Home פורומים הפורומים Forum: תהליך הקבלה ארכיון 1: ???Any Israeli Applicants

מוצגות 50 תגובות – 101 עד 150 (מתוך 1,781 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • עומר
    חבר
    מספר הפוסטים: 49

are you married? have kids?

עומר
    חבר

Stam

Out of the 12+1, how many enrolled?

Ichi-ban
    חבר
    מספר הפוסטים: 16

Married. What about you, what are your plans?

IchiBan

dalit
    חבר
    מספר הפוסטים: 556

מה באמת לגבי בני זוג? האם יש איזושהיא אפשרות לתעסוקה? אני מתארת לעצמי שזה עניין של ויזה מתאימה, אבל אשמח למידע נוסף, גם לגבי ארה"ב וגם לגבי ארופה.

stamguy
    חבר
    מספר הפוסטים: 32

Stam

Out of the 12+1, how many enrolled

——

I know about 9 that emrolled. It doesn't say a thing about the others.

egeg
    חבר
    מספר הפוסטים: 91

ארה"ב אני חושב שזה תלוי בויזה שאת מוציאה 0 יש שתי ויזות שונות…

באירופה אין בעיה בכלל עם בני זוג ואם האחד לומד השני מקבל ויזה עבודה אוטומטית

dalit
    חבר

איזה שתי ויזות? מה הקריטריונים?

rkmba2002
    חבר
    מספר הפוסטים: 54

ציטוט: הכותב המקורי dalit ב- 03 יוני 03

איזה שתי ויזות? מה הקריטריונים?

For US there are 2 student visa types:
    F-visa is the regular student visa. more easier to obtain, but does not allow the spouse to work.
    J-visa is more strict on how you budget your stay. Spouses of J-1 (that have J-2) can apply for work-permit and with some limitations will be able to work.

comparison of F and J visa you can find in:
    http://internationalaffairs.uchicago.edu/f1vsj1.htm

Hope this helps, Roy

עומר
    חבר

ציטוט: הכותב המקורי Ichi-ban ב- 02 יוני 03

Married. What about you, what are your plans?

IchiBan

I'm single.

Dream school is stanford but let's be realistic :)

guess i'll apply to kellog, columbia, tuck and if i get paranoid i'll apply to yale too.

rkmba2002
    חבר

All,

Debbie Berechman, the Director of Educational Services
    for the MIT School of Business and a member of the
    Admissions Committee, is hosting a dinner in Tel Aviv
    for people interested in MIT's MBA program.

The dinner is on Monday, June 16th, at 7pm. If you are
    interested in joining us, please email me at:

mailto:[email protected]

Thanks,

MBA Chances and the Israeli International MBA
    Association

Ichi-ban
    חבר

Hi Roy,

Thanks for the initiative. Any more details?

Agenda

Number of participants (limit?)

What to bring

Thanks,

IchiBan

rkmba2002
    חבר

ציטוט: הכותב המקורי Ichi-ban ב- 08 יוני 03

Thanks for the initiative. Any more details? Agenda, Number of participants (limit?), What to bring; Thanks, IchiBan

Ichi and all,

We will have further details in a couple of days. A specific and detailed email will be sent to all those who were/are interested.

If anyone is still interested and did not email me, please do so at [email protected]

See you there, Roy

gsh
    חבר
    מספר הפוסטים: 1

Hi,

I am considering the carnegie mellon's program. Did anyone hear anything about its managment track (concentration) and more specifficaly, about its organizational behavior course offerrings?

