"י פרופסור זיו כרמון, מרצה לשיווק ב-INSEAD שהרצה גם באוניברסיטת דיוק בארה"ב ומחזיק בתארים מהטכניון ומברקלי (כולל דוקטורט בהנחיית חתן פרס נובל, פרופסור דניאל כהנמן).
    הקורס כלל שהייה של שבוע בישראל במהלך חודש יולי האחרון והשתתפו בו כ-20 סטודנטים…

מצ"ב לינק לסילבוס להנאתם של כל המעוניינים ;-)

בהצלחה!

אור

nivster
    חבר

לכל מי שמתעניין באינסאד –

אני במחזור שהתחיל עכשיו את הלימודים באינסאד (מסיימים ביולי 2011). אם למישהו יש שאלות על אינסאד, החיים כאן או סתם שאלות כלליות – אענה בשמחה. אפשר גם לפנות במייל nivster at gmail. בנוסף, אם מישהו מתכנן ביקור בקמפוס אשמח להיפגש ולסייע בתכנון הביקור.

ניב

emba
    חבר
    מספר הפוסטים: 21

To: nivster

היי ניב,
    ראשית, תודה על הנכונות לסייע ולתרום מניסיונך.
    אני נמצא בשלב די מוקדם של הדרך להגשת המועמדות (מתכונן לגשת ל-GMAT עוד חודשיים).
    האם ניסית להתקבל לבתי ספר אחרים באירופה? אם כן, אילו?
    האם התקבלת לאחרים? אם כן, מדוע בחרת דווקא באינסאד?
    מה היו נתוני הרקע שלך (תואר ראשון, הישגים, GMAT, נסיון תעסוקתי, זיקה לבינלאומיות, וכד')?
    האם להערכתך היית מועמד "חזק"?
    איזה עצה היית נותן למי שמעוניין להתקבל?
    איזה חלק מהתהליך היה הקשה לך ביותר?
    האם נעזרת בשרותי ייעוץ? אם כן, האם היה לייעוץ תפקיד מכריע בעיניך?

שוב תודה וסליחה על כמות השאלות,
    EMBA

epony
    חבר

To: emba

אני יודע שהשאלה הייתה מכוונת לניב, אבל אני לא יכול להתאפק

הגשתי מועמדות גם ל-LBS. הגשתי לשני בתיה"ס בסיבוב השני, וחשבתי גם להגיש לאוקספורד בסיבוב שלישי (אישתי הטילה וטו על לימודים בארה"ב…), אבל בסופו של דבר התקבלתי גם ל-INSEAD וגם ל-LBS אז לא הגשתי לאוקספורד בכלל.

כאמור התקבלתי גם ל-INSEAD וגם ל-LBS. בחרתי ב-INSEAD משלל סיבות שונות, אבל העיקריות היו כנראה עלות – בזמנו כמעט חצי מחיר – ומשך התכנית ב-INSEAD לעומת LBS (שנה לעומת שנתיים). עשיתי השוואה מפורטת יותר בין השניים איפשהו במעמקי הפורום, כנראה באחד הדיונים של INSEAD או של LBS…

מה היו נתוני הרקע שלך (תואר ראשון, הישגים, GMAT, נסיון תעסוקתי, זיקה לבינלאומיות, וכד')?
    – 83 בתואר ראשון בכלכלה וניהול (דו-חוגי) באונ' ת"א. שווה לציין שאת התואר סיימתי באופן רשמי משהו כמו חודשיים לפני שהגשתי ל-INSEAD…
    – 770 ב-GMAT, מה שאני מניח שעזר לא מעט לאזן את הציון הסביר אך לא מזהיר בתואר הראשון
    – כאמור, כל הנסיון התעסוקתי שלי היה לפני התואר, אבל הוא כלל 7 שנות נסיון (כולל ניהולי) בחברת היי-טק בינ"ל (אם כי לא מאוד מוכרת)
    – זיקה בינ"ל הייתה לי ממגורים של שנה בצרפת בגיל צעיר, מהעבודה שלקחה אותי הרבה מאוד לכל העולם ומייצוג אונ' ת"א בתחרות עסקית בארה"ב
    – אני לא חושב שאפשר לומר שהיו לי הישגים מיוחדים כלשהם (חוץ מה-GMAT ;-)

