מוצגות 50 תגובות – 1,651 עד 1,700 (מתוך 2,158 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • IdoSh
    חבר
    מספר הפוסטים: 15

כרטיס החבר עודכן

* לצפיה בכרטיס של חבר, לחץ על שם החבר שבכותרת ההודעה

* עדכן את כרטיס החבר שלך ע"י לחיצת edit profile בראש העמוד

omerutah
    חבר
    מספר הפוסטים: 41

כרטיס החבר עודכן

Rotem
    חבר
    מספר הפוסטים: 6

כרטיס החבר עודכן

rino
    חבר
    מספר הפוסטים: 21
    שלום לכולם! הצטרפתי לפורום לאחרונה והבנתי שצריך לספר קצת על עצמי, אז קודם כל כמה דברים כלליים:
    בן 33, במאי אקפוץ ל-34. גר במודיעין. נשוי ואב לבן בן שנתיים ומצפה לילדה בסביבות אוגוסט 2011.

היום אני עובד במשרד התקשורת- בתפקיד כלכלן בכיר וראש צוות מדיה ושידורים באגף כלכלה
    תפקידי במשרד התקשורת כולל הובלת פרויקטים ליעוץ כלכלי ואסטרטגי בתחומי הטוויזיה הרב ערוצית, הטלוויזיה המסחרית והפרסום.

לפני כן עבדתי במשך 3 שנים כעוזר מנכ"ל בחברת כח אדם (משרה חלקית במקביל לתואר הראשון)ובמשך שנה כאיש מכירות בחנות מחשבים.

תואר ראשון ושני(M.A) בכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים. סיימתי תואר ראשון- 95 בכלכלה ו-85 במנהל הסקים (ממוצע תואר 90) בתואר שני סיימתי בממוצע 85.

700 – Q49 V35

בצבא הייתי לוחם בצנחנים ומדריך קרב מגע. שחרור בדרגת סמ"ר

אני מתכונן לפנות לתוכניות ה-MBA של…Insead או Kellogg (ושוקל גם Oxford או Cambridge)- או בקיצור- תוכניות מובילות בנות שנה אחת
    …רק מתחיל את האפליקיישן

אודה למי מהחברים הותיקים שיוכל ללחוץ reply ולענות לי:

שאלה 1:
    מהם הסיכויים שלי להתקבל לכל אחת מהתוכניות הבאות- Insead ,Kellogg (ושוקל גם Oxford או Cambridge).

שאלה 2:

האם משתלם לי ללכת על אופציית ה-MBA כאשר העלות הצפויה היא כ-500 K (כולל אובדן הכנסות אלטרנטיביות), אני אסיים את ה-MBA בגיל 35.5, והניסיון שלי מתרכז ביעוץ כלכלי ואסטרטגי לשר התקשורת.
    התוכנית שלי כאגע היא לנסות להתקבל ואם וכאשר לקבל החלטה.

אני מקווה לתרום לקהילת הפורום לפחות 20 הודעות בשנה הקרובה

אז בהצלחה לכולם,

rino

dvasht
    חבר
    מספר הפוסטים: 138

To: rino

היי rino, בנוגע לשאלה השנייה שלך. אתה צריך לשאול אותה בצורה קצת אחרת… האם MBA במוסד X במדינה Y ייקח אותי למקום שבו אני רוצה להיות בעוד מספר שנים? אם ה"מקום" שבו אתה רוצה להיות הוא NPV חיובי (כלומר, להגדיל את השווי הכספי שלך), אז יכול להיות שהתשובה תהיה לא. לעומת זאת, אם ה"מקום" שאתה רוצה להיות בו הוא למשל קריירה בתחום אחר במדינה אחרת, אז ייתכן שהתשובה תהיה כן, אפילו אם השווי הכלכלי הכולל הוא שלילי.
    ForumSystem
    חבר
    מספר הפוסטים: 151

התותחים – עדכון דו-שבועי

המפורסמים

מקום החבר הודעות מתחילת השנה
    1 Gilad D 39
    2 mawolf 10
    3 LLMBA 8
    4 aringo 6
    5 gil7 6
    6 economics 6
    7 omerutah 4
    8 David.Fogel 3
    9 Avi 3
    10 epony 3
    11 danraveh 3
    12 Dudu 3
    13 razia 2
    14 Danimmm 2
    15 OYOY 2
    16 Rotem 2
    17 rash733 2
    18 guywt82 2
    19 Shai2008 2
    20 dvsr 1
    21 MichalJ 1
    22 nickb 1
    23 jenjen 1
    24 friday 1
    25 JTyrrell 1
    26 shay1980 1
    27 shimriw 1
    28 skydiver 1
    29 polak 1
    30 Ori 1

הנערצים

מקום החבר מעריצים מתחילת שנה שעברה
    1 epony 41
    2 Shai2008 21
    3 JR13 19
    4 Ella 17
    5 nivster 17
    6 abiel 15
    7 David.Fogel 14
    8 dvasht 13
    9 Aaron 12
    10 tzurohad 12
    11 PatsFan 11
    12 Yair 11
    13 aletzu 10
    14 shoch 10
    15 rash733 9
    16 Ilan_g 9
    17 kit 8
    18 Roman 8
    19 jamesonn 8
    20 nyaniv 7
    21 knfevg 7
    22 pdima 5
    23 omerabin 5
    24 LLMBA 5
    25 emba 5
    26 gili4u 5
    27 usa_bound 4
    28 liatportal 4
    29 aviveyal 4
    30 gileyal 4

המפרגנים

מקום החבר פירגונים מתחילת שנה שעברה
    1 epony 104
    2 dvasht 26
    3 Ilan_g 26
    4 razia 19
    5 emba 12
    6 skydiver 10
    7 Ella 10
    8 gileyal 10
    9 Rafi 9
    10 lironpit 8
    11 100%Cotton 8
    12 Aaron 7
    13 economics 7
    14 Silent_Thunder 7
    15 nyaniv 6
    16 omerabin 6
    17 kit 5
    18 aletzu 5
    19 Yair 5
    20 nivster 4
    21 Jeff 4
    22 guywt82 3
    23 tzurohad 3
    24 אלעד ד 3
    25 JR13 3
    26 pdima 3
    27 David.Fogel 3
    28 maayanpi 3
    29 joker 2
    30 naamarose 2
    rino
    חבר

To: ForumSystem

Wow… תודה על המענה המהיר.

אני לא מפחד מערך נוכחי נקי שלילי, אני בעיקר מפחד למצא את עצמי אחרי התואר מובטל לתקופה ארוכה עם חוב גדול ועם משפחה לפרנס. החשש מתעצם לנוכח הרושם שלי שמרבית הבוגרים לא ממש משנים כיוון באופן משמעותי, אלא בד"כ משתדרגים באותו הכיוון, ובהינתן שלא אמצא כסף רב בתחום שלי (רגולציה ויעוץ כלכלי ואסטרטגי בענייני רגולציה) אלא אם כן אתקבל לחברת יעוץ מובילה, דבר שהוא, מטבע הדברים, קשה ולא מובטח.

ramiatia
    חבר
    מספר הפוסטים: 16

To: All, rino

רינו שלום,

אני לא יודע איך הגעת לעלות של 500K אפילו בתוספת של אובדן הכנסות אלטרנטיביות אבל אם זה מה שיצא לך אז לא, אל תיקח את התואר הזה משום שהוא לא יחזיר את ההשקעה. בדר"כ מדובר על עלויות של כ 200K כולל הכל ולכן ניתן להחזיר את ההשקעה תוך חמש שנים, אבל במקרה שלך זה פשוט יקר מידי.

אני מציע לך לחפש מסלול אחר שיקדם אותך מקצועית וכלכלית ושיעלה פחות.

רמי.

OK
    חבר
    מספר הפוסטים: 51

To: All

שלום rino.

אני גם הגשתי מועמדות לקלוג (רואיינתי, מחכה לתשובה; אגב, המראיינת אמרה שיש מגמה לקבל ישראלים ובשנה האחרונה התקבלו 10) וממה שקראתי, אפשר לנחש שאתה אכן נמצא בקבוצת האנשים שהם מקבלים. זאת במיוחד לאור העובדה כי התוכניות החד-שנתיות הן בד"כ פחות יוקרתיות (כי אין התמחות באמצע – שלב הכרחי כמעט למציאת עבודה), ויותר קל להתקבל אליהן. אם תשפר את ה- GMAT עוד קצת, למרות שהציון בהחלט מצוין (אם כי מייעצים לא לעשות יותר מדי פעמים, כי זה מראה אובססיה לנתונים מספריים), יש לתחושתי סיכוי לא רע שתיכנס. הניסיון המקצוע שלך נראה מאוד מרשים, אבל צריך לזכור שתהליך הקבלה הוא "קופסה שחורה" ולא צפוי לחלוטין, ואפשר להידחות רק בגלל גחמת ה- adcom. לכן מפזרים סיכונים ומגישים כמה שיותר אפליקציות.

אני בגילך, וגם עם משפחה, והחלטתי על תוכנית בארה"ב (דו-שנתית) כי אני מעוניין להתנסות ולעבוד בארה"ב, שנראית לי הכלכלה המתוחכמת והמתקדמת בעולם. לא יודע איך אתה מסתדר עם אטיאס וכחלון, אבל מעבר לעלות הכספית, מאוד קוסמת לי האפשרות להיפתח לאנשים אחרים ולהרחיב את האופקים מעבר ל"ביצה" הישראלית הקטנה, עם כל הכבוד.

באשר לחשש מפני אי-מציאת עבודה: אם אוניברסיטה טובה מקבלת אותך, היא שמה עליך "תו תקן" שרוב הסיכויים שתמצא עבודה. מבחינות רבות, תהליך הקבלה למעשה בוחן את ה- employability שלך, כי הסטטיסטיקות של האויברסיטאות גלויות ונגישות, והן לא יקחו מועמדים על מנת לירות לעצמן ברגל. התוכניות הטובות גם מאמנות אותך למציאת עבודה, ולמעשה, התואר כולו אינו אלא "מחנה הכנה" למציאת עבודה אצל אחד המעסיקים הטובים ביותר בעולם. ואולם, כדי להגביר את הסיכוי למצוא עבודה אנשים בוחרים ללכת לתוכניות הדו-שנתיות בדיוק כדי לעשות את ההתמחות, שבמקרים רבים הופכת להצעה לעבודה קבועה בסוף התואר. אני לא חושב שלאדם שמתקבל לקלוג – ביה"ס הלא-פיננסי מס' 1 – תהיה בעיה לשריין מקום כיועץ באחת מחברות הקונסאלטינג המובילות.

אני לא מחווה דעה לגבי התוכניות האירופאיות, כי לא שקלתי אותן (בעיניי אלה מוסדות שנמצאים בשוק בעל מאפיינים סוציאליסטיים בדיוק כמו ישראל, דבר שמוריד את האטרקטיביות שלהן עבורי).

אצטרף גם למגיב האחר, ואתהה איך הגעת להוצאות של 500K (אני מקווה שבשקלים). מקומות עבודה טובים בארה"ב משלמים משכורות שגם בתור מנכ"ל משרד ממשלתי לא תגיע אליהן בארץ, ולכן ההסתכלות על עלות התואר היא אחרת. ה- MBA הוא אמנם מוצר יוקרה, אבל הוא מקפיץ אותך לליגת השתכרות אחרת לגמרי – נכון, לא בארץ. מן העבודה בארץ קשה מאוד להחזיר את עלויות התואר.

בסופו של דבר, במגבלות שאתה מציב – שנה אחת בלבד, התמקדות בתוכניות באירופה – אכן נראה שהתואר מחו"ל לא יסב לך תרומה מיוחדת. אם, לעומת זאת, תהיה מוכן לצאת קצת מ"אזור הנוחות" שלך, ולשקול אופציות אחרות, ותוכניות אחרות – אתה צפוי לעשות מהלך שיעביר את החיים המקצועיים שלך לפאזה אחרת לגמרי. אבל זו, כמובן, שאלה של העדפות אישיות.

dvasht
    חבר
    מספר הפוסטים: 138

To: All, LLMBA, rino

LLMBA, פוסט ארוך ומעניין אבל אתה צריך קצת להתיישר למציאות (או לציין שזו דעתך בלבד) בנוגע לחלק מהדברים כי אחרת אתה עלול להטעות אנשים (לא אוהב גם את הזילזול שלך במדינה המדהימה שלנו אבל זה כבר עניין אישי שלך):

"קלוג – ביה"ס הלא-פיננסי מס' 1"

האם זו עובדה או דעה?

"אני לא חושב שלאדם שמתקבל לקלוג – ביה"ס הלא-פיננסי מס' 1 – תהיה בעיה לשריין מקום כיועץ באחת מחברות הקונסאלטינג המובילות."

לא משנה לאיזה בית ספר התקבלת, אם אתה לא מועמד ראוי, אתה לא תלך לעבוד באחת מחברות הייעוץ המובילות. בית הספר בהחלט פותח לך את הדלת, אבל מפה אתה צריך לעשות דיי הרבה עבודה (נטוורקינג, קייסים, ראיונות) עם לא מעט תחרות. הערה לכולם- שאף אחד לא יטעה ויחשוב שאם הוא התקבל לבית ספר בטופ 10 מחכה לו הצעת עבודה מחברת קונסלטינג מובילה על מגש של כסף- זה רק עוד שלב בדרך. אני מכיר לא מעט אנשים שחוו זאת על בשרם.

"בסופו של דבר, במגבלות שאתה מציב – שנה אחת בלבד, התמקדות בתוכניות באירופה – אכן נראה שהתואר מחו"ל לא יסב לך תרומה מיוחדת. "

למה?? שנה אחת במקום שנתיים= עוד שנה של עבודה…אינסיאד (למשל) זה בית ספר מדהים למי שרוצה לעשות קונסלטינג. וחוץ מזה, המשכורות של בוגרי טופ 10 בארופה דומות למשכורות של של בוגרי טופ 10 בארה"ב (פלוס מינוס- תלוי בשע"ח). אז למה?

OK
    חבר

אני לא חושב שצריך לציין במיוחד בכל פוסט שזו דעתו של המגיב. ברור שכל מה שאני אומר – זו דעתי, ואולי בהחלט לא מלומדת לעילא ולעילא. זו כל הפואנטה של הפורום – לשמוע דעות, לא?

ממה שאני ראיתי, קלוג ממוקמת הכי גבוה בדירוגים הנחשבים בארה"ב (ביזנס ויק, יו-אס ניוז) מבין בתי הספר הלא פיננסיים (אני מוריד מהרשימה את HSW, קולומביה ושיקגו). דעתי בלבד, כמובן.

ברור שאדם שרוצה לעבוד בחברה טובה צריך לעשות המון עבודה גם, או אולי במיוחד, אחרי שהוא מתקבל לאחת התוכניות המובילות. לכן כתבתי שהתואר כולו הוא מעין-"מחנה הכנה". לא דיברתי על "מגש של כסף", אבל אני עדיין בדעה שתואר מקלוג (ואגב, אני בעצמי מנסה להיות מציאותי, ולא חושב שלי עצמי יש סיכוי גבוה להתקבל לשם, כמה שהדבר הוא לא עצוב) – ממה שקראתי וחקרתי ושוחחתי – הוא מתכון יחסית בטוח ל- gig בקונסאלטינג, אם עושים הכל "לפי הספר" במשך הלימודים. מכל מקום, נראה לי הרבה יותר בטוח מאשר לנסות להגיע לשם עם תואר ישראלי "רגיל". אני מסכים בהחלט איתך שהתואר פותח דלתות ומביא אותך לראיונות – אבל לא בהכרח נותן לך את הג'וב.

אני בהחלט ער לזה ש- INSEAD הוא בי"ס מצוין, שהרבה ישראלים למדו בו – אבל קשה, לעניות דעתי, לחלוק על העובדה שתוך שנה וללא התמחות קיץ אפשר לעשות שינוי של – 180 מעלות בקריירה (למי שזו מטרתו או לפחות שאיפתו). לא שהדבר מובטח תוך שנתיים, אבל פחות זמן = פחות אפשרויות. כמובן – בעיניי.