Thanks a lot

rkmba2002
    חבר

MIT Dinner update:

an email has been sent to all those who emailed me and said they want to attend the MIT dinner (see few post above). If you did not receive the email and would like to attend, please email me at: [email protected]

Roy

idoariel
    חבר
    מספר הפוסטים: 4

Hi All,

For anyone who is interested in MIT Sloan, I have just graduated and would be happy to share with you my experience there. You can email me at [email protected]

Best,

Ido

ליאור
    חבר
    מספר הפוסטים: 8

שלום,

אני מתלבט ואשמח לשמוע את דעתכם.
    אני קצין בצבא שמסיים תואר שני במחשבים ורוצה ללמוד בארה"ב באחד מבתי ספר בחמישיה הפותחת.
    יש לי כ 7 שנים נסיון רובם כראש צוות פיתוח תוכנה של כ 5 אנשים בצבא.
    יש לי הצעה עכשיו בצבא להשאר לתפקיד נוסף בו אני אנהל כשלושים איש,
    אך הוא ידחה את ניסיון הקבלה שלי בשנה.
    כמה ניסיון כזה יוסיף לסיכויי הקבלה שלי לדעתכם?

תודה,

ליאור.

aringo
    חבר
    מספר הפוסטים: 1368

Αll – the Wharton essay questions for the 2004 application season were just published. FYI.

yishaif
    חבר
    מספר הפוסטים: 12

Lior,

I can share my personal experience. I was an officer ( about 8 years in the military ) in the

army. during my tenture i was a section manager and managed about 20 people.

After I have finished the army, I joined a startup company for one year and functioned

as a projects manager there. I also hold a degree in computers and economics and a

very high GMAT score.

I can tell you from my experience that getting into a top-5 school is very hard and very

competetive process. frankly, I think you shold not limit your self to top-5 schools, but

look at the broader picture ( I have applied to 5 schools from the top-20 list ) and try

to find a school and an area that would really fit your needs.

as for your question, I believe that an experience of an additional year in the military would

improve greatly your chances and considering the Hi tech market right now it might be

the best step to take ( though i believe you should also have some business experience as well before you apply ).

Cheers,

YF

danteleman2002
    חבר
    מספר הפוסטים: 152

To Lior and others,

I was in the same position as you are three years ago when I had to decide whether I should stay in the army or apply for business school.

In my opinion and based on my personal experience, your credentials so far should suffice for the application. The number of years that you have worked does count, but what's more important is what you have accomplished. There is a minimum of work experience required but as soon as you pass that threshold having more is not necessarily better.

It's all about the essays and how you present your experience. In general, b-schools love army officers and you should worry too much.

On a different note, I would say that a strategy of only applying to the current top 5 schools is not an optimal one. First, rankings tend to change and this year's top 5 might change the next year. Second, Israelis in general tend to apply to the same schools and at the end of the day, you're competing just with Israelis. I would recommend applying to schools in the top 10-15 and preferably add some schools that are not traditionally considered to be appealing to Israelis.

Danny

Amit
    חבר
    מספר הפוסטים: 36

שלום לכולם

ממש נחמד לראות כזה פורום ועוד בעברית!

שמי עמית ואני בוגר טרי של ביה"ס למנהל עסקים בקורנל (The Johnson Graduste School of Management).

אני אשמח לעזור בעצה או מידע אבל על מנת לתת לכם תחושה מאיפה העצות מגיעות קצת רקע.

הרקע שלי לפני הקבלה לקורנל היה מאוד מגוון. שש שנים בחיל הים בתור קצין ימי. תואר ראשון במדעי המחשב מהטכניון (ציונים ממוצעים פלוס). במקביל ללימודים בטכניון עבדתי במשרה מלאה בקידום, תחילה בתור מדריך פסיכומטרי ואחר כך בתור מדריך GMAT ואחר כך בתור מנהל צוות מדריכים ומנהל סניף חיפה והצפון. לאחר סיום הלימודים הצטרפתי לצוות הקמה של סטארט אפ שם הקמתי והובלתי את צוות המחקר והפיתוח. לאחר מכן עבדתי בשתי חברות סטארט-אפ נוספות בתפקידי ניהול מוצר ופיתוח עסקי. בסה"כ הגעתי לקורנל עם שבע עד עשר שנות נסיון תלוי אם מחשיבים את הצבא או לא (רוב בתי הספר כן מחשיבים).