אני אישית חושב שלא, אבל האמת שקשה מאוד להעריך את זה טוב בזמן אמת (אלא אם אתה בוגר תואר ראשון במדעים בהצטיינות, "בילית" כמה שנים בחו"ל, הוצאת מעל 700 ב-GMAT עם ציון סביב ה-40 במילולי, עבדת במקינזי 3 שנים והם משלמים לך לעשות MBA, ובזמנך החופשי אתה מתנדב במחלקה האונקולוגית לילדים…)
    בכל אופן, רוב ה-"מבינים" בתקופתי יעצו לי לחכות עוד שנה-שנתיים כדי שיהיה לי נסיון עבודה "פרופר" אחרי התואר, ואולי עוד איזה קידום לתפקיד ניהולי, ככה שכנראה לא הגשתי את המועמדות הכי חזקה שיכולתי להגיש. מצד שני, התקבלתי לשתי התכניות שהגשתי אליהן, אז כנראה שעניתי על כל הקריטריונים…

לא לשכוח שה-MBA הוא שלב אחד בתהליך הרבה יותר ארוך, ושהקבלה, הלימודים, ואפילו העבודה הראשונה שאחרי התואר הם חלק ממש קטן מכל שאר החיים שלך. במילים אחרות, לקחת דברים בפרופורציה!

החיבורים הם חלק מאוד סיזיפי לדעתי, שכולל חשבון נפש די מעמיק (מי אני ומה עשיתי עד הלום) מצד אחד, ודי ציני (…ואיך זה עוזר לי תכל'ס להתקבל לאחת התכניות המובילות בעולם) מצד שני. חוץ מהם, עוד חלק קשה היה ההמתנה לזימון לראיון, שלעניות דעתי הייתה הרבה יותר מורטת עצבים מההמתנה להחלטה הסופית לגבי הקבלה.

כן, ואני חושב שבמציאות הנוכחית – לטוב ו/או לרע – הם סוג של נורמה מחוייבת המציאות בערך כמו לעשות קורס הכנה לפסיכומטרי (ול-GMAT). כדאי להיעזר בשירותי ייעוץ ולו רק בגלל ש-"כולם" משתמשים בהם… לדעתי האישית יש לייעוץ חשיבות מעבר להיותו מחוייב המציאות כאמור לעיל – אני שאבתי הרבה מכך שהייתה לי הנחיה ותמיכה של "מומחה" בתהליך. זה בטח לא מזיק כשנכנסים לכזה תהליך מסובך וקשה, שיש מישהו לצידך שכבר עבר אותו, ושיש לו נסיון בתחום.

מקווה שזה עוזר

בהצלחה!

אור

emba
    חבר

היי אפוני,

תודה על התשובה המפורטת. קראתי אותה לפני כמה ימים ורק עכשיו מצאתי את הזמן להגיב.
    אני שמח שענית לי על השאלות האלו, ואנצל (ברשותך) את ההזדמנות לשאול עוד כמה שעלו בראשי…
    האם 83 בציון התואר שלך היה ממוצע של שני החוגים או הציון הטוב מבין השניים? (סתם סקרנות קטנונית, וגם כי 83 הוא הממוצע של שני החוגים שלי…)
    באיזה שלב של הלימודים ב-INSEAD התחלת לקבל הצעות עבודה? האם היו הצעות שדחית, ואם כן אז מדוע?
    מהם הגורמים שהכריעו בהחלטתך לקבל את העבודה הנוכחית שלך, והאם היא העבודה הראשונה שלך מאז הלימודים?
    האם מהלך הלימודים הביא אותך לחשוב על הסבה מקצועית? האם תכננת את ההסבה המקצועית הזו מראש?

קשה לי להבין את הנטייה של מוסדות MBA לחפש מועמד עם תכנית ברורה לגבי המשך הקריירה והחלטיות לגבי איך MBA יעזור לו להגיע לשם, כשמצד שני החיפוש הוא אחרי אנשים עם ראש פתוח וחשיבה יצירתית שיפגשו כנראה עם אנשים רבים מתרבויות שונות ויפתחו לעולמות חדשים שלא הכירו קודם. האם אין כאן סתירה מסוימת? האם לך היו "מסלול ומטרות",ואיך ה-MBA השפיע עליהם?