לפי מה שאני מבין, בוגרי INSEAD חוזרים לרוב לעבודות בארץ (לא שזה רע, כל אחד והעדפותיו), ואז באמת קשה לי לראות את הערך המיוחד שהתואר הזה יקנה למישהו כמו השואל, בהנחה שהוא רוצה לזכות בהתנסות משמעותית בתרבות העסקית בחו"ל – ולא רק ללמוד עם זרים. רשת בוגרי INSEAD היא אכן חזקה מאוד בישראל, היה על זה מאמר לא מזמן בדה-מרקר – אבל מטרתי בלימודי ה- MBA היא דווקא "לצאת מהמעגל הישראלי" ולטוות קשרים עם קשת רחבה כמה שיותר של אנשים שונים שבאים מתרבויות אחרות.

לסיכום, לא החוויתי דעה לגבי תוכניות אירופאיות, כי אני לא חקרתי אותן לעומק – אכן, בגלל שאני לא משוכנע לגבי הערך שלהן למי שרוצה לעבוד בעולם האנגלו-אמריקאי (זולת אולי LBS). השוק באירופה קשה וסגור הרבה יותר – שוב, ממה שאני יודע, ואני בהחלט לא יודע הכל – לזרים. מי שהוא בעל אזרחות אירופאית, הסיפור יכול להיות אחר לגמרי, אני מסכים.

עם זאת, בעיניי – ופה אנחנו בהחלט חלוקים (מותר, לא?) – השוק האירופאי סובל מאותם קשיים סוציאליסטיים אינהרנטיים שכובלים גם את הצמיחה בישראל: ההגבלות על התחרות, אוליגופולים מושרשים, והעיקר – מגזר ציבורי ענק שיושב על צווארו של הציבור היצרני ומכלה את האנרגיות שלו באמצעות מיסוי-עתק (ע"ע PIIGS). לא יודע אם יצא לך לעקוב אחרי ההשוואה של ישראל ליתר מדינות ה- OECD, למשל בעיניין המיסוי הרכב. הרשה לי להפנות אותך גם למחקר של פרופ' בן דוד באתר של מרכז טאוב, על המגמות המדאיגות של המשק הישראלי בגלל ליקוייו המבניים – השלטוניים והחברתיים. ישראל היא בערך מקום 30 בעולם בתל"ג לנפש ולי אישית זה לא נראה כמקור לגאווה לאומית מיוחדת. יכול להיות שגם בזה אני טועה. בעיני, המשק האמריקאי הרבה יותר פתוח, אטרקטיבי ומתקדם, ולכן בחרתי לפנות לתוכניות דווקא שם – אבל זו כנראה סוגיה גלובלית ואידיאולוגית הרבה יותר, החורגת מגבולות השרשור הנוכחי.

epony
    חבר
    מספר הפוסטים: 785

rino,

שאלה 1

מבחינה אקדמית עושה רושם שלא תהיה לך בעיה, למרות ציון GMAT מילולי טיפה גבולי (אך בהחלט בטווח המקובל, כך שאין מקום לדאגה…)
    כמו כן, אני חושב שהרקע המקצועי שלך בהחלט מרשים ורלוונטי.

הגיל הולך להיות בעיה. פחות באינסאד מאשר בקלוג לדעתי (למדו איתי 3-4 ישראלים שהיו בערך בגילך), ועד כדי כך ששווה לשקול את וורטון בארה"ב שפחות רגיש לגיל (למרות שזו תכנית של שנתיים…) גם בקיימברידג' ואוקספורד הגיל יהיה בעייתי, אבל לא כמו בארה"ב…

שאלה 2

מנסיוני האישי, סך כל ההוצאות באינסאד עומד על כ-80 אלף יורו (כולל שכ"ל, שכ"ד, נסיעות וכיו"ב…), כך ש-500K ש"ח זו כנראה לא הגזמה אם תכלול עלות אלטרנטיבית.

מצד שני, אחרי הלימודים המשכורת ההתחלתית שלי הייתה כפולה מזו שלפני ה-MBA, ואחרי כשנה וחצי היא כבר הייתה גבוהה בעוד 15% מעבר לכך.
    במילים אחרות, פוטנציאל ההשתכרות אחרי ה-MBA יותר ממצדיק את ההשקעה הגבוהה לכאורה בתואר, גם אם לוקחים בחשבון אובדן הכנסות במהלך הלימודים, ואפילו אם לומדים בתכנית של שנתיים (החזר ההשקעה יתארך בשנה וחצי או שנתיים, אבל בטווח הארוך זה לא הבדל אדיר).

בהצלחה!

אור

epony
    חבר

To: LLMBA

LLMBA,

אני באמת לא יודע מאיפה להתחיל – עושה רושם שבנית לעצמך התרשמות די מעוותת של MBA בחו"ל…

תואר בקלוג הוא לא "מתכון יחסית בטוח" לעבודה בייעוץ אסטרטגי. לעשות הכל "לפי הספר" זה בכלל לא מובן מאליו ו/או הישג קל ופשוט. הדבר היחיד שאולי נכון בכל מה שאתה אומר לגבי סוגיה זו שיותר קל לבוגר קלוג להתקבל לחברת ייעוץ מובילה מאשר לבוגר תואר ישראלי. השורה התחתונה שלך היא דווקא די מדוייקת, מה שמעמיד בערך כל דבר שאתה אומר על הראש: התואר פותח דלתות ומביא אותך לראיונות – אבל לבהכרח נותן לך את הג'וב. אכן, דברים כדרבנות!
    דרך אגב, בפעם האחרונה שבדקתי לבוגרי INSEAD היה סיכוי גבוה משמעותית (מבחינה סטטיסטית) להתקבל לעבודה בתחום הייעוץ האסטרטגי מזה של בוגרי קלוג…

לגבי INSEAD, שוב אתה טועה (וכשאתה לא מסייג את דבריך בכך שזו דעתך את מסתכן גם בהטעיית אחרים…) – ביה"ס קיים כבר למעלה מ-50 שנה, ותאמין לי שאם המשוואה שאתה מתאר של פחות זמן = פחות אפשרויות, אז כבר מזמן לא הייתה לו זכות קיום ברמה הגבוהה ביותר של תכניות MBA בינ"ל. אבל איכשהו, ה-FT מדרג אותו השנה יותר מ-15 מקומות מעל קלוג.
    אני חושב שהגיע הזמן שתיקח צעד אחורה ותבחן מחדש את הנושא של שנה מול שנתיים – יש הרבה מה להגיד בעניין, אבל עושה רושם שהדעה שלך מבוססת על עובדות חלקיות למדי…

בממוצע בשנים האחרונות, כ-50% מבוגרי INSEAD הישראלים אכן חזרו לארץ מייד אחרי הלימודים. חלקם עשו זאת מכורח המציאות (המשבר הכלכלי לא השאיר הרבה עבודות פנויות לאנשים בלי אישור עבודה בחו"ל, בלי קשר למי נתן להם MBA), וחלקם כחלק מתכנית ארוכת טווח.
    רשת הבוגרים של INSEAD בישראל היא למיטב ידיעתי הגדולה ביותר בארץ מכל תכניות ה-MBA המובילות, ונסיוני האישי לימד אותי שיש לה המון כוח… אבל זה לא אומר שאין לה כוח בחו"ל – להיפך! זוהי הרי גם רשת בוגרי ה-MBA הכי גדולה בעולם, עם יותר מ-100 בוגרים בכ-40 מדינות.
    בסופו של יום, גם אלה שחוזרים לארץ מייד אחרי הלימודים עובדים לרוב בחשיפה גבוהה לחו"ל, והרשת המקצועית/חברתית הבינ"ל שנגזרת מלימודי ה-MBA שלהם נשארת רלוונטית מאוד. בזה לפחות, יש מעט מאוד מתחרים ל-INSEAD.

באשר לרלוונטיות של INSEAD עבור "העולם האנגלו-אמריקאי" כפי שאתה מגדיר זאת, כדאי שתדע שלמעלה מרבע מהבוגרים בכל מחזור עוברים לעבוד באנגליה וארה"ב… בכל מקרה, בכל הנוגע לקושי להיכנס לשוק העבודה האירופי, אני בכלל לא בטוח שהוא גדול יותר מזה של השוק האמריקאי…

בכל הנוגע לניתוח המאקרו-כלכלי שלך, גם הוא, לעניות דעתי, לוקה בחסר. ראשית, אני חושב שהמקום ה-30 בעולם בתל"ג לנפש (מדד בעייתי משהו, אבל ניחא) הוא בכלל לא רע למדינה בת קצת יותר מ-60 שנושאת בעול בטחוני מסיבי כמו זה של ישראל. יש יותר מ-200 מדינות בעולם, כך שלהיות בטופ 15% זה דווקא לא רע בכלל…
    השוק האמריקני נושא כיום בנטל חוב שמגמד כל פרמטר של הכלכלה הישראלית, חיובי או שלילי, ועומד בפני קשיים אסטרונומיים מבחינת חזרה לצמיחה.
    עוד נקודה חשובה, ובפרט לעניין ה-MBA בחו"ל זו היזמות בישראל – אנחנו כנראה המדינה המובילה בעולם בתחום, אם לוקחים בחשבון שארה"ב זה יותר מרק עמק הסיליקון, מנהטן ובוסטון.

בסופו של דבר, המשוואה הכי פשוטה שאפשר לעשות בנוגע ל-MBA בחו"ל היא זו: רוצה לעבוד בארה"ב – לך ללמוד בארה"ב. רוצה לעבוד באירופה – לך ללמוד באירופה. רוצה לעבוד בארץ – לך ללמוד ב-INSEAD

בהצלחה!

אור

rino
    חבר

To: LLMBA, rino, dvasht, epony

תודה על התגובה המפורטת…

אני מסכים עם חלק מהקביעות של LLMBA, ובמיוחד עם זו הנוגעת לאפקטיביות הגלומה בעצם ההתמחות בכל הקשור למציאת עבודה ולשינוי כיוון בקריירה.

אני גם מתאר לעצמי שקל יותר להתקבל להתמחות – התחרות מוגבלת רק לסטודנטים.

כמו כן, אין ספק שאירופה מציעה פחות לבוגרים ישראלים משום שברוב הפירמות הארופאיות נדרשת ידיעת השפה המקומית, וברוב המקרים לא מדובר באנגלית.

אני לא מסכים איתך שהמצב המקרו כללי, ובפרט בעיות היסוד שקיימות בארופה ובישראל, צריכים להשפיע באופן כ"כ חזק על אופן הבחירה. ראשית, בארה"ב ישנן בעיות יסוד לא פחות חמורות, ועם כזה גרעון עצום כנראה שבעתיד הנראה לעין לא נראה שם צמיחה גבוהה וסביר להניח שגם שם יעלו בעתיד את שיעורי המס. שנית, בארה"ב יש הרבה יותר תוכניות MBA מובילות, ולכן סביר להניח שעל כל משרה פנויה ישנה תחרות רבה, שבמידה לא מעטה מפצה את הבוגרים הישראלים מאירופה על מספר האופציות המוגבל יחסית.

בקיצור, אני לא בטוח שחייו של בוגר MBA בארה"ב וורודים כפי שאתה מתאר.

rino
    חבר

היי אור,

תודה על התגובה המפורטת. אם ללכת לפי הכלל שהצעת בסוף, במידה ואני מתכוון לחזור אחרי שנתיים שלוש לארץ כנראה שאינסאד היא לא בחירה רעה.

למען האמת ביקרתי חבר שלמד באינסאד והתרשמתי מאוד מהרמה האקדמית ומהחברה.

אין ספק שהלב אומר אינסאד. אבל מבחינה פרקטית אי אפשר להתעלם לגמרי מהטענות של LLMBA- יכול להיות שהתמחות יכולה לסייע לי לשנות כיוון ו"לדחוף רגל בדלת".

שאלה:

על מה התבססת בחישוב העלות הכוללת לשנה- 80,000 ארו – האם מדובר לסטודנט יחיד, לזוג בלי ילדים או למשפחה עם ילדים? האם החישוב כולל את פרק הזמן שלוקח עד למציאת עבודה לאחר סיום התואר?

במידה והתחשיב מתבסס על זוג ללא ילדים, אודה לך אם תוכל להעריך (או להפנות אותי למישהו שיוכל) מהי העלות השנתית למשפחה הכוללת שני תינוקות (3, וחצי שנה).

תודה מראש, אורן

OK
    חבר

To: All, rino

נחמד כשמסכימים איתך במשהו, אם כי לא טענתי בשום מקום שהחיים של בוגר MBA בארה"ב הם וורודים.

אני מנסה להסתכל על ההשקעה בלימודי MBA כהשקעה עסקית – ניהול קריירה. במה תשקיע את היקר לך מכל – החיים שלך, הבריאות, השנים האנרגטיות שלא יחזרו – במניה כושלת או מדשדשת, או במניה שצפויה לעלות או לפחות לשמור על הערך? ככל שהתל"ג לנפש הוא מדד לאיכות חיים (ואכן, אפשר לחלוק על זה) – והוא לא המדד היחיד (יש גם מדד השקיפות השלטונית, מדד השחיתות, מקומות במדדים בינלאומיים של איכות הלימודים והתלמידים בתחום המתמטיקה והמדעים המדויקים, מספר האוניברסיטאות בדירוגים העולמיים (אין אף תוכנית אחת של מנהל עסקים אפילו ברשימת ה- 100, אגב), איכות המחקר האקדמי (google: עומר מואב "מרבית המחקר בישראל הוא תת-רמה"), המוביליות החברתית, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה של נשים ושל מגזרים אחרים (חרדים, ערבים) – רמת איכות החיים בארה"ב היא לפחות פי- 2 מאשר בישראל. גם אם יעלו שם מיסים (ולא שישראל תוריד) – הפער יישמר וימשיך לגדול בדיוק כמו שקרה בעשורים האחרונים (ע"ע שוב מחקר של בן דוד שהזכרתי).

אירופה בנויה על יסודות סוציאליסטיים רקובים (למעשה, יכולה להרשות לעצמה תשלומים סוציאליים בזכות הבטחון שמספק צבא ארה"ב), שמשחיתים את פני החברה ואת אופי האזרחים בטווח הארוך (אין שאיפה למצוינות אלא לבינוניות; אחוזים אדירים של סטודנטים צרפתיים – פסגת חלומם הוא ג'וב ממלשתי; פרופסורים צרפתיים מהגרים לארה"ב; הפגנות רצחניות באתונה; ישות בירוקרתית מפלצתית מעין-סובייטית של האיחוד האירופי שנכפית על האזרחים למרות משאלי-עם; הגירת-ענק ממדיניות פרימיטיביות שזוכות לאוטונומיה תרבותית בשם ה"ליברליזם" למרות מנהגים חשוכים; סתימת פיות (תאו ואן-גוך, המשפט של גירט וילדרס) – ועוד אין סוף דוגמאות.

אכן, ארה"ב לא חפה מבעיות, אבל יש שם מעמד ביניים ענק שיודע להתגונן מפני המגמות הסוציאליסטיות של השתלטות הפקידות על האזרחים היצרניים, והוא הוכיח את זה בענק בבחירות האחרונות (שאת תוצאותיהן אנו רואים כבר, למשל, בויסקונסין, עם המאבק מציב-הדוגמה של המושל הרפובליקאי וולקר באירגוני העובדים הסחטניים). בישראל, יוצאים שניים ורבע איש להפגנה נגד התייקרות מחירי הדלק, שלא לדבר על הפופוליזם הקומוניסטי שבו דוגלים מרבית חברי הכנסת ללא קשר לשיוכם המפלגתי, והתרבות החרדים והדתיים שמנוגדת לקדמה ולנאורות – כל אלה הן לא מגמות שמבשרות טובות. ועוד לא דיברתי על אי-היציבות הגיאופוליטית מסביב שרק עתה מתחילה להתפתח, וסופה – מי ישורנו.

אגב, אני לא רואה עתיד מזהיר גם להיי-טק הישראלי, שהצליח לברוח לרגולטור מתחת לרדאר רק בדרך מקרה וגם זאת באופן זמני (ע"ע שלי יחימוביץ והפרופגנדה על "עבדים בכלוב הזהב"), בדיוק כמו שקורה במגזרים אחרים (ע"ע ועדת ששינסקי, אוליגופול הבנקים, חברות התקשורת, בזק, חברת חשמל – ושלל המשקולות האחרות – גלויים וסמויים – על צוואר המשק ועל המיעוט היצרני שמייצר עושר במדינה הזו).

כל אלה הן כמובן מחשבותיי הקטנות בלבד, דעתי האישית המוגבלת, ונקודת מבטי הסובייקטיבית להחריד – שמובילות אותי לשאוף להתקבל ללימודים בארה"ב, ולא בשום מקום אחר. זו – בעיניי, כמובן – המניה שתשמור על הערך, ותעלה בטווח הארוך.

הנימוק על INSEAD – רבע בוגרים עובדים בעולם דובר האנגלית – לא מספיק משכנע, שכן צריך לבדוק כמה מאלה באים במקור מארה"ב וחוזרים לשם, ולראות איזה אחוז בא וחוזר לאנגליה (שהיא לא גרועה כמו יתר אירופה, אבל ממש גם לא אמריקה).

באשר לנימוק האחרון של rino בעניין מספר התוכניות והתחרות על המשרות כתוצאה מכך – הרי שהוא חלש, בכל הכבוד. צריך לזכור שגם המגזר העסקי בארה"ב הוא ענק (ע"י מספר העובדים בחברות פורצ'ון 500, לדוגמא – שלא לדבר עם מאות אלפי עסקים אחרים (ככלות הכל, כמאמר הנשיא קולידג', הביזנס של אמריקה הוא ביזנס, והאמריקאים לא מורגלים לאכול מיד הממשל, כמו בישראל ובאירופה). ההנהלה בחברות הטובות מורכבות בחלקה הגדול מבוגרי התוכניות הטובות, והם אלה שמביאים לרקרוטינג בתוך הקמפוסים – של אותן האוניברסיטאות הטובות. אחוז קטן מבוגרי ה- TOP10, ואפילו ה- TOP15 או 20, נשאר ללא עבודה (פחות מ- 10 אחרי 3 חודשים בסיום התואר). זו כל הפואנטה של נטוורקינג ושל מיתוג חזק כ"כ של בתי הספר: זו שיטה של חבר מביא חבר – ששבישראל פועלת בעיקר בוועדה לבחירת שופטים ובין הקצונה הגבוהה בצה"ל, וחוסמת את המוביליות החברתית של הצעירים האמביציוזיים.

עשיתי חישוב מקורב לעצמי לפני כמה זמן: סך כולל של בוגרי 10 התוכניות המובליות לפי BW בשנה – הוא משהו כמו 6000 איש. למגזר העסקי של מדינה בת 310 מיליון תושבים (ובל נשכח שכל הזמן גם "יוצאים" מהמעמד – מתעשרים ופורשים, או מתים) – הוא כלום, ולא בטל אפילו בשישים. המסקנה שלי היא – ושוב, אפשר לא להסכים איתי – שמי שהצליח להתקבל לאחת מהתוכניות הטובות – ימצא עבודה בוודאות. זה תלוי רק ברצונו.

ForumSystem
    חבר

הבלתי נשכחות – עדכון דו-שבועי

הבלתי נשכחות
    מקום 1:
    ההודעה של boazcn שקיבלה 21 !Cool
    "

רשמים מביקור בסטנפורד:כבר בכניסה לאוניברסיטה מקבלים את האפקט של אחד ממוסדות הלימוד הוותיקים בארה…"

מקום 2:
    ההודעה של ZoharK שקיבלה 19 !Cool
    "

מה בין f1 ל-j1 – סיכום
    לאחר שחזרתי מביקור בבתי הספר והקשבתי להרצאות של מנהלי ה-financial ai…"

מקום 3:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 16 !Cool
    "שלום חברים,
    כבר לפני כמה שבועות חזרתי מסבב אוניברסיטאות בארה"ב. לקח לי קצת זמן להתאושש ולהתאפס חזר…"
    מקום 4:
    ההודעה של tomerco שקיבלה 15 !Cool
    "p> שמנו תומר ועמית, ובדומה לכם גם אנחנו מתחילים לארוז את חפצינו לקראת חווית ה-
    מקום 5:
    ההודעה של idanva שקיבלה 15 !Cool
    "אתה יכול להרגיע אותה שזה בגללי.
    נרשמתי ללימודי מדעי המחשב ב2000- תעשיית ההייטק קרסה.
    התחתנתי ב 11 …"
    מקום 6:
    ההודעה של Itair שקיבלה 13 !Cool
    "
    אני מוכרח לומר שמאז שנכנסתי לכל התהליך של ה mba אני נתקל שוב ושוב בדיון הכל כך ילדותי ולא ענ…"
    מקום 7:
    ההודעה של אייל שקיבלה 13 !Cool
    "

i’ll bite …. epony, i’m willing to take on the role of devil’s advocate: ye…"

מקום 8:
    ההודעה של idanva שקיבלה 11 !Cool
    "טוב, התלבטתי רבות האם להגיב ולבסוף החלטתי שכן.
    למי שלא מכיר את הסיפור שלי, אני בן 33 בקרוב, נשוי+2 …"
    מקום 9:
    ההודעה של nyaniv שקיבלה 10 !Cool
    "מנקסטר,
    אני מאמין, מניסיוני שלי, שהעובדה שיש לך אזרחות כפולה עשויה לסייע בהשגת מילגות ובעבודה לאחר …"
    מקום 10:
    ההודעה של avim שקיבלה 10 !Cool
    "כשחברה שלך שואלת אותך מה הסיכוי שתצאו לסרט עם חברים ביום שישי ואתה עונה לה "בהנחה של המלצו…"
    מקום 11:
    ההודעה של yaniv1975 שקיבלה 10 !Cool
    "אהלן,
    משעשע לקראו את הדיון המעניין בנוגע לאיזה בית ספר עדיף על סמך מצגת פאוור-פוינט וביקור באוניברס…"
    מקום 12:
    ההודעה של Limch שקיבלה 9 !Cool
    "e from my experience of actually going to hbs (because getting in is just the first step, i know it …"
    מקום 13:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 9 !Cool
    "כמו שהבטחתי, 2 אוניברסיטאות בשבוע, והפעם: ucla וברקלי.
    ucla:
    מכיוון שזה היה בית הספר הראשון …"
    מקום 14:
    ההודעה של rash733 שקיבלה 9 !Cool
    "שיגרת יום

7:00 השקמה ריצה למחשב לבדוק אימייל אולי יש הזמנה לראיון מבית ספר ד'
    7:01 אין חדש למעט …"

מקום 15:
    ההודעה של shoch שקיבלה 9 !Cool
    "אתמול באישון ליל (שעה שהפכה למאוחרת עוד יותר בגלל המעבר לשעון קיץ) קיבלתי את ההודעה המיוחלת, לונדון …"
    מקום 16:
    ההודעה של gal523 שקיבלה 8 !Cool
    "הי לכולם,
    אחרי חודשים רבים של השקעה, מתחים ובעיקר המון המון לחכות, התקבלתי היום לוורטון…."
    מקום 17:
    ההודעה של avim שקיבלה 8 !Cool
    "מברידג', דיוק, מלבורן ו- ie. דברים מעניינים שנאמרו במהלך הסמינר ללא כל סדר מסוים:

מקום 18:
    ההודעה של JohnnyCash שקיבלה 8 !Cool
    "
    mit

הביקור התחיל בפגישה עם נציגה מהאדמישנס, היינו 7 אנשים ולמדנו קצת על האפשר…"

מקום 19:
    ההודעה של Or.R שקיבלה 8 !Cool
    "בדארדן אתה לא תתבקש לבצע כל התחייבות או לשלם את פיקדון שכר הלימוד לפני שתועמד לך חבילת סיוע/מימון שת…"
    מקום 20:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 8 !Cool
    "

מקווה שעבר על כולם צום קל. לרגל חג האסיף רציתי לאחל אסיף מוצלח של בקשות, שנה גשומה ופוריה …"

מקום 21:
    ההודעה של Aaron שקיבלה 8 !Cool
    "kfir,

congrats on graduating from cmu — i still remember hosting you in philadelphia.
    …"

מקום 22:
    ההודעה של epony שקיבלה 7 !Cool
    "אני מוכן להרים את הכפפה ולתרום סיפור ראשון:
    אחת מהדילמות הגדולות של אלה שמתקבלים ל-insead קשורה לנו…"
    מקום 23:
    "אז ככה:

מקום 24:
    "צרות של עשירים
    בכל זאת, זאת שאלה מאוד לא פשוטה, בעיקר מכיוון ששתי התכניות מאוד שונות אחת מהש…"
    מקום 25:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 7 !Cool
    "מהדורה חגיגית לראש השנה :)
    כי ככה זה כשאין עיתון ביום שישי הולכים לקרוא פורומים
    והפעם: שיקגו …"
    מקום 26:
    ההודעה של ehudger שקיבלה 7 !Cool
    "אהלן,

רציתי לעדכן את הממתינים שהרגע קיבלתי זימון לראיון משיקגו. הגשתי את האפליקיישן ב 10.10.

ב…"

מקום 27:
    ההודעה של avim שקיבלה 7 !Cool
    "שלום לכולם,
    הרגע חזרתי ממרכז הבחינות ואני עדיין בעננים – הוצאתי 760 בג'ימאט! החלוקה הייתה 49 במתמטי…"
    מקום 28:
    ההודעה של assafwand שקיבלה 7 !Cool
    "hi all
    for all the people who got in and all of those who are applying now
    we wrote several years …"
    מקום 29:
    ההודעה של Yoni1492 שקיבלה 7 !Cool
    "כשיש לך למעלה מ- 10 מעריצים… שיט, עוד 2 למניאק……"
    מקום 30:
    ההודעה של eyan שקיבלה 7 !Cool
    "רבותיי,
    תנו לי לעזור ולהרגיע מעט את הרוחות.
    השנה, איך שזה נראה בינתיים, בודדים הם האנשים שיגיעו&n…"
    מקום 31:
    ההודעה של Yair שקיבלה 7 !Cool
    "שלום לכולם,
    בשבוע שעבר חזרתי מטיול של שבוע וקצת בניו יורק. במהלך הטיול נסעתי לבוסטון ליומיים וביקרת…"
    מקום 32:
    ההודעה של njosephy שקיבלה 7 !Cool
    "hello all,
    i took the gmat exam 4 days ago and scored 770 (q46’ v49). this was my second take …"
    מקום 33:
    ההודעה של danbarak שקיבלה 6 !Cool
    "כשבזמן הסקס עם אשתך אתה צועק בטעות "lbs_hopeful"…"
    מקום 34:
    ההודעה של JR13 שקיבלה 6 !Cool
    "קיבלתי זימון לראיון מ tepper!!

מחזיק אצבעות ליתר הממתינים.

jr…"

מקום 35:
    "hi guys,
    just received the email – got an interview invitation from berkeley !!

jr…"

מקום 36:
    ההודעה של tzurohad שקיבלה 6 !Cool
    "
    התקבלתי ל-mit, איזה הרגשה מטורפת!!!!

חיכיתי לטלפון אבל בסוף קיבלתי את הבשורות במייל.

מי עוד…"

מקום 37:
    ההודעה של nyaniv שקיבלה 6 !Cool
    "זו אחת התקופות הכי אינטנסיביות שאני זוכר בחיי, שנייה רק ללידה של בתי.
    היו לי ראיונות בקמפוס לדלויט,…"
    מקום 38:
    ההודעה של whisky שקיבלה 6 !Cool
    "הרשו לי להוסיף מעט אינפורמציה.
    המידע מבוסס על ניסיוני האישי (יכול להיות שעבדו עלי ), אני סט…"
    מקום 39:
    "הי יוסי,

mba עם ילדים ומשפחה הוא חויה שונה. זו חויה מאתגרת: כלכלית, חברתית, זוגית ולעיתים גם נפשי…"

מקום 40:
    ההודעה של nivster שקיבלה 6 !Cool
    "קיבלתי זימון לראיון לפני שעה במייל :)…"
    "התקבלתי!"
    מקום 1:
    ההודעה של oferva שקיבלה 34 !Cool
    "

22.30, שדה התעופה בפרנקפורט. עוד כמה דקות המטוס ממריא בחזרה לארץ. כבר 5 שעות לא בדקתי מיילים…"

מקום 2:
    ההודעה של tomerco שקיבלה 22 !Cool
    "hi,
    got a call from stanford today. i got in!!!
    good luck to everyone else in the process!
    &…"
    מקום 3:
    ההודעה של idanva שקיבלה 22 !Cool
    "

just got the mail from ross,
    i'm in!!!!!!!!!!!!!!!!
    they called my home number at 19:…"

מקום 4:
    ההודעה של avim שקיבלה 17 !Cool
    "חברים יקרים,

אני שמח לבשר שהתקבלתי לתוכנית ה- mba של iese !!!!
    פעימות לב מטורפ…"

מקום 5:
    ההודעה של danbarak שקיבלה 17 !Cool
    "just got the call from chicago. i'm in!!!…"
    מקום 6:
    ההודעה של amitk שקיבלה 16 !Cool
    "בשעה טובה אני שמח לפתוח את עונת הקבלות של סיבוב שני!
    אחרי תקופה ארוכה (מאוד) ומייגעת של מתח וצפיות…"
    מקום 7:
    ההודעה של nerorord שקיבלה 16 !Cool
    "guys,
    i got admitted to stanford!!!!
    good luck to everyone :)
    dror. …"
    מקום 8:
    ההודעה של Ohad Shperling שקיבלה 16 !Cool
    "hi,
    i got admitted to wharton, kellogg and mit in the second round.
    i would be happy to …"
    מקום 9:
    ההודעה של gileyal שקיבלה 16 !Cool
    "בוקר טוב לכולם,

אני שמח לבשר שהתקבלתי לקלוג!

אתמול בלילה ביקשו שאשלח סריקה של ציון הטופל הרשמי…"

מקום 10:
    ההודעה של lauriy שקיבלה 16 !Cool
    "hi all,
    got the call from booth today – soooo excited!!!
    :-)
    good luck to all…."
    OK
    חבר

To: All, rino, dvasht, epony

נחמד כשמסכימים איתך במשהו, אם כי לא טענתי בשום מקום שהחיים של בוגר MBA בארה"ב הם וורודים.

אני מנסה להסתכל על ההשקעה בלימודי MBA כהשקעה עסקית – ניהול קריירה. במה תשקיע את היקר לך מכל – החיים שלך, הבריאות, השנים האנרגטיות שלא יחזרו – במניה כושלת או מדשדשת, או במניה שצפויה לעלות או לפחות לשמור על הערך? ככל שהתל"ג לנפש הוא מדד לאיכות חיים (ואכן, אפשר לחלוק על זה) – והוא לא המדד היחיד (יש גם מדד השקיפות השלטונית, מדד השחיתות, מקומות במדדים בינלאומיים של איכות הלימודים והתלמידים בתחום המתמטיקה והמדעים המדויקים, מספר האוניברסיטאות בדירוגים העולמיים (אין אף תוכנית אחת של מנהל עסקים אפילו ברשימת ה- 100, אגב), איכות המחקר האקדמי (google: עומר מואב "מרבית המחקר בישראל הוא תת-רמה"), המוביליות החברתית, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה של נשים ושל מגזרים אחרים (חרדים, ערבים) – רמת איכות החיים בארה"ב היא לפחות פי- 2 מאשר בישראל. גם אם יעלו שם מיסים (ולא שישראל תוריד) – הפער יישמר וימשיך לגדול בדיוק כמו שקרה בעשורים האחרונים (ע"ע שוב מחקר של בן דוד שהזכרתי).