בתור בוגר חוגים לכלכלה וניהול בת"א, באיזו רמה לדעתך הועבר החומר ב-INSEAD שמקביל ללימודי התואר הראשון שלך?
    האם החלק הזה בלימודים חידש לך משהו? האם הוא הקל על האינטנסיביות של המסלול? האם לדעתך אחרי INSEAD עדיין היה לך יתרון בתחומים האלו על בוגר INSEAD אחר שהגיע מתחום שונה? האם היית ממליץ לתלמיד INSEAD חדש להגיע עם רקע בתחומי הכלכלה והניהול?

האם תוכל להכליל ולציין איזשהו מרכיב משותף ומייחד את התלמידים ב-INSEAD? האם לדעתך תכונה זו היא הכרחית כדי להתקבל?

מלאו לי 33 לפני שבוע, והבנתי שעניין הגיל שלי הוא חיסרון יחסי שיצטרך להיות מאוזן על ידי נקודות חזקות אחרות במועמדות שלי. האם להערכתך התלמידים המבוגרים יותר בכתה שלך אכן התמודדו עם הסיטואציה הזו במועמדות שלהם?

אני אעצור כאן, לפני שאני מתחיל להעיק עם כמות השאלות.

אני מעריך מאוד את הנכונות שלך לענות ולעזור ל"צעירים" ממך. קראתי בפוסט הראשון שלך שהבטחת בבוא היום לתרום לפורום, יפה מצידך לעשות מעל ומעבר בעניין הזה.

תודה,
    EMBA

nivster
    חבר

אני גם אענה למרות שהתשובה שלי תהיה דומה לזו של איפוני :)

ניסיתי גם את LBS, קיבלתי זימון לראיון ולבסוף דחייה. ניסיתי גם את ברקלי ווורטון.

קיבלתי רשימת המתנה בברקלי ובחרתי לוותר על המקום ברשימה לאחר ביקור בקמפוס של אינסאד, ההבנה שבגילי המופלג (33 לפני ארבע ימים) שנתיים לימודים זה יותר מדי, והעדפה אישית שלי ושל אשתי למגורים (ומאוחר יותר גם עבודה אני מקווה) באירופה על פני מגורים בארה"ב. עוד סיבה (שרק התחזקה לאחר הביקור כאן) היא הקטע החברתי שהוא מאד חזק באינסאד ולדעתי (לדעתי בלבד – לא למדתי בבתי ספר אחרים) הוא ייחודי לאינסאד בגלל גודל הכיתה ומספר המדינות שמיוצגות כאן.

ציון 78 בתואר ראשון במדעי המחשב
    ציון 730 בGMAT
    10 שנות נסיון בתעשיית התוכנה עם התמחות במערכות בילינג וניהול קשרי לקוחות לחברות טלקום, אינספור טיסות במסגרת העבודה ושנה רילוקיישן בבולגריה. היו לי גם שנתיים באמצע של יזמות בתחום האינטרנט.

לדעתי הייתי תחרותי פלוס – הנקודות החזקות היו נסיון בעבודה, ג'ימט סביר ביותר ורקורד בינלאומי. הנקודות החלשות היו סביר להניח הגיל והציון בתואר הראשון.

באופן כללי ובדומה לאיפוני – לקחת הכל בפרופורציות. אני נדחיתי מארבעה בתי ספר (הגשתי לסטנפורד לפני 4 שנים ונדחיתי לאחר ראיון). לא לקחת את זה קשה מדי ואם אתה באמת רוצה אז רוב בתי הספר מעריכים אנשים שנרשמים מחדש (כמובן בתנאי שיש להם מה להוסיף לאפליקיישן מאז הפעם הקודמת).

ספציפית לאינסאד ולפי הפרופיל שאני רואה בכיתה שלי – נסיון בינלאומי הוא מרכיב חשוב אצל רוב הכיתה כאן. מבחינת רקע אקדמי יש כאן אחוז לא מבוטל של מהנדסים ואנשי כלכלה/מנהל עסקים אבל אין רוב לקבוצה מסויימת ויש כאן גם אמנים ורופאים וכו'.

כאן אני חצי חולק על איפוני – החיבורים הם משהו שאתה עושה פעם אחת טוב ומשם כבר אפשר לגזור 70-80% לכל בית ספר. החלק הכי קשה מבחינתי היה ההמתנה להודעה על הקבלה, שהגיעה אחרי דחייה מ-LBS (שגם שם הייתי בראיון).

כן, ואיפוני כתב את הסיבה בצורה מאד ברורה – מעט מאד אנשים היום לא משתמשים בשירותים מהסוג הזה. לא פחות חשוב זה לדבר עם סטודנטים ובוגרים מהאוני' שאליה אתה מתכוון להירשם – אף אחד אחד לא יצליח לתת לך אינפורמציה יותר מדוייקת על בית הספר.