אירופה בנויה על יסודות סוציאליסטיים רקובים (למעשה, יכולה להרשות לעצמה תשלומים סוציאליים בזכות הבטחון שמספק צבא ארה"ב), שמשחיתים את פני החברה ואת אופי האזרחים בטווח הארוך (אין שאיפה למצוינות אלא לבינוניות; אחוזים אדירים של סטודנטים צרפתיים – פסגת חלומם הוא ג'וב ממלשתי; פרופסורים צרפתיים מהגרים לארה"ב; הפגנות רצחניות באתונה; ישות בירוקרתית מפלצתית מעין-סובייטית של האיחוד האירופי שנכפית על האזרחים למרות משאלי-עם; הגירת-ענק ממדיניות פרימיטיביות שזוכות לאוטונומיה תרבותית בשם ה"ליברליזם" למרות מנהגים חשוכים; סתימת פיות (תאו ואן-גוך, המשפט של גירט וילדרס) – ועוד אין סוף דוגמאות.

אכן, ארה"ב לא חפה מבעיות, אבל יש שם מעמד ביניים ענק שיודע להתגונן מפני המגמות הסוציאליסטיות של השתלטות הפקידות על האזרחים היצרניים, והוא הוכיח את זה בענק בבחירות האחרונות (שאת תוצאותיהן אנו רואים כבר, למשל, בויסקונסין, עם המאבק מציב-הדוגמה של המושל הרפובליקאי וולקר באירגוני העובדים הסחטניים). בישראל, יוצאים שניים ורבע איש להפגנה נגד התייקרות מחירי הדלק, שלא לדבר על הפופוליזם הקומוניסטי שבו דוגלים מרבית חברי הכנסת ללא קשר לשיוכם המפלגתי, והתרבות החרדים והדתיים שמנוגדת לקדמה ולנאורות – כל אלה הן לא מגמות שמבשרות טובות. ועוד לא דיברתי על אי-היציבות הגיאופוליטית מסביב שרק עתה מתחילה להתפתח, וסופה – מי ישורנו.

אגב, אני לא רואה עתיד מזהיר גם להיי-טק הישראלי, שהצליח לברוח לרגולטור מתחת לרדאר רק בדרך מקרה וגם זאת באופן זמני (ע"ע שלי יחימוביץ והפרופגנדה על "עבדים בכלוב הזהב"), בדיוק כמו שקורה במגזרים אחרים (ע"ע ועדת ששינסקי, אוליגופול הבנקים, חברות התקשורת, בזק, חברת חשמל – ושלל המשקולות האחרות – גלויות וסמויות – על צוואר המשק ועל המיעוט היצרני שמייצר עושר במדינה הזו).

כל אלה הן כמובן מחשבותיי הקטנות בלבד, דעתי האישית המוגבלת, ונקודת מבטי הסובייקטיבית להחריד – שמובילות אותי לשאוף להתקבל ללימודים בארה"ב, ולא בשום מקום אחר. זו – בעיניי, כמובן – המניה שתשמור על הערך, ותעלה בטווח הארוך.

הנימוק של אור לגבי INSEAD (אגב, אחלה תגובה, מושקעת ואינפורמטיבית) – באשר לרבע בוגרים שעובדים בעולם דובר האנגלית – לא מספיק משכנע, שכן צריך לבדוק כמה מאלה באים במקור מארה"ב וחוזרים לשם, וכן לראות איזה אחוז בא וחוזר לאנגליה (שהיא לא גרועה כמו יתר אירופה, אבל ממש גם לא אמריקה).

באשר לנימוק האחרון של rino בעניין מספר התוכניות והתחרות על המשרות כתוצאה מכך – הרי שהוא חלש, בכל הכבוד. צריך לזכור שגם המגזר העסקי בארה"ב הוא ענק (ע"י מספר העובדים בחברות פורצ'ון 500, לדוגמא – שלא לדבר על מאות אלפי עסקים אחרים (ככלות הכל, כמאמר הנשיא קולידג', הביזנס של אמריקה הוא ביזנס, והאמריקאים לא מורגלים לאכול מיד הממשל, כמו בישראל ובאירופה). ההנהלה בחברות הטובות מורכבות בחלקה הגדול מבוגרי התוכניות הטובות, והם אלה שמביאים לרקרוטינג בתוך הקמפוסים – של אותן האוניברסיטאות הטובות. אחוז קטן מבוגרי ה- TOP10, ואפילו ה- TOP15 או 20, נשאר ללא עבודה (פחות מ- 10 % בממוצע אחרי 3 חודשים בסיום התואר). זו כל הפואנטה של נטוורקינג ושל מיתוג חזק כ"כ של בתי הספר: זו שיטה של חבר מביא חבר – ששבישראל פועלת בעיקר בוועדה לבחירת שופטים ובין הקצונה הגבוהה בצה"ל, וחוסמת את המוביליות החברתית של הצעירים האמביציוזיים.

עשיתי חישוב מקורב לעצמי לפני כמה זמן: סך כולל של בוגרי 10 התוכניות המובליות לפי BW בשנה – הוא משהו כמו 6000 איש. למגזר העסקי של מדינה בת 310 מיליון תושבים (ובל נשכח שכל הזמן גם "יוצאים" מהמעמד – מתעשרים ופורשים, או מתים) – הוא כלום, ולא בטל אפילו בשישים. המסקנה שלי היא – ושוב, אפשר לא להסכים איתי – שמי שהצליח להתקבל לאחת מהתוכניות הטובות – ימצא עבודה בוודאות. זה תלוי רק ברצונו.

epony
    חבר

לצורך העניין, יש תכניות MBA של שנה שכוללות התמחות, למשל מחזור ינואר של INSEAD – הלימודים מתחילים בינואר, ביולי-אוגוסט עושים התמחות קיץ, ובספטמבר חוזרים לספסל הלימודים עד דצמבר.

אני רוצה להתעכב על הנושא של שינוי קריירה – ישנם שלושה מימדים בהם ניתן לבצע שינוי שכזה: גיאוגרפיה, תעשייה ופונקציה. לדוגמה, מהנדס תוכנה מישראל שהופך ליועץ במשרד של מקינזי בלונדון ביצע שינוי על פני כל שלושת המימדים הנ"ל – הוא עבר למדינה אחרת, עובד בתעשייה אחרת, ועושה תפקיד שונה באופן מהותי ממה שעשה בעבר.

אבל, וזה אבל גדול, אם זכרוני אינו מטעני, הסטטיסטיקה מראה שפחות מ-15% מבוגרי ה-MBA מצליחים לבצע שינוי טוטאלי שכזה… יחד עם זאת, גם שינוי במימד אחד או שניים יכולים לקדם את ההגשמה העצמית שכולנו מקווים ש-MBA יקדם אותנו לקראתה.
    אני למשל עבדתי במכירות טכניות בחברת היי-טק גדולה בארץ מתחום התקשורת. לאחר שסיימתי את INSEAD (ומשלא התקבלתי למקינזי לונדון ;-), החלטתי שלעבור ללונדון יותר חשוב לי מלשנות תעשייה, ו-"מצאתי את עצמי" עובד בתפקיד ניהולי בכיר בסטארט-אפ בתחום התקשורת. נכון שנשארתי בתחום ההיי-טק/תקשורת, אבל שיניתי מיקום גיאוגרפי ושיניתי "מקצוע", ותאמין לי שזה היה מספיק קשה ולא פחות מספק מלהתקבל למקינזי (במיוחד בהתחשב בעובדה שהמשכורת שלי הייתה די דומה, אבל שעבדתי בערך 30% פחות שעות מבייעוץ אסטרטגי ;-)

בקיצור, שינוי קריירה לא חייב להיות שינוי טוטאלי, וסביר להניח שבכל מקרה הוא לא יהיה שינוי שכזה. זו המציאות ועדיף להפנים זאת כבר בשלב הזה של התהליך

נ.ב. גם קבלה להתמחות קיץ לא מבטיחה הצעת עבודה לתפקיד במשרה מלאה… כמו ה-MBA עצמו, ההתמחות היא רק עוד שלב בתהליך, ולא כרטיס כניסה מובטחת לקריירה כזאת או אחרת (שלא לדבר על זה שיש לא מעט אנשים שדוחים הצעת עבודה לאחר ש-"טעמו" את התפקיד במהלך התמחות הקיץ!)

epony
    חבר

rino,

כפי שציינתי לעיל, יש "פתרון" לסוגיית ההתמחות ב-INSEAD, והוא לימודים במחזור ינואר, אשר מאפשר יציאה להתמחות במהלך הקיץ.
    ההרשמה למועד ינואר 2012 כבר החלה, ותאריך היעד להגשה במסגרת סיבוב ההרשמה הראשון הוא ה-30 למרץ.

החישוב שלי התבסס על נסיוני האישי, דהיינו זוג ללא ילדים. הוא כלל את התקופה שלי ב-INSEAD, דהיינו כ-11 חודשים ברוטו מאוגוסט 2007 ועד יולי 2008.
    לגבי תינוקות, אני אברר ואחזור אליך, ואם תתן לי את המייל שלך (או תכתוב לי ל-epony ב-hotmail נקודה com), אני אקשר אותך עם ישראלים שלמדו ב-INSEAD והביאו את האישה והילדים איתם…

בהצלחה!

אור

נ.ב. בכל הנוגע למה ש-LLMBA אמר, כפי שכבר ציינתי, לעניות דעתי INSEAD לא היה בטופ 5 העולמי אם הוא לא היה נותן מענה לטענות כאלה באופן עקבי ואפקטיבי ב-50 השנים האחרונות. בוא נגיד שביה"ס נמצא בסביבה מספיק זמן כדי שהמעסיקים הרבים שמגייסים בוגרי INSEAD כנראה "למדו לחיות" עם העובדה ש-INSEAD הוא קצת שונה מבתי"ס אחרים בכל הנוגע לתכנית הלימודים – בפועל, עושה רושם שזה לא מפריע להם לגייס בוגרי INESAD…

economics
    חבר
    מספר הפוסטים: 135

שלום רב לחברי הפורום,

רציתי לשאול האם תואר שני בכלכלה מהווה חולשה או אפילו חוסם אופציה ל

MBA?

ramiatia
    חבר
    מספר הפוסטים: 16

To: economics

ממש לא. אין שום סיבה למניעה בגלל תואר בכלכלה. תואר זה נחשב לתואר יוקרתי ואפילו מהווה יתרון קל מול תארים אחרים שהם כללים יותר.

tarik83
    חבר
    מספר הפוסטים: 1
    שלום לכולם! הצטרפתי לפורום לאחרונה והבנתי שצריך לספר קצת על עצמי, אז קודם כל כמה דברים כלליים:
    שלום לכולם,קוראים לי טארק בן 27 וגר בנצרת, אני עורך דין כבר 3 שנים, למדתי באוניביסיטה של הרתפודשיר באנגליה, ומעוניין ללמוד תואר MBA בארצות הברית או באנגליה.
    עדיין קשה לי להחליט לאיזה אוניברסטאות לגשת אבל כן מעוניין בתוכנית של ייעוץ וניהול כללי.

היום אני עובד בנצרת כשותף במשרד עורכי דין בתפקיד עורך דין
    וגם משחק כדורגל.

למדתי באנגליה באוניבירסיטה של הרתפודשייר סיימתי בממוצע 70

עוד לא עשיתי GMAT, עושה בחודש יולי / עושה כרגע קורס GMAT בקידום

לא התגייסתי

בשלב זה אני רק מתעניין באפשרות של MBA בחו"ל
    אני כרגע עובד על ה-GMAT…

אודה למי מהחברים הותיקים שיוכל ללחוץ reply ולענות ולהמליץ לי:על אוניברסיטות של USC MARSHAL, UNI OF TEXAS AT AUSTON, BOSTON UNI, NOTRE DAME MRNTOZA, WAKE FOREST, HOWARD, UNI OF WASHINGTON FOSTER, GEORGIA TERRY. ולהקשר אותי עם סטודנטים הלומדים כיום או למדו בעבר שם

אני מקווה לתרום לקהילת הפורום לפחות 20 הודעות בשנה הקרובה

אז בהצלחה לכולם,

tarik83

OK
    חבר

To: tarik83

הי טארק.

ארשה לעצמי להציע לך, לאחר שראיתי את רשימת בתי הספר שציינת, שכדאי לך לנסות להוציא GMAT כמה שיותר גבוה כדי לאזן טיפה את ציוני התואר הראשון (לא שזה גורם קריטי), ו"להעיז" ולהגיש מועמדויות גם ל- TOP10 בארה"ב.

ממה שאפשר להסיק מהפרופיל שלך – ועצם העובדה שלמדת באנגליה כבר נותנת לך בסיס מעניין – תוכל לבנות סיפור ייחודי ומרתק על איך זה לחיות כ"מיעוט" במדינה של יהודים. אתה תהיה שונה לחלוטין מפרופיל ה"ישראלי" המצוי, "שובר-פרדיגמה" עבור ועדות הקבלה, והאוניברסיטאות שם מאוד אוהבות את זה בגלל החיפוש המתמיד אחר ה- "גיוון" (diversity) המפורסם.

תעבוד חזק על החיבורים שלך (אולי עם עזרה מקצועית, למרות שכל אחד ודרכו) ועל ה- spin הנכון של הסיפור האישי המיוחד שלך – ואתה עשוי להיות מופתע מאוד לטובה. אני שמעתי סיפור על מישהו בעל רקע תרבותי דומה שנכנס לאחת האוניברסיטאות הטובות ביותר, המדורגות הרבה יותר גבוה מהרשימה שלך (ואני לא מפחית מערכה, כמובן).

בהצלחה!

economics
    חבר

יש לי שאלה קטנה למי שיודע,

תודה מראש

כמה זמן אחרי בחינת ג'ימאט מותר לי להיבחן שוב?

אני קובע בחינה לרביעי ביולי ויכול להיות שאצטרך עוד אחת,

האם יש מגבלת מינימום?

בנוסף ממתי אפשר להירשם לבחינה הנוספת? אפשר לשריין מראש שני מועדים?

OK
    חבר

אתה לא יכול לקבוע בחינה נוספת תוך פחות מחודש לאחר הבחינה הקודמת. כלומר, מינימום פער בין שתי בחינות – 31 יום (זה קשור להחלפת מאגר השאלות מדי כ- 30 ימים).

בנוסף, אתה לא יכול להיבחן יותר מ- 5 פעמים בשנה קלנדרית אחת (אפשר באישור מיוחד של החברה שעורכת את הבחינות, לאחר פניה מנומקת).

אם אתה מקבל 800, נדמה לי שאסור להיבחן במשך שנתיים או משהו כזה.

למיטב ידיעתי, אתה לא יכול לשריין שני מועדים במקביל. תעשה אחד, ואז תקבע מועד אחר. ביטול / הזזה כרוכים בתשלום נוסף (ר' לפרטים באתר שלהם).

מהבחינה הפרקטית, לא ראיתי שלא היה מקום במרכז הישראלי ברמת גן, מה גם שאתה מתכוון לעשות את הבחינה לא בשיא העונה – בקיץ.

economics
    חבר

כלומר אם אני עושה בתחילת יולי ולא שבע רצון מהציו, באוגוסט יהיה לי מקום?

אגב מה שיא העונה? למדת בקידום?

ForumSystem
    חבר

התותחים – עדכון דו-שבועי

המפורסמים

1 Gilad D 41
    2 LLMBA 17
    3 economics 15
    4 mawolf 12
    5 epony 7
    6 aringo 6
    7 gil7 6
    8 omerutah 4
    9 Dudu 4
    10 rino 4
    11 David.Fogel 3
    12 Shai2008 3
    13 Avi 3
    14 dvasht 3
    15 OYOY 3
    16 ramiatia 3
    17 ForumSystem 3
    18 razia 3
    19 danraveh 3
    20 Danimmm 2
    21 Rotem 2
    22 nickb 2
    23 rash733 2
    24 guywt82 2
    25 dvsr 1
    26 MichalJ 1
    27 jenjen 1
    28 friday 1
    29 shay1980 1
    30 shimriw 1

הנערצים

1 epony 48
    2 Shai2008 22
    3 JR13 19
    4 Ella 17
    5 nivster 17
    6 dvasht 15
    7 abiel 15
    8 David.Fogel 14
    9 Aaron 12
    10 tzurohad 12
    11 LLMBA 11
    12 PatsFan 11
    13 Yair 11
    14 aletzu 10
    15 shoch 10
    16 rash733 9
    17 Ilan_g 9
    18 kit 8
    19 Roman 8
    20 jamesonn 8
    21 nyaniv 7
    22 knfevg 7
    23 pdima 5
    24 omerabin 5
    25 emba 5
    26 gili4u 5
    27 < A HREF="JavaScript:openWin('pop_up_profile_new.asp?profile=8187')">usa_bound 4
    28 liatportal 4
    29 aviveyal 4
    30 gileyal 4

המפרגנים

1 epony 106
    2 dvasht 27
    3 Ilan_g 26
    4 razia 22
    5 economics 14
    6 emba 13
    7 skydiver 10
    8 Ella 10
    9 gileyal 10
    10 Rafi 9
    11 lironpit 8
    12 100%Cotton 8
    13 Aaron 7
    14 Silent_Thunder 7
    15 nyaniv 6
    16 omerabin 6
    17 kit 5
    18 aletzu 5
    19 Yair 5
    20 nivster 4
    21 Jeff 4
    22 guywt82 3
    23 tzurohad 3
    24 אלעד ד 3
    25 JR13 3
    26 pdima 3
    27 David.Fogel 3
    28 maayanpi 3
    29 LLMBA 2
    30 joker 2
    OK
    חבר

אני מניח שכן. מכל מקום, אני הגשתי את הכל בסיבוב השני (תחילת ינואר) שהוא, יש האומרים, הכי לחוץ – והמועדים של נובמבר, דצמבר ותחילת ינואר היו תמיד פנויים להרשמה.

לא צריך להפריז בפופולריות של לימודי ה- MBA בארץ. אתה יכול להסיק מן הפורום השומם הנוכחי, או מן העובדה שלאירוע של דיוק הגיעו משהו כמו 20-30 מתעניינים, מתוכם 8 מתראיינים – ובדומה לכך, לאירוע הקודם שלהם, הסופר-מעניין, שכלל מפגש עם 3 בוגרים ועם מנכ"ל – כולם בנקאי השקעות מפועלים שוקי הון – שאני לא יודע אם יש הרבה הזדמנויות לשוחח איתם באופן רגיל.

לא למדתי בקידום (למרות ששילמתי על הקורס און-ליין שלהם, לא יודע למה – מרוב לחץ, כנראה), אלא עם צ ח י ועם א י י ר י ן, אבל יש שפע אדיר של חומרים באינטרנט בחינם.

לפי הערכות ששמעתי, יש משהו כמו 250 מקומות לישראלים ללימודי MBA בתוכניות המובילות בחו"ל (כולל אירופה) – אז אתה יכול לעשות לבד חושבים כמה כבר נבחנים צריך להיות (מקום הבחינה הוא כיתה קטנה של משהו כמו 15 מקומות, והבחינות נערכות פעמיים בשבוע). אגב, לפחות ב- TOEFL ידועים מקרים של אנשים שטסו לחו"ל כדי להיבחן אם היה לחוץ.

economics
    חבר

ערכת האון ליין של קידום הספיקה לך? זה כולל את כל התרגילים והמבחנים האדפטיביים של קידום למיטב ידיעתך?

אגב איך אתה מתרשם עד כה ממה שבאמת חשוב לבתי ספר?

אני חושב שהפורום שומם כי אולי לאנשים אין מה הגיד,אני חודשים הייתי קורא בפורום בלי לכתוב

OK
    חבר

לבושתי כי רבה לא פתחתי אותה בכלל. שילמתי, כנראה, להרגעה עצמית – או, בעצם, מתוך ציווי פנימי עוצמתי להקריב ממון לאלוהי ה- GMAT.

למה הכוונה "חשוב לבתי הספר"? אם הכוונה לציון, הרי שאם עברת את האחוזון ה- 80 גם בכמותי וגם במילולי – אתה כבר ב- safe zone. גם אם יצא טיפה נמוך – זה לא נורא, ואפשר לחפות בחיבורים חזקים ובהמלצות – כלומר, בעיקר בסיפור ובפרופיל אישי מעניין – כדי שה- adcom יוכל להשוויץ בך (יש לנו כאן שושואיסט מ- 8200 שעבד על הווירוס שהרס את הכור האירני, אבל הוא לא מודה בזה).

בכל מקרה, אסור ליפול מ- 650. כל מה שלמטה – זה גיא הריגה (אם כי גם שם יש כאלה שנכנסים עם סיפורים מרתקים . מוציאי-דמעה במיוחד).

לעומת זאת, יש בתי ספר שהם GMAT-whores, סליחה על הצרפתית שלי – במיוחד כאלה שיש להם רגשי-נחיתות מול מתחרים. להתרשמותי אלה שיקאגו, סטנפורד, קולומביה – ובמיוחד NYU ו- YALE SOM. לאלה – לא מומלץ להתקרב, לתחושתי, עם פחות מ- 720, ולא משנה איזה סיפור הם מוכרים בחוברות השיווק שלהם. בתי ספר קצת יותר בטוחים בעצמם ופחות פלצניים – כמו וורטון, רוס ודיוק – יכולים לקחת מומעדים מעניינים עם GMAT לא מזהיר.

לא יודע מה לחשוב על המדבר בפורום. הת'רד של דיוק היה שומם במשך איזה שנתיים…

economics
    חבר

היי שוב

אני לא מתכוון לאיך הם רואים את הג'ימאט אלא את כלל המועמדות

ככל שנאי מתקדם בבניית המועמדות אני מרגיש שמה שחשוב זה איך מבליטים את הקו המרכזי באישיות

יש לא מעט סיפורים שהייתי רוצה לספר במועמדות וכבר לא ייכנסו, ואילו מספר אלמנטים שחשבתי שאין לי , פתאום נראה שהם לא כאלו דרמטיים בחשיבותם

קראתי שאמרת שהיתה לך מורה פרטית באנגלית לפני הטופל – היא עדיין מלמדת?

איך עבד לך עם המלצות? האם זה היה חשוב לבתי הספר שהזמינו אותך לראיונות לפי דעתך?

OK
    חבר

תראה, בתי הספר שמניתי לעיל – חשוב להם מאוד ה- GMAT, והסיפור יכול להיות ככה-ככה. אם אתה מוציא GMAT סיני כמו שהם אוהבים, ומביא להם סיפור שמדגיש את ה- employability שלך בעתיד בארה"ב – ותחשוב לבד על תעשיות אטרקטיביות – שלא תדפוק להם את הסטטיסטיקה אחרי סיום התואר – יש סיכוי לא רע שתתקבל, והם כבר לבד יחפשו בך את ה- diversity – ישראלי, צבא, אנטי-טרור, גמלים ברחובות, אני לא יודע מה.

לתחושתי, הייחוד האישי שלך חשוב יותר לבתי הספר הלא פיננסיים במובהק: רוס, דיוק, קלוג. הם יקראו את האפליקציה שלך בעיון, ויתייחסו ברצינות לכסף שהשקעת. שלא תטעה: יש דיעות שבתי הספר פשוט לא קוראים את כל האפליקציות. יש גם בתי ספר שרוצים ש"תרקוד" בשבילם ו"תשפיל" את עצמך באופן יצירתי: שיקאגו וניו יורק סטרן הם כאלה, לדעתי – ואולי קצת אנדרסון – עם החיבורים ה"פתוחים" שלהם. אם אתה בקטע של סרטים, מצגות, שירים ויתר המדיה התוססת ולא הכתיבה – אולי יהיה לך שם ייתרון.

המורה שלי עזרה לי בעיקר לרכוש בטחון בדיבור – משהו שהרגשתי שנורא חסר לי. אבל היא לקחה 100 ש"ח לשעה. אולי כדאי למצוא חבר/ה דובר אנגלית ולנצל אותם – אבל אם תרצה, אתן לך פרטים.

לגבי ההמלצות, הדעה הרווחת היא שאנשים כותבים המלצות בשביל עצמם, ובתי הספר מודעים לזה – לכן לא מייחסים לזה משקל אדיר. הרושם שלי שבבתי הספר היותר מעמיקים ופחות אובססיביים לגבי ה- GMAT ההמלצות יותר חשובות, כי הם באמת מנסים להעריך אותך כאדם, ולא כיחידת ייצור עתידית בשוק השכירים. תנסה למצוא אנשים שאתה סומך עליהם, רצוי בוסים לשעבר, ותהיה מוכן לזה שתצטרך להטריח אותם הרבה – אם אתה רוצה להגיש להרבה בתי ספר (וזה מאוד מאוד רצוי, בגלל שהתהליך הוא crapshot מוחלט ותליו בגחמות ה- adcoms) – לכן תבנה איתם אמון ונכונות לעזור לך בסבלנות על פני תקופת-מה. סביר להניח שיבקשו ממך גם להכין משהו בעצמך – ופה אתה כן צריך שעין מיומנת יותר תעבור על הדברים ותראה מה לא נעשה נכון. ברוב המקרים, חוץ מהמלצה כתובה הממליץ יצטרך גם לדרג אותך על סקאלה של מספר תכונות (בגרות, חוש הומור, כישורים חברתיים, יכולת עבודה בצוות וכו'), אז תשים לב שלא ידפקו אותך מאחורי הגב, אנשים הם אנשים בכל מקום.

סיכומו של דבר, הסיפור שלך צריך להיות מעניין ולא פלצני, המלצות חזקות מאנשים שמכירים אותך (בוסים, לא חובה שמות מפוצצים – כאלה יכולים לשלוח "מכתב תמיכה במועמדות" באי-מייל אחרי שאתה מגיש מועמדות פורמלית) ו- GMAT כמה שיותר גבוה שאתה יכול להוציא, אבל ללא אובססיה לזה – שוב, תלוי לאיזה בית ספר אתה מכוון.

שים לב, אגב, שמעסיקים מסוימים מתעניינים ב- GMAT (דווקה בתחום ה- IB וקונסאלטינג), ולכן לא נדירים המקרים שבהם אנשים עושים GMAT שוב אפילו אחרי שמתקבלים…

economics
    חבר

תודה על התשובה

אשלח לך מייל לגבי המורה, אני אצטרך כמה שיעורים לפני המבחן טופל

לגבי הג'ימאט, הבנתי שבסטנפורד זה מאוד חשוב, בקלוג למשל זה פחות חשוב? איך דיוק או רוס בנושא הזה?

לגבי ההמלצות, הממליצים צריכים לחבר המלצה לכל בית ספר? כמה שונה צריכה להיות המלצה מבית ספר לבית ספר?

על כל פנים, האם לא ניתן למשל לעבוד איתם על כל ההמלצות מראש ואז לשלוח לבד? או שהממליצים צריכים לשלוח בעצמם את ההמלצות?

אני בתוך הסיפור הזה של המב"ע כבר זמן מה, דיברתי על זה עם חבר שלי שגר שנים בקנדה, למד תואר ראשון שם ומכיר את ההווי לגבי תואר שני, הוא אומר לי עזוב אותך העיקר זה הג'ימאט למרות כל מה שאומרים

כלומר זה לא שעם ג'ימאט נמוך אי אפשר להיכנס, אבל ג'ימאט גבוה יכול לחפות על חולשות אחרות, אתה מסכים לדעה הזו?

economics
    חבר

אגב, כמה זה הרבה בתי ספר?

במקור חשבתי להתרכז ב5-6 שמות לסיבוב ראשון כי הזמן קצר ואני עובד

מה עוד שיש את העניין של ההמלצות שציינת קודם

OK
    חבר

שוב, זה הכל תלוי בבתי הספר שאליהם אתה פונה. אין מנוס מלעשות דיפרנציאציה ביניהם.

בסטנפורד חשוב מאוד ה- GMAT, בדיוק, ברוס ובקלוג – לדעתי לא אובססיביים לגבי הציון. לא צריך לנסות את הסבלנות שלהם, כמובן, אבל אם לסטנפורד בחיים לא תתקבל עם 650 (אלא אם כן, נגיד, ייסדת את הפייסבוק הבא (ואגב, בניגוד למה שנהוג לחשוב רקע של עצמאי / סטארטאפ הוא לא תמיד יתרון, ולפעמים אפילו חסרון, כי בתי הספר רוצים לקחת קרדיט על ההצלחה של הבוגרים ויודעים בדיוק שהתואר שלהם, איך לומר, לא תמיד תורם לאיש עסקים שכבר התנסה בעולם האמיתי)) – לדיוק, קלוג ורוס – כן תוכל להגיע, לפי תחושתי, בתנאי שיש לך סיפור מעניין ותוכנית ברורה לעתיד. הם גם עלולים לדחות ולהשאיר מועמד עם 750 בפה פעור לאחר שהיה בטוח שהמועמדות כבר בכיס שלו – כי הם ינחשו שהוא בא לעשות "victory lap" ויערוק לבי"ס יותר גבוה – אז הם מקדימים תרופה למכה וככה שומרים על אחוזי ה- yield שלהם (מדד חשוב, שמצביע כמה הולכים בסוף לבי"ס מאלה שמתקבלים).

לכן, אני לא מסכים עם החבר שלך. זה שוב – תלוי. יש בתי ספר שפשוט תבהיל אותם עם GMAT גבוה מדי (יש אלפי סינים והודים עם 770 שנשארים בלי כלום בכלל; לדעתי, אגב, כל נושא החיבורים נועד, במידה רבה, לנפות אותם מבתי הספר היוקרתיים: קראתי סיפור מצחיק על בי"ס אנגלי שבאמת הלך שבי אחרי ציוני ה- GMAT – קיבל כיתה של חצי הודים חצי סינים, שבקושי ידעו לדבר מילה אנגלית. אכן, מנהלים לעתיד. נהוג לומר, שכל בית ספר מה-טופ 10 יכול בקלות להרכיב כיתה שלמה מבעלי 700+ – אבל הם לא עושים את זה. גם מה זה GMAT? אני התכוננתי חודש, ויש אנשים שמבזבזים שנתיים – זה מעיד על ההצלחה העתידית בקריירה?).

לעומתם, יש בתי ספר שיקחו אותך בזרועות פתוחות, במיוחד כאלה שרוצים לעלות בדירוגים (לדעתי, למשל, YALE ו- NYU יאהבו מאוד ישראלי (כי הסינים וההודים מרמים, כפי שכולם יודעים) עם GMAT בשמיים ויעצמו עיניים מול חולשות אחרות). יש בתי ספר כל כך מפונקים, שגם GMAT גבוה לא ירשים אותם – כמו שיקאגו או הרווארד – ואז תצטרך לרקוד, לשיר ולצייר כדי שישימו לב אליך. קולומביה, לעומת זאת, לתחושתי – ישראלי + GMAT בשמיים = קבלה.

כלל אצבע: ככל שבית הספר הוא פיננסי יותר וככל שהוא נמוך יותר בדירוגים – ככה ה- GMAT יותר חשוב לו, והאישיות פחות. במילים אחרות (ואפשר לנסח את זה באלפי צורות, אני חושב שהעברתי את הרעיון) – לבתי ספר רציניים GMAT גבוה לא יספיק. כולם שם עם GMAT גבוה, תראה מה אתה שונה מאחרים.