בהצלחה!
    ניב

nivster
    חבר

אני אתפרץ לאיפוני הפעם :)

אני אענה על מה שאני יכול לענות (כל הקטע של עבודה לאחר התואר עדיין לא כ"כ רלוונטי אלי).

אני יכול להגיד לך שמשיחות עם אנשים כאן, רוב האנשים יודעים מה הם רשמו בחיבורים אבל רובם גם מקבלים משהו שאפשר לקרוא לו "סחרחורת MBA", הסימפטום העיקרי שלה הוא שהם עוד לא סגורים על מה הם באמת רוצים לעשות אחרי התואר.

ייאמר לזכות בית הספר שהם מודעים לתופעה ומארגנים אינסוף סדנאות ומבחנים מכל מיני סוגים שאמורים לעזור לך לבחור את התחום/ים שבו/בהם אתה מתעניין הכי הרבה, ומשם זה בידיים שלך.

אם אתה מחפש תכונה משותפת (הכללה גסה כי יש יוצאים מן הכלל) אני יכול להצביע על נסיון בינלאומי (אם בצורת עבודה, לימודים או מגורים בחו"ל). חלק ניכר ביותר מהאנשים כאן עבד/גר/למד מחוץ למדינת הולדתו. לטובת הישראלים אני אומר שלפי ההתרשמות שלי גם טיסות מרובות לחו"ל נחשבות, לא רק מגורים פרופר.

לגבי הגיל – אני חגגתי 33 לפני כמה ימים, יש כאן אנשים מבוגרים מאיתנו, ולא מעט. הגיל הממוצע להערכתי נע סביב השלושים, ואם אתה לא מקרה קיצוני (בן 36, נאמר), זה לא אמור להיות חולשה נוראית באפליקיישן שלך (מצד שני זה בוודאי לא מחזק אותה במיוחד).

לגבי הלימודים – יש יתרון ברור למי שלמד כלכלה/מנה"ס בזה שהוא יכול לפטור כמה קורסים (עד 3) ולקחת במקומם קורסי בחירה (הרבה יותר מעניינים) או לא לקחת כלום וסתם להקל בעומס. אני כרגע בשבוע השני של התכנית אז קצת קשה לי להגיד כמה עמוסים הלימודים אבל באופן כללי עושה רושם שאם לא באת לסיים בהצטיינות אז תוכל לשלב בין לימודים לחיי חברה באופן שיאפשר לך לישון כמה שעות בלילה :)

ניב

emba
    חבר

To: nivster, epony

תודה על התשובה, ניב.
    האם תוכל לספר כמה ישראלים אתם?

האם מישהו ממכם הגיע עם ילדים? אם כן, האם ילדים של סטודנטים הולכים לגןבי"ס פרטי או ממלכתי?
    האם לאזרחות אירופאית יש משמעות בהקשר הזה?
    מה היה החישוב הפיננסי שלך לגבי עלויות המחייה?

מכיוון שאני נשוי + 2 (בת 4, בן שנתיים) אני מנסה לברר את החסרונות והיתרונות בהקשר ה"משפחתי" בין לימודים במדריד, בלונדון, או בפונטבלו.

תודה
    איל

nivster
    חבר

בשמחה

אנחנו 10 ישראלים בפונטי ועוד שישה בסינגפור, מהכיתה שהתחילה עכשיו. מהכיתה הקודמת יש עוד 10 בערך, הם מסיימים בסוף דצמבר את הלימודים.

יש כאן כמה זוגות עם ילדים, אחד מהם לדעתי במצבך – שני ילדים בני 2 ו-4 בערך.

אין לי ילדים ולכן אין לי מושג איך זה עובד כאן, שלח לי מייל ל- nivster at gmail ואני אוכל לקשר אותך לזוגות הנ"ל.

ניחוש פרוע שלי אומר שכנראה בלונדון הכי קל להסתדר עם ילדים ישראלים/יהודים אבל קודם כל תראה לאיפה אתה מתקבל (מאחל לך שתתקבל לכולם כמובן).

ניב

nivster
    חבר

שתי תוספות ששכחתי לציין –

המספרים שכתבתי בהודעה הקודמת הם מספר הסטודנטים בלבד, אפשר בשקט להכפיל אותם אם מחשיבים בני זוג וילדים.