ההמלצות בגדול דומות בין בתי הספר, אבל הלוואי ויכולתי להגיד שהן אותו דבר… כל אחד מבתי הספר מנסה להדגיש דברים אחרים, ככה שאתה צריך להכין לממליץ שלך את רשימת השאלות של כל אחד מהמוסדות. יש בתי ספר שמגבילים את המקום לתשובות, יש כאלה שאצלם זה שאלות ממוקדות, ויש כאלה שמותר לשלוח מכתב פתוח. שים לב ששני הממליצים שלך לא יכתבו אותו דבר בטעות ובאותם מונחים… הממליצים כן אמורים לשלוח בעצמם את ההמלצות, ואם תתקבל אתה צפוי להליך אימות נתונים על-ידי חברה חיצונית, ויכולים להתקשר אל הממליץ כדי לדבר איתו. חלק מבתי הספר כותבים במפורש שהם מעדיפים שההמלצות יישלחו מדוא"ל בעבודה, והמלצות שנשלחות מ- GMAIL ו- YAHOO יזכו ל- scrutiny מיוחד. אמנם מותר לממליץ להיות בחופש, למשל, ללא נגישות לדוא"ל של החברה – אבל ראה הוזהרת (מירוץ החימוש כבר אמרנו?).

כמה להגיש: לרוב מגישים בין 4 ל- 6 (זה חתיכת עבודה, אפילו להעלות ולהקליד הכל באתר זה סיוט, עדיף שתיקח כמה ימים או שלא תישן כל ה- 3-4-5 לינואר כמוני). אני הגשתי ל-8, ובדיעבד חבל שלא ל- 10, אני לא צוחק. אין שום וודאות בכלום, בי"ס שהיית בטוח לגביו זורק אותך ללא ראיון, בי"ס שכבר ויתרת עליו מזמין לראיון – ואז דוחה; בי"ס שזיזלזת בו פתאום עולה בדירוג שמתפרסם – בקיצור, אתה הולך להיות איש עסקים – פזר את הסיכונים. האהבה שלך לבית ספר מסוים עלולה להתגלות כלא הדדית, ואז איבדת שנה מהחיים החולפים…

Or.R
    חבר
    מספר הפוסטים: 45

עידכנתי את כרטיס החבר שלי. הכרטיס המעודכן:

הגשתי והתקבלתי ל-UNC Kenan Flagler,UMN Carlson, McCombs ול- Darden.

בחרתי ב-Darden, אתם מוזמנים לפנות אלי בשאלות – למה דארדן?

בוגר דארדן 2010.

לעזור לדורות הבאים.

כיום, מנהל פרויקטי אסטרטגיה ב וול-מארט. חוויה שונה לחלוטין מכל מקום עבודה בישראל בהתחשב בכך שמדובר בחברה עם הכנסות של כ-420 מיליארד דולר (יותר מפי שנים מהתוצר של מדינת ישראל) ועם מעל 2 מיליון עובדים.

את ההתמחות שלי עשיתי במיזם מגובה מימון קרנות פריווט אקווטי להקמת בנק השקעות חדש.

בעברי הייתי יועץ ניהול סיכונים בפירמה גלובלית.

לפני כן עבדתי במשרד רואי חשבון שהתמחה ביעוץ ובביקורת חקירתית (איתור אי סדרים, הונאות ומעילות).

למדתי כלכלה וחשבונאות באוניברסיטה העברית, בעל הסמכת CISA.

לא שברתי שיאים חדשים.

מפק"ץ וספמל"ג אי שם בחת"ם

בהצלחה לכולם,

Or.R

OK
    חבר

To: Or.R

הי אור,

הישגיך מרשימים ביותר.

האם אתה יכול להרחיב על מציאת מקום עבודה בתעשיה כישראלי? הדעה הרווחת היא שהחברות בסקטורים המסורתיים יותר (להבדיל מייעוץ ובנקאות) פחות ידידותיות למי שאינם בעלי אזרחות או תושבות אמריקאית. אז איך עשית את זה?

ForumSystem
    חבר

הבלתי נשכחות – עדכון דו-שבועי

הבלתי נשכחות
    מקום 1:
    ההודעה של boazcn שקיבלה 21 !Cool
    "

רשמים מביקור בסטנפורד:כבר בכניסה לאוניברסיטה מקבלים את האפקט של אחד ממוסדות הלימוד הוותיקים בארה…"

מקום 2:
    ההודעה של ZoharK שקיבלה 19 !Cool
    "

מה בין f1 ל-j1 – סיכום
    לאחר שחזרתי מביקור בבתי הספר והקשבתי להרצאות של מנהלי ה-financial ai…"

מקום 3:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 16 !Cool
    "שלום חברים,
    כבר לפני כמה שבועות חזרתי מסבב אוניברסיטאות בארה"ב. לקח לי קצת זמן להתאושש ולהתאפס חזר…"
    מקום 4:
    ההודעה של tomerco שקיבלה 15 !Cool
    "p> שמנו תומר ועמית, ובדומה לכם גם אנחנו מתחילים לארוז את חפצינו לקראת חווית ה-
    מקום 5:
    ההודעה של idanva שקיבלה 15 !Cool
    "אתה יכול להרגיע אותה שזה בגללי.
    נרשמתי ללימודי מדעי המחשב ב2000- תעשיית ההייטק קרסה.
    התחתנתי ב 11 …"
    מקום 6:
    ההודעה של Itair שקיבלה 13 !Cool
    "
    אני מוכרח לומר שמאז שנכנסתי לכל התהליך של ה mba אני נתקל שוב ושוב בדיון הכל כך ילדותי ולא ענ…"
    מקום 7:
    ההודעה של אייל שקיבלה 13 !Cool
    "

i’ll bite …. epony, i’m willing to take on the role of devil’s advocate: ye…"

מקום 8:
    ההודעה של idanva שקיבלה 11 !Cool
    "טוב, התלבטתי רבות האם להגיב ולבסוף החלטתי שכן.
    למי שלא מכיר את הסיפור שלי, אני בן 33 בקרוב, נשוי+2 …"
    מקום 9:
    ההודעה של nyaniv שקיבלה 10 !Cool
    "מנקסטר,
    אני מאמין, מניסיוני שלי, שהעובדה שיש לך אזרחות כפולה עשויה לסייע בהשגת מילגות ובעבודה לאחר …"
    מקום 10:
    ההודעה של avim שקיבלה 10 !Cool
    "כשחברה שלך שואלת אותך מה הסיכוי שתצאו לסרט עם חברים ביום שישי ואתה עונה לה "בהנחה של המלצו…"
    מקום 11:
    ההודעה של yaniv1975 שקיבלה 10 !Cool
    "אהלן,
    משעשע לקראו את הדיון המעניין בנוגע לאיזה בית ספר עדיף על סמך מצגת פאוור-פוינט וביקור באוניברס…"
    מקום 12:
    ההודעה של Limch שקיבלה 9 !Cool
    "e from my experience of actually going to hbs (because getting in is just the first step, i know it …"
    מקום 13:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 9 !Cool
    "כמו שהבטחתי, 2 אוניברסיטאות בשבוע, והפעם: ucla וברקלי.
    ucla:
    מכיוון שזה היה בית הספר הראשון …"
    מקום 14:
    ההודעה של rash733 שקיבלה 9 !Cool
    "שיגרת יום

7:00 השקמה ריצה למחשב לבדוק אימייל אולי יש הזמנה לראיון מבית ספר ד'
    7:01 אין חדש למעט …"

מקום 15:
    ההודעה של shoch שקיבלה 9 !Cool
    "אתמול באישון ליל (שעה שהפכה למאוחרת עוד יותר בגלל המעבר לשעון קיץ) קיבלתי את ההודעה המיוחלת, לונדון …"
    מקום 16:
    ההודעה של gal523 שקיבלה 8 !Cool
    "הי לכולם,
    אחרי חודשים רבים של השקעה, מתחים ובעיקר המון המון לחכות, התקבלתי היום לוורטון…."
    מקום 17:
    ההודעה של avim שקיבלה 8 !Cool
    "מברידג', דיוק, מלבורן ו- ie. דברים מעניינים שנאמרו במהלך הסמינר ללא כל סדר מסוים:

מקום 18:
    ההודעה של JohnnyCash שקיבלה 8 !Cool
    "
    mit

הביקור התחיל בפגישה עם נציגה מהאדמישנס, היינו 7 אנשים ולמדנו קצת על האפשר…"

מקום 19:
    ההודעה של Or.R שקיבלה 8 !Cool
    "בדארדן אתה לא תתבקש לבצע כל התחייבות או לשלם את פיקדון שכר הלימוד לפני שתועמד לך חבילת סיוע/מימון שת…"
    מקום 20:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 8 !Cool
    "

מקווה שעבר על כולם צום קל. לרגל חג האסיף רציתי לאחל אסיף מוצלח של בקשות, שנה גשומה ופוריה …"

מקום 21:
    ההודעה של Aaron שקיבלה 8 !Cool
    "kfir,

congrats on graduating from cmu — i still remember hosting you in philadelphia.
    …"

מקום 22:
    "אני מוכן להרים את הכפפה ולתרום סיפור ראשון:
    אחת מהדילמות הגדולות של אלה שמתקבלים ל-insead קשורה לנו…"
    מקום 23:
    "אז ככה:

מקום 24:
    "צרות של עשירים
    בכל זאת, זאת שאלה מאוד לא פשוטה, בעיקר מכיוון ששתי התכניות מאוד שונות אחת מהש…"
    מקום 25:
    ההודעה של School Boy שקיבלה 7 !Cool
    "מהדורה חגיגית לראש השנה :)
    כי ככה זה כשאין עיתון ביום שישי הולכים לקרוא פורומים
    והפעם: שיקגו …"
    מקום 26:
    ההודעה של ehudger שקיבלה 7 !Cool
    "אהלן,

רציתי לעדכן את הממתינים שהרגע קיבלתי זימון לראיון משיקגו. הגשתי את האפליקיישן ב 10.10.

ב…"

מקום 27:
    ההודעה של avim שקיבלה 7 !Cool
    "שלום לכולם,
    הרגע חזרתי ממרכז הבחינות ואני עדיין בעננים – הוצאתי 760 בג'ימאט! החלוקה הייתה 49 במתמטי…"
    מקום 28:
    ההודעה של assafwand שקיבלה 7 !Cool
    "hi all
    for all the people who got in and all of those who are applying now
    we wrote several years …"
    מקום 29:
    ההודעה של Yoni1492 שקיבלה 7 !Cool
    "כשיש לך למעלה מ- 10 מעריצים… שיט, עוד 2 למניאק……"
    מקום 30:
    ההודעה של eyan שקיבלה 7 !Cool
    "רבותיי,
    תנו לי לעזור ולהרגיע מעט את הרוחות.
    השנה, איך שזה נראה בינתיים, בודדים הם האנשים שיגיעו&n…"
    מקום 31:
    ההודעה של Yair שקיבלה 7 !Cool
    "שלום לכולם,
    בשבוע שעבר חזרתי מטיול של שבוע וקצת בניו יורק. במהלך הטיול נסעתי לבוסטון ליומיים וביקרת…"
    מקום 32:
    ההודעה של njosephy שקיבלה 7 !Cool
    "hello all,
    i took the gmat exam 4 days ago and scored 770 (q46’ v49). this was my second take …"
    מקום 33:
    "קיבלתי זימון לראיון מ tepper!!

מחזיק אצבעות ליתר הממתינים.

jr…"

מקום 34:
    "hi guys,
    just received the email – got an interview invitation from berkeley !!

jr…"

מקום 35:
    ההודעה של danbarak שקיבלה 6 !Cool
    "כשבזמן הסקס עם אשתך אתה צועק בטעות "lbs_hopeful"…"
    מקום 36:
    ההודעה של tzurohad שקיבלה 6 !Cool
    "
    התקבלתי ל-mit, איזה הרגשה מטורפת!!!!

חיכיתי לטלפון אבל בסוף קיבלתי את הבשורות במייל.

מי עוד…"

מקום 37:
    ההודעה של nyaniv שקיבלה 6 !Cool
    "זו אחת התקופות הכי אינטנסיביות שאני זוכר בחיי, שנייה רק ללידה של בתי.
    היו לי ראיונות בקמפוס לדלויט,…"
    מקום 38:
    "הי יוסי,

mba עם ילדים ומשפחה הוא חויה שונה. זו חויה מאתגרת: כלכלית, חברתית, זוגית ולעיתים גם נפשי…"

מקום 39:
    "הרשו לי להוסיף מעט אינפורמציה.
    המידע מבוסס על ניסיוני האישי (יכול להיות שעבדו עלי ), אני סט…"
    מקום 40:
    ההודעה של nivster שקיבלה 6 !Cool
    "קיבלתי זימון לראיון לפני שעה במייל :)…"
    "התקבלתי!"
    מקום 1:
    ההודעה של oferva שקיבלה 34 !Cool
    "

22.30, שדה התעופה בפרנקפורט. עוד כמה דקות המטוס ממריא בחזרה לארץ. כבר 5 שעות לא בדקתי מיילים…"

מקום 2:
    ההודעה של tomerco שקיבלה 22 !Cool
    "hi,
    got a call from stanford today. i got in!!!
    good luck to everyone else in the process!
    &…"
    מקום 3:
    ההודעה של idanva שקיבלה 22 !Cool
    "

just got the mail from ross,
    i'm in!!!!!!!!!!!!!!!!
    they called my home number at 19:…"

מקום 4:
    ההודעה של avim שקיבלה 17 !Cool
    "חברים יקרים,

אני שמח לבשר שהתקבלתי לתוכנית ה- mba של iese !!!!
    פעימות לב מטורפ…"

מקום 5:
    ההודעה של danbarak שקיבלה 17 !Cool
    "just got the call from chicago. i'm in!!!…"
    מקום 6:
    ההודעה של amitk שקיבלה 16 !Cool
    "בשעה טובה אני שמח לפתוח את עונת הקבלות של סיבוב שני!
    אחרי תקופה ארוכה (מאוד) ומייגעת של מתח וצפיות…"
    מקום 7:
    ההודעה של nerorord שקיבלה 16 !Cool
    "guys,
    i got admitted to stanford!!!!
    good luck to everyone :)
    dror. …"
    מקום 8:
    ההודעה של Ohad Shperling שקיבלה 16 !Cool
    "hi,
    i got admitted to wharton, kellogg and mit in the second round.
    i would be happy to …"
    מקום 9:
    ההודעה של gileyal שקיבלה 16 !Cool
    "בוקר טוב לכולם,

אני שמח לבשר שהתקבלתי לקלוג!

אתמול בלילה ביקשו שאשלח סריקה של ציון הטופל הרשמי…"

מקום 10:
    ההודעה של lauriy שקיבלה 16 !Cool
    "hi all,
    got the call from booth today – soooo excited!!!
    :-)
    good luck to all…."
    OK
    חבר

To: Or.R

הי אור,

הישגיך מרשימים ביותר.

האם אתה יכול להרחיב על מציאת מקום עבודה בתעשיה כישראלי? הדעה הרווחת היא שהחברות בסקטורים המסורתיים יותר (להבדיל מייעוץ ובנקאות) פחות ידידותיות למי שאינם בעלי אזרחות או תושבות אמריקאית. אז איך עשית את זה?

economics
    חבר

וואווו נראה שעשית מחקר די רציני

תראה עוד לא עשיתי ג'יאמט אז אני עוד לא יודע באיזה צד אני:), זה שמעדיף שהג'ימאט יהיה קריטי או זה שלא

האם צריך לשלוח מסמכים בעת האפליקשן שמעידים שאכן עבדתי בכל המקומות עבודה שכתבתי בין תאריכים כך וכך?

כשאתה אומר בתי ספר לא פיננסים, למה אתה מתכוון? לפי מה שהבנתי גם אם לבית ספר יש את הנישה שהוא מתמחה בה, טופ 10 או טופ 15 זה בסוף בתי ספר שיוכלו לשלוח אותי לקריירה שאהיה שבע רצון ממנה

OK
    חבר

אני הגשתי את האפלקישיינז שלי וכעת רק מחכה לתשובות. זו התקופה הכי מבאסת, כי אתה כבר לא יכול להשפיע מצד אחד, ומצד שני אין לך ממש חשק לעבוד, כי אתה כל הזמן בציפיה למייל או לטלפון כדי לראות את תוצאות המאמץ. אז אני ממשיך לקרוא ומגבש איזו תיאוריית-צעצוע כללית על כל התהליך ההזוי הזה.

אגב, תורת השדה האחיד שאליה הגעתי היא זו: בתי הספר האלה הם פשוט OUTSOURCING של מחלקת HR בתאגידים הגדולים. אחרי הכל, זה לב ליבו של הג'ונגל הקפיטליסטי: מאוד נוח כשהמועמדים שלך מתחרים בינם לבין עצמם, בוררים את הטובים והאמביציוזיים מביניהם, ואתה רק מגיע יום או יומיים למקום אחד ממוקד וקוטף את הפירות – המועסקים ולא המעסיק נושאים גם בכל העלויות ובכל הסיכונים. גם לא תפתח פה נגד ה"כת" בלי להסתכן בדיסוננס קוגניטיבי קשה – כי לאורך כל התהליך נדרשת להצהיר, פעם אחר פעם ועוד פעם, כמה אתה נאמן וכמה חלמת כל החיים על ה- MBA ועל בית הספר וכמה אתה אסיר תודה על ההזדמנות.

כשאתה ממלא את נתוני האפליקציה שלך באתר, אתה לא מעלה הוכחות לשום דבר כמעט – חוץ מגיליון הציונים של התואר הראשון (או כמה שיש לך), ובחלק מבתי הספר, העתק מדו"ח ה- GMAT וה- TOEFL ששלחו לך. כמובן שלא הוכחות לעבודה, אבל כמו שאמרתי, תשים לב שאם תתקבל ישלחו חברה חיצוניות מיוחדת לבדוק אותך (אתה גם תשלם על זה בעצמך). לא שטעות בחודש פה או שם היא קריטית, אבל חבל להסתבך עם שטויות. תהיה סגור על התאריכים שלך, ובטוח שהם ניתנים לאימות חיצוני (חלק מבתי הספר יבקשו ממך לציין באפליקיישן את הטלפון של כוח האדם בחברה) – וזהו.

כל האחד מהטופ 10 או 15 יכול לשלוח אותך לקריירה מצוינת בכל מיני תחומים. למעשה זה 16:
    1. Harvard Business School
    2. University of Pennsylvania: Wharton
    3. Stanford University GSB
    4. Columbia Business School
    5. Northwestern University: Kellogg
    6. New York University: Stern
    7. University of Chicago: Booth
    8. MIT Sloan School of Management
    9. HAAS UC Berkley
    10. UCLA: Anderson
    11. Cornell University: Johnson
    12. Duke University: Fuqua
    13. University of Michigan: Ross
    14. Dartmouth College: Tuck
    15. Yale School of Management
    16. University of Virginia: Darden

הסדר הוא שלי, כמדד ה-"נחשקות" – לפי מספר הפונים שמוכנים לשלם דמי הרשמה מדי שנה כדי "לגעת בחלום". הרוואד עם 300 דולר דמי רישום לא מתנגד. רובם אפילו לא נותנים לך טי-שירט "ניסיתי" בתמורה.

עם זאת, לא כל אחד מבתי הספר ישלח אותך בכזו קלות לקריירה ל- IB – אבל תהיה מציאותי, תקרא על התחום ועל דרישותיו (למשל, 100 שעות עבודה בשבוע, כולל סופי שבוע, ללא חופשות), על סוג העבודה שעושים שם, על השאלות ששואלים בראיונות – ותעריך את הסיכויים שלך להיכנס באופן מציאותי. לא שלא היו ישראלים שלא עשו את זה, אבל הדרך הייתה פתלתלה יותר משנדמה. זה לא צעיר אמריקאי שגמר פרינסטון, נהיה אנליסט ב- GS, התקבל ל- MBA בסטנפורד וחזר ל- GS בתור associate, או אפילו נחת ב- PE עם 300 אלף דולר שאח"כ ממוחזרים בכל מאגאזין. אני עודני בדעה שמכולם בטופ אפשר להגיע, אבל מחלק יותר קשה (או קל, תלוי איך מסתכלים: יש אסכולה שאומרת שלמשל מדיוק קל יותר להגיע ל- IB כי פחות מהתלמידים יילחמו איתך על המשרות, לעומת וורטון ששם תתחרה עם בנקאים צעירים שזה כל מה שהם עשו בחיים שלהם עד ל- MBA).

גם החלוקה לבתי ספר פיננסיים או לא היא יותר שלי האינדיווידואלית, אבל היא, לדעתי, מסבירה את הדירוגים יותר טוב מכל דבר אחר, באמצעות נתון המשכורות שמביאים איתם ועוזבים איתם הבוגרים (זה לא אומר שמתקבל ספציפי נתון יעזוב עם שכר כזה גם, כמובן – אבל זה selling point הכי חזק מבחינת בית הספר). למשל, אפשר לטעון שהרוורד הוא בי"ס מגוון וכו' – אבל מספרים שהקייס סטאדי המפורסם שלהם הוא crap מוחלט (אני אישית אוהב יותר את רעיון ה- MAP של מישיגן), וראיתי בלוג של איזה ישראלי ציני טיפוסי שהתקבל, שכתב על זה שהם שם בינם לבין עצמם צוחקים על כאלה שהולכים לקונסאלטינג, מילה נרדפת לכישלון מבחינתם. פלצנות, כבר אמרנו?

אני עצמי לא חושב שהבדל של 10K-20K במשכורת הוא כזה קריטי, ובגלל המצב הוולטילי הכללי בשוק בכלל לא ברור מה עדיף – תפקיד בבנק שיתנדף כמו ליהמן, או תפקיד בתעשיה שתמיד הייתה ותמיד תישאר. כל האקסטרפולציות של רווחי קריירה לעוד 20 שנה נראות לי קשקוש, החיים לא צפויים ולא לינאריים, אפשר להצטרף לסטארט-אפ ולגרוף הון מאופציות, ואפשר להגיע לקרן הון סיכון שתיסגר אחרי שנה ותיפלט שוב לשוק. אבל שוב, אלה העדפות אישיות. אני, למשל, חושב חזק על כל תחום ההלת'קייר שהוא לא ייעלם לשום מקום, כי את הסרטן עדיין לא למדו לרפא, והאוכלוסיה רק הולכת ומזדקנת. ב- דיוק יש תוכנית הכי ותיקה בתחום, גם וורטון הבין את הפוטנציאל ויתר האוניבריסטאות מתחילות לקפוץ על העגלה.

בתי הספר הפיננסיים, בעיניי, הם HSW, MIT, קולאמביה, TUCK, שיקאגו וכמובן NYU. ניו יורק, למשל, סובלת מתסביכי נחיתות קשים מול היתר, ולא נחשבת למזהירה (שביעות הרצון של התלמידים בפועל לא אי-אי-אי; קראתי סיפור מאוד לא נחמד, למשל, על בחור שלמד פארט-טיים ונזרק בכוח מיריד התעסוקה של פול-טיים; בשיקגו שני הסוגים דווקא מעורבים – וגם זה לא נשמע לי טוב, כי דרישות הקבלה שונות, אבל הנגישות למעסיקים דומה… ). עם את, הקרבה לוול-סטריט והאפשרות לקשור קשרים ואפילו לעבוד תוך כדי הלימודים הופכת את סטרן למאוד אטרקטיבי – למי שמכוון לתחום הזה. גם קולומביה, אם אתה לא הולך לפיננסים, לא מצטיינת בשום תחום אחר – אבל נהנית מיוקרה כללית של האוניברסיטה.

כל היתר בטופ – הלא-פיננסיים במובהק – הן אוניברסיטאות ששולחות בוגרים למקצועות העסקיים המסורתיים יותר: ניהול כללי, שיווק, ייעוץ ופחות לפיננסים.

אם גם אתה מרגיש שאתה נשטף עם הגל הפופולרי הנוכחי של בנקאות, אתה צריך לנסות להתקבל באמת לאחד מבתי הספר שתפורים לכך – אבל תזכור שתתחרה עם שועלים אמריקאים שבאים מהתחום (שעבורם MBA הוא חלק מה- business cycle של החברות, שמעיפות אחרי שלוש שנים ומגייסות שוב אחרי ה- MBA לדרגה הבאה), ומתחת לפני ה- collaborative spirit שמנסים למכור בחוברות המבריקות תהיה תחרות קשה ואפילו אכזרית (יש סיפורים משיקאגו על אנשים שבאים לתקוע לאחרים בפרצוף את הצעות העבודה שלהם כדי להשוויץ, או לא חולקים מידע מ- / על הראיונות, אם כי יש גם אחרים). כישורי הקבלה גם שונים מהכישורים שנדרשים בלימודים, אז אם אתה הולך על בתי ספר אלה, תחשוב כל הזמן במונחים של ה- employability שלך בעיני בית הספר לאחר סיום התואר. הם יודעים לחתוך שם את הבולשיט, וייראו בדיוק מה הסיכויים האמיתיים שלך לקבל ג'וב בבנקאות פוסט-MBA, ולהביא משכורת ובונוס חתימה שלא תפיל להם את הרנקינגז. תמצא אולי חבר'ה ישראלים שכן הצליחו להתברג ל- IB ואז תלמד מהם איך לסובב את האפליקיישן שלך.

כשיוצאים מתבנית ה- IB, ב- רוס וב- דיוק, למשל, לפי מה שהבנתי האווירה הרבה יותר רגועה. אפשר, כמובן, לטעון בלעג שזו מנת חלקם של כאלה שלא היו טובים מספיק בשביל שיקאגו ו- MIT, ואפשר גם להעריך את סדר העדיפויות האישי שלך על פני ה- hype הנוכחי וריצת העדר (שאוהב לחשוב שהוא חכם) ולהגיע למקום שבו תרגיש נוח להעביר שנתיים מהחיים שלך, שלא יחזרו עוד, ותזכה לקריירה מספקת לא פחות.

counsilliery
    חבר
    מספר הפוסטים: 35

מצטער, אבל הרווארד, סטנפורד, סלואן וטאק, לא נחשבים לבתי ספר "פיננסיים" במובן הרגיל של המילה (לעומת שיקגו, קולומביה, סטרן וורטון ו LBS שכן)

yifthahs
    חבר
    מספר הפוסטים: 27

כרטיס החבר עודכן

economics
    חבר

אהלן,

תודה על ההשקעה בתשובה שלך. התחברתי ללא מעט מן הדברים.

הכיוון שלי הוא לא בנקאות, אלא פיתוח עסקי, ניהול אסטרגטי.

אין לי בעיה עם אמינות ותאריכים אבל לא הייתי רוצה שיתחילו להתקשר למקום עבודה שלי לשאול האם אכן אני עושה כך וכך..לאיפה הם מתקשרים – לממליץ בלבד או למישהו אחר?

דרך אגב, מעניין אותי מה אתה חושב על סטרן, המיקום כאמור מעולה, אבל התוכנית לא ממוקמת כל כך גבוה יחסית לתוכניות אחרות.

לי יותר אכפת שהבית ספר יהנה מיוקרה ויפתח לי כמה שיותר דלתות, אני גם לא יודע מה יתפתח תוך כדי הלימודים ואולי ארצה משהו אחר אחרי שאגיע.

economics
    חבר

אגב מסכים לאבחנה שבתי הספר למעשה הם מחלקות

HR

של הגופים העסקיים

OK
    חבר

בכיף, גם ככה אני בקושי עובד, סופר ימים עד למייל המיוחל :)

קשה לנבא לאן יתקשרו והאם יתקשרו בכלל – אולי לממליץ, אולי למקום עבודה (תראה כבר באפיקיישן איזה מספרי טלפון אתה נדרש לציין), אבל בכל מקרה לא נראה לי שיתחילו לשאול מה ואיך אתה עושה. זו בדיקה די בסיסית שביה"ס "קונה" במרוכז (עולה פחות מ- 100 דולר, אם אני לא טועה, תלוי בחברה ובאוניברסיטה), ולפי התרשמותי הם בודקים יותר האם עבדת במקום עבודה מסוים ומתי, או האם הממליץ שלך אכן המליץ עליך ומה הוא חושב בגדול – ולא נוברים עמוק יותר מזה. יש דיווחים ספוראדיים בפורומים על שיחות לממליצים, וגם למשאבי אנוש של מקומות עבודה. אם אתה מציין איזה הישג יוצא דופן – יכולים, כנראה, לאמת אותו גם עם "מעניק ההישג".

אם הכיוון שלך הוא לא בנקאות, לא ברור למה לך להתמקד בסטרן. סטרן הוא בי"ס פיננסי מובהק, האחרון ברשימת היוקרה הפיננסית (עדיין יוקרתי מאוד, כמובן), ובתחומים שאתה מחפש יש בתי ספר טובים ממנו – קלוג ורוס, למשל. סטרן גם אובססיבי ל- GMAT, כי חשובים לו הרנקינגס והסלקטיביות, ככה שקשה להיכנס. בנוסף, יש לו את הקטע של חיבור מס' 3 שהוא יכול להיות גם סרט, גם בובה, גם מצגת – בקיצור, גישה די פלצנית של "ירקדו הנערים בפניי", יש לי כל-כך הרבה מבחר – שאני פחות אוהב, אבל האחרים מתחברים לזה. הדיעות לגביו והאווירה בפנים חלוקות, יש דיווחים על סנוביזם קיצוני גם אצל התלמידים וגם אצל ההנהלה, צריך לזכור שזה ניו-יורק, עם כל היתרונות והחסרונות – עלות המחייה, תלמידים שבאים רק לשיעורים ולא ממש יוצרים קשרים, וכו'.

אם אתה מחפש תוכנית מאוזנת, שתפתח אותך לכיוונים אחרים – אני לא משוכנע שסטרן הוא המקום. יש תוכניות הרבה יותר "מעוגלות" כמו שהם אומרים (well-rounded) – הרווארד או סטנפורד (אם אתה רואה את עצמך נכנס ולא זורק סתם כסף; הגיל שם חשוב מאוד (לוקחים כמעט אך ורק צעירים)) או שוב, דיוק או רוס. לרוס, למשל, יש מוניטין של בי"ס עם הרגליים על הקרקע שלא מענה תלמידים עם קייסים מוקרצים, אלא חושף את התלמידים באמת להרבה תחומים תוך כדי הלימודים (יש להם פרויקט MAP שהוא כמו התמחות קיץ ללא התמחות קיץ, עובדים על בעיות אמיתיות ועכשיוויות של חברות אמיתיות, אמזון ומייקרוסופט לוקחים משם הרבה).

אני לא יודע אם יש לך גרינקארד או אזרחות אמריקאית, אבל התחומים שאתה מזכיר נראים לי כיותר מתאימים לחברות מבוססות, שבד"כ ידידותיות פחות לזרים – להבדיל מייעוץ ובנקים, דווקא שני התחומים עם השכר הכי גבוה בממוצע (במצב הנוכחי של השוק, אין לדעת מה יהיה מחר). זה עוד שיקול שאתה צריך לקחת בחשבון. אולי זה מעניין אותך, אבל תתקשה למצוא תאגיד גדול ומבוסס שירצה לגייס אותך עם כל כאב הראש של אשרת עבודה, עורכי דין וכו'.

לסיכום, אפילו אם אתה בקטע של הדירוגים – ואני לא חושב שזו צריכה להיות ההסתכלות – לפי הכיוון שלך לא ברור למה דווקא סטרן. דירוגים זה גם דבר נזיל – סטרן נמוך ב- BW (שאני מעדיף אותו לפי כל מה ששמעתי וקראתי), אבל גבוה ב- US NEWS, כך שלא תצא מזה.