לגבי עלויות המחיה, מעבר לשכר הלימוד של 52 אלף יורו שכולם משלמים, אני מעריך שיוצא לי (זוג בלי ילדים) משהו כמו 2500 יורו לחודש כולל הכל (רכב שכור, דירה מעולה, חשבונות וכו'). לגבי עלויות של משפחה עם שני ילדים – תצטרך לדבר עם הסטודנטים הרלוונטיים. אני מניח שהצורך בדירה יותר גדולה + הצרכים של הילדים יכולים להסתכם בתוספת של 1500 יורו בחודש.

emba
    חבר

To: nivster

תודה ניב,

לשאול את השאלות האלו זה אכן קצת מוקדם, אבל רציתי לקבל מושג כללי. אני מאמין שמעבר בזוג או כמשפחה
    הופך את כל החוויה למאתגרת יותר. לטוב ולרע.

אני מבין שהתחלת את "מסלול" ה-MBA שלך לפני כמה שנים וכיוונת בעיקר לארה"ב. האם שקלת את INSEAD רק בשלב מאוחר
    יותר? אם כן, מדוע? האם להערכתך "קל" יותר להתקבל ל-INSEAD מאשר לשאר בתי הספר האחרים, או שאתה פשוט יותר "התאמת" לחומר האנושי שמחפשים ב-INSEAD?

גמר חתימה טובה, ואני מאחל לך שנה אקדמית וזוגית מוצלחת.
    איל

נ.ב – חוזר ומציין את הערכתי הכנה לרצון הטוב והשיתוף מניסיונך. 

nivster
    חבר

התחלתי את מסלול ה-MBA לפני 4 שנים ונרשמתי רק לסטנפורד, מכל מיני שיקולים שונים. קיבלתי זימון לראיון ובסופו של יום דחייה.

לפני שנה נרשמתי שוב לארבעה בתי ספר, כאשר אינסאד מבחינתי היה בעדיפות עליונה וכל השאר בבחינת גיבוי. לא קל להתקבל לאינסאד ואמנם הכיתה גדולה יחסית אבל מספר הנרשמים גדול בהתאם ולכן אחוז הקבלה דומה לבתי ספר אחרים עם כיתות יותר קטנות.

אני מכיר לא מעט אנשים מצויינים שנדחו מאינסאד ולעומת זאת התקבלו לברקלי או וורטון או LBS.

תהליך הקבלה לאינסאד הוא לטעמי יותר ארוך וקשה מאשר לבתי ספר אחרים (יותר חיבורים, שני ראיונות קבלה וכו'), ואם תשווה ממוצעי GMAT, משכורת לפני הלימודים ועוד כמה נתונים רלוונטיים, תראה שהנתונים של מתקבלי אינסאד ברוב המקרים עולים על אלה של הרבה בתי ספר שנמצאים "גבוה" יותר בכל מיני דירוגים שונים ומשונים.

בשורה התחתונה – תחושת הבטן שלי היא שכפי שציינת, כנראה שהתאמתי יותר לחומר האנושי של אינסאד מבחינת רקע ונתונים. אין לי ספק שהגיל שלי בזמן תחילת הלימודים (33) היה גורם חזק מאד בהחלטה של בתי הספר האמריקאים לדחות אותי מכיוון שממוצע הגילאים שם נמוך משמעותית מהממוצע באינסאד.

epony
    חבר

איל,

עכשיו תורי להתנצל על העיכוב בתגובה ;-)

הציון בתואר הראשון הוא ממוצע של שני החוגים (81 ו-84 היו הציונים הנפרדים אם אני זוכר נכון…)

לגבי הצעות עבודה, אני מכיר אנשים שקיבלו הצעות כבר בחודש השני ללימודים, אנשים שהתמודדו עם "צרות" של עשירים והיו להם כמה הצעות עבודה שונות, וגם אנשים שלא קיבלו אפילו הצעה אחת במהלך הלימודים. "ניצולי" המשבר הכלכלי מהשנתיים האחרונות לא נהנו משוק עבודה פורה מיוחד ויש אנשים שעדיין חיפשו עבודה גם כמה חודשים אחרי תום הלימודים. אני אישית קיבלתי הצעה סמוך לתום הלימודים, ואז היא בוטלה עקב המצב הכלכלי..! לקח לי עוד 2-3 חודשים למצוא משהו אחר, אבל בסוף הכל הסתדר ;-)