Or.R
    חבר
    מספר הפוסטים: 45

LLMBA, נראה כי אתה ניזון בעיקר ממפורומים ובלוגים. המציאות שונה למדי מהתמונה המוצגת ע"י "מתלהבים" או סטודנטים ובוגרים טריים הסובלים מדיסוננס קוגניטיבי.
    אתה יכול להיות בוגר הרווארד ומובטל, התואר לא מבטיח לך כלום. למעשה, מחקרים לא מצליחים להראות באופן חד משמעי שהתואר שכולם רודפים אחריו, מייצר בטווח הארוך ערך משמעותי לחברה.

http://www.inc.com/news/articles/2010/09/ceo-with-prestigious-degree-doesn%27t-help-company-performance.html

האם תארי ליגת הקיסוס מבטיחים שכר גבוה יותר למכ"לים?
    http://www.lurj.org/article.php/vol3n1/ceo.xml

וכן, אני מרוצה מהבחירה בתוכנית MBA וגם מרוצה מהבחירה שלי בדארדן – הסבר בסוף.

הקושי של זרים במציאת עבודה הוא בהיותם זרים לתרבות האמריקאית, לא בהכרח קשור לסטאטוס אישורי העבודה שלהם. לישראלי, הודי או סיני יהיה כמעט בלתי אפשרי לעבוד בשווק מוצרי צריכה בארה"ב. המנטאליות כלכך שונה, הספורט השני הכי נצפה בארה"ב הוא נאסקר – מכוניות נוסעות בסיבובים במשך שעות. מלבד פוטבול, זה מהווה מוקד מרכזי למאמצי פרסום למוצרים לגברים. כיצד תושב זר יתחבר לזה? זה מה שחושב המגייס עבור החברה. כדי לחסוך לעצמו כאב ראש הוא פשוט רושם על התפקיד – לאזרחים/תושבי קבע בלבד – ובכך חוסך לעצמו בזבוז זמן בקריאת קורות חיים של זרים. הוא לא יכול לרשום בהגדרת התפקיד – רק לכאלה שגדלו בארה"ב כי אז מדובר באפליה על רקע מוצא לאומי, דבר שאסור לפי חוק פדראלי. אין בעיה "להפלות" על רקע סטאטוס אישורי עבודה.

שינוי קריירה הוא דבר שכעת ולא קיים יותר, מאוד מאוד כשה לעשות שינוי קריירה וכל סיפורי ההלל על התואר שאמצעי לשינוי קריירה נכתב במצע שנות ה-2000. בתקופה ההיא, אם היו מוצאים קוף ותוכי שיכולים לעשות את העבודה היו מגייסים גם אותם. היום המצב קשה, אם אתה לא יכול להראות כיצד אתה מייצר ערך לחברה מהרגע הראשון. ישנם תוכניות פיתוח ניהולי בהם מצפים שתתן ערך באופן הדרגתי, אולם מאחר ואלה תוכניות שמיועדות לפיתוח מנהלים שינהלו בפועל כוח אדם אמריקאי קשה מאוד לזרים להתקבל אליהן. למרות זאת, ישנם בוגרי דארדן ישראלים שהתקבלו לתוכניות כאלו.

רוב ארה"ב זה לא ניו-יורק, שיקגו או הסיליקון-וואלי. ארה"ב היא מדינה דתית מאוד, ובעלת השכלה צרת אופקים. ישנם איזורים נרחבים בארה"ב בהם פחות מ-50 אחוז מהתלמידים מסיימים תיכון ובדטריוט יש היום כ-60 תלמידים בכיתה.
    זה לא ישראל – המנטאליות שונה, הערכים שונים והתרבות פשוט שונה. מה שאתה רואה בטלוויזה או מה שנמצא באיזורי התיירות זה לא מה שנמצא ברוב הכלכלה האמריקאית. מי שלא יבין את זה, לא יהיה לו לאן להתקדם בארה"ב.
    סתם לשם דוגמא, מחוז בנטון בארקנסו בו נמצאת העיר בנטונוויל שם נמצאת הנהלה העולמית של וול-מארט הוא "מחוז יבש". אני לא יכול ללכת לקנות במחוז אלכוהול וצריך לסוע 45 קילומטר צפונה לתוך מיזורי כדי לקנות יין ובירות, ואח"כ לקוות שאני לא ייעצר ע"י סגני השריף של המחוז וישלם קנס על בוט-לגינג. כן, זה ארה"ב.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_county
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dry_communities_by_U.S._state

מי קרוצה להצליח בארה"ב צריך להבין שארה"ב זה לא גורדון גקו, לא סקס והעיר הגדולה, לא פרקליטי ל.א. ולא דיסניוורלד. עד שלא מבינים את זה – נשארים זרים.

המושג "בית ספר פיננסי" נמע לי כשטות. בנקים ומוסדות פיננסים הם גופים קפיטלסטים לחלוטין והם רוצים למקסם ערך עבור ההשקעה שלהם. לא איכפת להם אם למדת באוניברסיטת גוואדלחרה, כל עוד יש לך יכולת לתרום להם הם יעסיקו אותך ואף ישלמו לך טוב. הליכי אשרות עבודה זה לא כזה כאב ראש, אם רוצים אותך אז לסדר לך גרין-קארד זה מקסימום 15 אלף דולר שהוא בתמונה הכללית סכום זניח.

מאחר והם לא רוצים לבזבז משאבים (זמן וכסף) הם הולכים לבתי ספר שבהם יש ריכוז של אנשים המעוניינים לעבוד עבורם. כתוצאה מכך נוצר מצב של self-selection. הבנקים הולכים לבתי הספר בהם יש ריכוז של מעוניינים, אנשים רואים לאן הבנקים הולכים לגייס ולכן הם בוחרים בבתי הספר הללו כי הבנקים מגייסים שם.

כדי להצליך בבנק השקעות אתה צריך להיות איש שיווק, אחרי מ.ב.א אתה נכנס כ-associate, ובתכלס 99 אחוז מהעבודה יכול לעשות כל אחד שקורא ספרותמ קצועית בנושא. בשביל לדעת לחשב NOPAT, ROI, EVA, ROIC, ROE ושאר ירקות לא צריך להיות גאון. כדי להתקדם ולעשות את ה"כסף הגדול" צריך להיות איש שיווק- אתה נמדד ביכולת שלך להביא ביזנס ועסקאות. מועמדים שלא מראים יכולת או פוטנציאל בנושא – אין סיכוי למצוא עבודה בתחום, ל-זרים קשה מאוד להציג את היכולות הללו.

מי שרוצה לעבוד בקרות גידור / קרנות אלגו-טריידינג (שם נמצא הכסף הגדול באמת, מיזוגים ורכישות זה פירורים), עדיף שיעשה דוקטורט במתמטיקה/פיזיקה. מי שעדיין רוצה לעשות "תואר פיננסי" אז עיקר הגיוס לקנות גידור וחבריהן מתבצע בתוכניות התואר שני בפיננסים. אלו אינן תוכניות תואר שני במנהל עסקים אלא תוכנית בתואר שני בפיננסים. מדובר בתארים מאוד כמותיות עם דגש חזק על הנדסה פיננסית. אלו תארי MSCF, MFE MSFIN וכדומה
    התוכניות המובילות התחום הם:
    http://finmath.stanford.edu/
    http://www-finmath.uchicago.edu/new/msfm/home/index.php
    http://mitsloan.mit.edu/academic/mfin/
    http://www.princeton.edu/bcf/graduate/
    http://financialeng.engin.umich.edu/
    http://www.haas.berkeley.edu/MFE/
    http://www.anderson.ucla.edu/x24272.xml
    מי שרוצה תוכנית משולבת עם MBA אז יש את התוכנית של קרנגי מלון
    http://tepper.cmu.edu/master-in-computational-finance/the-mscf-program/dual-mbamscf/index.aspx

עכשיו, מי שרוצה "תואר פיננסי" חבל שיבזבז את זמנו בלימודי MBA. הרעיון מאחורי התואר הוא לקבל ידע עסקי רחב בו תוכל לתרום לפעילות עסקית וניהולית. פעילות זו כוללת שיווק, תפעול, טכנולוגיה, משאבי אנוש וגם פיננסים.

אם ה-MBA הוא "חלום" אז עדיף להמשיך לחלום – זה זול יותר ככה. אף חברה לא תגייס אותך רק כי למדת במוסד זה או אחר, הם יגייסו אותך בגלל אתה יכול לתרום להם לשורה התחתונה. העובדה שיש אנשים שעל הנייר יש להם פוטנציאל גבוהה יותר מושכת חברות לבתי הספר המובילים. התואר הוא אמצעי ולא מטרה. אם התואר הוא המטרה שלך אז מה אחר כך?
    כאשר מקינזי, ביין ודומיהם באים לקמפוס מסוים זה רק השלב הראשון – לאחר מכן אתה נמדד באופן אובייקטיבי מול כל המועמדים שלהם. אם אתה אותו "חומר איכותי" אתה תוכל להגיע לאותו מקום עבודה גם אם אתה לומד בבית ספר שמדורג 2 או 20, זה אולי ידרוש יותר עבודה לקבל את הראיון אבל אז אתה באותו נקודה כמו כל מועמד אחר. בשלב מסויים יתחילו לשאול שאלות "למה בחרת בבית ספר זה למרות הפרופיל המרשים…" אבל במברבית המקרים אם אתה לומד בבית ספר בעל מוניטין זו לא תהיה בעיה משמעותית.
    בקבוצת האסטרטגיה שבה אני עובד ישנם בוגרי דארדן, וורטון, שיקגו, מישיגן, מריוט – בריגהם יאנג, קראנארט -פורדו, אוון- ונדרבילט, מנדוזה – נוטרה דאם, קלוג… בחיים לא הייתי מנחש מי למד איפה.

איך מוצאים עבודה בארה"ב? מראים למעסיק כיצד אתה יכול לתרום לו. אם יכול לתרום למעסיק אז הוא יעסיק אותך ויעשה הכל כדי להעסיק אותך. מלבד גופים פדארליים או גופי שנותנים שירותים לממסד הפדראלי לא קיימות הגבלות אמיתיות בהעסקת זרים. אם המעסיק ממש ממש רוצה אותך הוא יכול להוציא לך גרין-קארד (ויזת EB1/2 )ואז לא צריך להתעסק עם ויזת H1B

איך אני הגעתי לוול-מארט? הם הגיעו אלי.
    במהלך הלימודים הייתי בקשר עם הד-הנטרס וחברות executive search. בשלב מסויים קיבלתי פניה מהם לגבי וו-למארט וכך התחיל התהליך. השם שלי מופיע בפירסומים מקצועיים וכן יצא לי לדבר במספר כנסים מקצועיים בתחום ניהול הסיכונים, ככה עליתי על הראדר שלהם. בכל התהליך לא עניין אף אחד באיזה בית ספר למדתי אלא רק מה היכולות מקצועיות שלי, המקרה הזה טיפה שונה מאחר ולא מדובר בגיוס "קלאסי" של בוגרי MBA.

מה יצא לי מלימודי ה-MBA?
    בדארדן חייבו אותי ללמוד קורסים שלמדתי בעבר (אני בוגר כלכלה וחשבונאות), השיטה בה אתה משויך לקבוצת לימוד הכוללת אנשים בעלי רקע שונה הנדרשים לפתור את אותו קייס ביחד – חייבה אותי להיות מי שיעזור וידריך את הקבוצה בנושאי כלכלה/מימון/חשבונאות. היום כאשר אני צריך לשבת עם אנשים מקבוצות תפעול/לוגיסטיקה/שיווק וצריך לנתח איתם כדאיות עסקית של החלטות שונות, יש לי את הניסיון כיצד להציג ולהסביר מודלים פיננסים ותחזיות המשפיעות על בחינת הכדאיות של הצעדים אותם הם מבקשים לעשות.
    אותה תוכנית "ניהול כלל" בדארדן גם חייבה אותי לקחת קורסים בתפעול, שיווק, פסיכולוגיה ארגונית ועוד. אני מוצא את עצמי היום עם שפה משותפת עם אנשי לוגיסטיקה (לוגיסטיקה בוול-מארט זה לא חבורת הערסים מהאפסנאות של ה-ימ"ח, זה דוקטורים עם תארים בניהול שרשראות אספקה), תפעול, שיווק, כוח אדם ועוד…

לפי דעתי מי שפונה לכיוון של תואר ממוקד, עושה לעצמו עוול נורא. מה תעשה עוד 3-5 שנים אחרי שתסיים את ה"קריירה" בייעוץ או בנקאות?

economics
    חבר

אני אהיה בן 30.5 באפליקשן

אני יודע שיש נטיה בסטנפורד והרווארד לצעירים אבל אנסה את מזלי בסטנפורד (בתקווה שאשיג ג'ימאט גבוה)

התוכניות שלי לתחום שאעסוק בו הן כלליות, ואם יהיה לי יותר קל להיכנס לבנקאות לא אסרב, בהנחה שאחרי שאגיע ללימודים אדע קצת יותר על סוגי תפקידים וזה יתאים לי

על כל פנים, בהנחה שאני ממשיך לרצות פיתוח עיסקי, ניהול אסטרטגי, אני יודע שאלו תעשיות מבוססות וששייכות יותר לכלכלה הישנה,

ובכל זאת, על אילו בתי ספר אתה היית ממליץ?

הרשימה שלי צריכה להיות קטנה ולהכיל לפחות שם אחד שהוא לא מטופ 15,

אני הולך על וורטון, וחשבתי על דיוק, קולומביה, מישיגן

מה עם שיקגו וקלוג?

ForumSystem
    חבר

התותחים – עדכון דו-שבועי

המפורסמים

1 Gilad D 41
    2 economics 29
    3 LLMBA 25
    4 mawolf 12
    5 aringo 9
    6 epony 7
    7 gil7 6
    8 ForumSystem 5
    9 omerutah 4
    10 Dudu 4
    11 rino 4
    12 Avi 3
    13 David.Fogel 3
    14 razia 3
    15 dvasht 3
    16 ramiatia 3
    17 OYOY 3
    18 Shai2008 3
    19 danraveh 3
    20 Or.R 2
    21 Danimmm 2
    22 rash733 2
    23 counsilliery 2
    24 yifthahs 2
    25 Rotem 2
    26 guywt82 2
    27 nickb 2
    28 MichalJ 1
    29 jenjen 1
    30 friday 1

הנערצים

1 epony 48
    2 Shai2008 22
    3 JR13 19
    4 Ella 17
    5 nivster 17
    6 LLMBA 16
    7 dvasht 15
    8 abiel 15
    9 David.Fogel 14
    10 Aaron 12
    11 tzurohad 12
    12 PatsFan 11
    13 Yair 11
    14 aletzu 10
    15 shoch 10
    16 rash733 9
    17 Ilan_g 9
    18 kit 8
    19 Roman 8
    20 jamesonn 8
    21 nyaniv 7
    22 knfevg 7
    23 pdima 5
    24 omerabin 5
    25 emba 5
    26 gili4u 5
    27 usa_bound 4
    28 liatportal 4
    29 aviveyal 4
    30 gileyal 4

המפרגנים

1 epony 107
    2 dvasht 27
    3 Ilan_g 26
    4 economics 22
    5 razia 22
    6 emba 13
    7 skydiver 10
    8 Ella 10
    9 gileyal 10
    10 Rafi 9
    11 lironpit 8
    12 100%Cotton 8
    13 Aaron 7
    14 Silent_Thunder 7
    15 nyaniv 6
    16 omerabin 6
    17 kit 5
    18 aletzu 5
    19 Yair 5
    20 nivster 4
    21 Jeff 4
    22 guywt82 3
    23 tzurohad 3
    24 אלעד ד 3
    25 JR13 3
    26 pdima 3
    27 David.Fogel 3
    28 maayanpi 3
    29 LLMBA 2
    30 joker 2
מוצגות 50 תגובות – 1,651 עד 1,700 (מתוך 2,158 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.