העבודה הנוכחית שלי היא העבודה השניה או השלישית שלי מאז תום הלימודים, וכולן בלונדון. כאמור, הייתה לי הצעה אחת שבוטלה, ואז מצאתי עבודה כמנהל פרוייקטים בכיר בסטארט אפ בתחום הסלולר לקראת סוף 2008. עבדתי שם שנה ואז הצטרפתי לסטארט אפ אחר (וחדש יותר) בתחום האונליין וידאו בתפקיד סמנכ"ל שיווק. אחרי כמה חודשים נולד לי ילד ולא יכולתי להתחייב לשעות שסטארט אפ חדש דורש, אז עזבתי והצטרפתי לחברה קצת יותר מבוססת בתחום הסלולר, שם אני עובד כיום בתור מנהל מסחרי בכיר.
    בסופו של דבר הבחירות המקצועיות שלי נבעו משיקולים אישיים (למשל, לבלות יותר זמן עם המשפחה) וכלכליים (סטארט אפים בתחילת דרכם בד"כ לא יכולים לשלם כמו חברות מבוססות יותר), בנוסף לאילוצי השוק בשנתיים האחרונות.

כמוני, אני מכיר עוד לא מעט אנשים שכבר נמצאים בעבודה השנייה או השלישית שלהם בשנתיים האחרונות. יש גם כמובן כאלה שנשארו עם המעסיק המקורי שלהם לאחר ה-MBA, ואף קודמו במהלך השנתיים האחרונות. מבחינת עבודות, יש אנשים בסטארט-אפים (כולל כאלה שהקימו סטארט אפים מאפס), בפיננסים (בנקים וקרנות), בחברות ייעוץ אסטרטגי (מקינזי ו-BCG לדוג'), בחברות בינ"ל גדולות (כגון גוגל ונוקיה), וכיו"ב. יש לי חברה טובה שבשנתיים האחרונות עבדה במקינזי, עזבה כדי להגשים חלום ולכתוב ספר(!), וממש לאחרונה התקבלה לעבודה מ-ד-ה-י-מ-ה בפיפ"א (אם אתה חובב כדורגל, תחזיר את הלשון לפה ;-)

במהלך הלימודים חשבתי לא מעט על הסבה מקצועית, ואף נחשפתי להזדמנויות חסרות תקדים בתחומים ובאירגונים שמעולם לא העליתי על דעתי שאוכל לעבוד בהם. מגוון החברות שמגייסות ב-INSEAD הוא אדיר וההזדמנויות פשוט מדהימות. לא תכננתי שום דבר מראש, ושמרתי על ראש פתוח, ובדיעבד זו אולי הייתה טעות… מן הסתם בחיבורים כתבתי שיש לי תכנית מסודרת לעתיד, אבל אפילו ביה"ס עצמו מעודד אנשים מהיום הראשון לצאת מהקופסה ומהנתיב שתכננו לעצמם בחיבורים ולהיחשף להזדמנויות שאולי לא חשבו עליהן בכלל או לא ידעו על קיומן. הסיבה שחוסר תכנון יכול להיות טעות היא שפשוט יש כ"כ הרבה הזדמנויות שבלי קצת תכנון וארגון אפשר בקלות ללכת לאיבוד וליפול למלכודת של "תפסת מרובה – לא תפסת!"

הסיבה שתכניות MBA מבקשות ממועמדים להתוות תכנית ברורה להמשך הקריירה לאחר הלימודים היא שהן רוצות שאנשים יקדישו לכך מחשבה רצינית ומעמיקה עוד לפני שהם אפילו התקבלו. זה שילוב של חשבון נפש ותכנית גיבוי למקרה שדברים לא יסתדרו כפי שאתה רוצה. בשנתיים האחרונות הרבה מאוד בוגרי MBA בתכניות המובילות באירופה וארה"ב נתקלו בשוק עבודה מאוד בעייתי ורבים מהם חזרו אחורה לחיבורים וניסו למצוא השראה בתכניות הקריירה המקוריות שלהם, גם אם משמעות הדבר הייתה לחזור לארץ מוצאם ואפילו למעסיק הקודם שלהם.

כאמור גם אני (כמו כולם) התוויתי בחיבורי הקבלה מסלול קריירה מוגדר מאוד. וכאמור, כבר ביום בראשון ביקשו מאיתנו ב-INSEAD לא להיצמד לתכניות הללו אלא לפתוח את הראש למכלול האדיר של הזדמנויות שביה"ס יכול להציע. אני מכיר אנשים שנצמדו לתכנית המקורית שלהם טרם הלימודים, אנשים שעשו הסבה מקצועית מלאה בכל "שלושת המימדים של שינוי קריירה": מגזר, תפקיד ומיקום, אנשים שחזרו למעסיק הקודם שלהם (אם כי הם זכו לקידום משמעותי), ואנשים כמוני שעשו שינוי חלקי (נשארתי פחות או יותר באותו התחום, אבל שיניתי מיקום ותפקיד, שלא לדבר על הכפלת המשכורת ואף יותר מכך לעומת השכר לפני הלימודים!)

באשר לרמה האקדמית, אני זוכר הרבה מהנדסים שהיו מאוכזבים מהרמה השטחית שבה עברנו על חומר מתימטי כמו כלכלה וסטטיסטיקה בסמסטר הראשון (יש חמישה "סמסטרים" באורך חודשיים כ"א בשנה"ל של INSEAD). גם אני שמתי לב לכך שאנחנו כמעט ולא נוגעים במתימטיקה בכלל (מקצוע שתופס על שלל נגזרותיו בערך חצי מהחומר לתואר ראשון בכלכלה), אבל זה נראה לי הגיוני לגמרי מכיוון שהדגש היה לא על הבנה מעמיקה של התיאוריה שעומדת מאחורי משפט כזה או הוכחה אחרת (או על איך גוזרים פונקציות), אלא על הבנת ההשלכות של המשפטים ההוכחות המקובלים בתחום על החיים האמיתיים. יחד עם זאת, כבר החל בסמסטר השני נחשפנו לחומרים שדרשו יכולת מתימטית משמעותית בקורסים במימון, תפעול ואפילו בשיווק, אבל הדגש תמיד נשאר על ההשלכות של כל אלה על מצבים אמיתיים בעולם העסקים…

חלקים גדולים של החומר הנלמד בשני הסמסטרים הראשונים היו מוכרים לי, אבל אני בחרתי שלא להוציא פטור מאף קורס, משתי סיבות: א) הדגשים כאמור היו שונים מאוד מהצורה היבשה ומאוד תיאורטית שבה למדתי את החומר בתואר הראשון, והרגשתי שאני יכול להרוויח מנקודת ההשקפה השונה והרענון בחומר; ב) זה היה צ'אנס להוציא ציונים גבוהים ולהיכנס לחוויה האינטנסיבית של INSEAD יחסית באיזי, וגם להתערות יותר טוב בקבוצת האנשים שאיתם שובצתי לשני הסמסטרים הראשונים (ועוד מעמדת כוח של מישהו שכבר מכיר את החומר…)

אני לא חושב שאחרי INSEAD יש הרבה משמעות לכך שיש לי ידע תיאורטי רחב יותר בכלכלה, כי התפקידים שאליהם בוגר MBA מכוון לאחר הלימודים לא דורשים בד"כ כזאת הבנה תיאורטית מעמיקה של נושאים כאלה ואחרים. הידע התיאורטי מהחוג בניהול בהחלט כוסה כולו ואף מעבר לכך ע"י ה-MBA, ובסופו של דבר אלה התובנות המעשיות בכל התחומים הרלוונטיים שהפכו את לימודי ה-MBA למשמעותיים. אי לכך, אני לא חושב שיש משמעות מהותית לרקע קודם בכלכלה וניהול, למרות שידע בסיסי ברמה של קורס מבוא אחד או שניים במימון, חשבונאות, כלכלה וסטטיסטיקה בהחלט יכול לעזור לאנשים באים מרקע שונה לגמרי (למשל משפטים או מדעי החברה). מהבחינה הזאת, אפשר בהחלט לטעון שיש יתרון יותר גדול מאנשים שבאים מרקעים "אקזוטיים" יותר כמו מדעי החיים, כי הם יכולים לחזור לתפקידים מסחריים ו/או ניהוליים בתחום שלהם ביתר קלות בזכות הרקע הקיים שלהם בתחום…

באשר לתכונה כלשהי המשותפת לכל מי שמתקבל ל-INSEAD, אני לא באמת חושב שיש כזה דבר, אבל בהחלט יש "טיפוס" מסויים שמתאים לביה"ס ובמשפט אחד זה מישהו עם פתיחות גבוהה מהממוצע לשונה ולזר, בין אם מדובר על חשיפה בינ"ל גבוהה (בדיחה ידועה ב-INSEAD היא שהשאלה שהכי קשה לענות עליה היא "מאיפה אתה?" – למרות שלרוב המכריע של ישראלים התשובה היא יחסית פשוטה), או יכולת להתמודד עם מצבים דינמיים מאוד יחסית בקלות.
    ספורטאים ואקדמאים, שחצנים וביישנים, בליינים וחנונים וגם סתם חבר'ה די ממוצעים – את כולם אתה יכול למצוא ב-INSEAD, אבל כמעט לכולם יהיה יותר מסיפור מעניין אחד על משהו מטורף שקרה להם בחו"ל, וכמעט כולם עשו דברים מדהימים ב-30 שנות חייהם עד הלום. אני זוכר שבפעם הראשונה שעברתי על ספר עם קורות חיים של כל חברי לספסל הלימודים, חשבתי לעצמי: "וואו, הייתי בכיף עובד בשביל רוב האנשים פה!"

גיל 33 בהחלט נחשב כבר לגיל "מתקדם" מבחינת רוב תכניות ה-MBA המובילות, אבל הוא בהחלט גם לא סוף העולם ולא הייתי מתייחס אליו בהכרח כחיסרון (בטח לא כישראלי שב-INSEAD יודעים שבילה לפחות 3 שנים בצבא). בערך חצי מהישראלים שמגיעים ל-INSEAD הם בני 30 ומעלה, וכ-15% מכלל הסטודנטים הם בני 31 ומעלה, כך שבהחלט לא תהיה לבד!
    אני לא הרגשתי שום הבדל בין סטודנטים בני גיל כזה או אחר, ואם כבר, אז אני חייב להודות שלמרות שהייתי הישראלי הכי צעיר במחזור שלי, מרבית החברים שלי מתקופת הלימודים היו מעל גיל 30…

מקווה שעניתי על כל השאלות שלך – אני אשמח מאוד לענות על עוד שאלות ;-)

בהצלחה!

אור

epony
    חבר

איל,

במחזור שלי היו 17 ישראלים, מהם לפחות שלושה (שאני זוכר) עם ילדים. אני אישית קיבלתי את הרושם שמבחינת לוגיסטיקה עם ילדים (ובירוקרטיה בכלל), סינגפור היא סביבה קצת יותר נוחה מצרפת, למרות שכל שלושת המשפחות הנ"ל חילקו את זמנן בין שתי המדינות, ואני בהחלט יכול לקשר אותך עם האנשים הרלוונטיים אם תשלח לי מייל ל-epony בהוטמייל נקודה קום.

למיטב ידיעתי לאזרחות אירופאית אין יתרון מבחינת גני ילדים, אבל אולי לאזרחות צרפתית יש אם זה רלוונטי…

מבחינת עלויות, מעבר לשכ"ל של כ-50,000 יורו, אני ואישתי (אז היינו רק שנינו) תקצבנו 3,000 יורו לחודש להכל כולל הכל – החל מ-1,000 יורו לחודש עבור שכ"ד, שהספיקו לווילה 5 חדרים וגינה ענקית בכפר קטן על הסיין מרחק 10 דקות נסיעה מהקמפוס, וכלה בנסיעות לסופ"ש בברצלונה, אמסטרדם וכו' – סה"כ 80,000 יורו לשנה.
    המימון במקרה שלי היה כולו עצמי (דהיינו אפס הלוואות), ואת עלויות המחיה כיסינו בזכות זה שאישתי עבדה בפריז (מהיתרונות הברורים של אזרחות אירופאית, ושל עובדת מצטיינת בחברה בינ"ל עם משרדים בפריז ;-)

עלות חד-פעמית חשובה היא רכב – בצרפת יש עיסקת "ליסינג" מאוד משתלמת לסטודנטים זרים, משהו כמו 4,500 יורו לשנה לרכב חדש מהניילונים כולל ביטוח מקיף וכל ההוצאות הנלוות מלבד דלק. אפשר לקנות רכב משומש בהרבה פחות, אבל השקט הנפשי שנותנת עיסקת הליסינג יחד עם הביטוח המקיף הכלול בה שווה את המחיר הנ"ל.

לכל הנ"ל כדאי להוסיף הסתייגות קלה – הכל נכון לשנת 2008…

בהצלחה!

אור

מוצגות 50 תגובות – 251 עד 300 (מתוך 343 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.