בקורנל התמקדתי בתחומי הניהול הכללי, היזמות וניהול הון פרטי (Private Equity). הייתי אחד מהמנהלים של קרן הון הסיכון שמנוהלת בבי"ס (יוזמה מאוד ייחודית של קורנל), הובלתי את צוות הסטודנטים שעובד עם ה – Admissions Office על מנת למיין מועמדים לבי"ס (קריאת בקשות וראיונות) והייתי שותף בהקמת חממה טכנולוגית בבי"ס.

סיימתי את התואר השנה ואני עומד להצטרף ל – Boston Consulting Group (BCG בסניף בבוסטון. BCG היא אחת מחברות הייעוץ האסטרטגי המובילות בעולם ושם אני אתמקד בייעוץ לחברות טכנולוגיה.

יש כמה שאלות שראיתי במהלך הפורום הזה שאני אנסה לענות אליהם בקרוב אבל בגדול חווית ה – MBA בארצות הברית היא משהוא שמאוד הייתי ממליץ לכל אחד שיכול. ההחזר על ההשקעה לוקח יותר זמן כרגע אבל הקשרים שנוצרים והנסיון לא יסולאו בפז.

בהצלחה

עמית

Amit
    חבר

אלון

תזהר מסטטיסטיקות. בכל מקום יש שנים שמתקבלים יותר ויש שנים שפחות. נכון שהמוניטין של הישראלים בקורנל מאוד חזק אבל כל בקשה נבדקת בפני עצמה ללא קשר למדינה ממנה אתה בא.

באופן כללי אי אפשר להגדיר בצורה מדוייקת מה חשיבות כל אחד מהמרכיבים בבקשה. הבקשה נקראות כמקשה אחת ובסוף בודקים כמה אטרקטיבית כל הבקשה. באופן כללי בקורנל אני יכול להגיד לך שיש חשיבות לציונים אבל מאוד מאוד חשוב מי אתה ומה עשית בחייך.

הבקשה צריכה להיות מעניינת מספיק בשביל לבדל אותך ממאות ואלפי בקשות אחרות. נסיון מגוון עוזר, נסיון בתחום המנהיגות עוזר, רקורד של קידום והישגיות מאוד עוזר ולבסוף חשוב מאוד להסביר למה MBA מקורנל הוא הדבר שמתאים לקרירה שלך בשלב זה.

ציטוט: הכותב המקורי אלון ב- 26 מרץ 03

שמעתי על התוכנית שנה של קלוג – שמאוד קשה להתקבל וזה מיועד לחבר'ה טיפה יותר מבוגרים (28+) עם רקע אקדמי חזק/רחב. אינסאד זה מספר 1 באירופה בלי ספק, ושנה זה יתרון (שכר לימוד) או חסרון (ידע ומציאת עבודה אח"כ), תלוי איך תסתכל על זה.

אני שם את רוב הפוקוס שלי עכשיו על קורנל – שמעתי שזו תוכנית מעולה וישראלים מאוד מרוצים שם, הם שמים הרבה דגש על General Management וגם מקבלים די הרבה ישראלים (6-7 בשנה) לתוכנית קטנה (איזה 250 איש).

נראה לי ש-20% לציוני תואר זה הרבה. אולי יחד עם ה-GMAT הם מגיעים ל-30%. תעבוד על החיבורים. שנה שעברה היו אנשים עם GMAT 770 והצטיינויות דקאן שלא התקבלו לכלום, ולהיפך.

Amit
    חבר

אכן מצב השוק השנה הוא מאוד קשה. בכל בתי הספר המובילים הסטטיסטיקה היא סביב ה – 60% עד 70% השמה לשנה שניה וקצת יותר גבוהה להתמחות. לסטודנטים בינ"ל המצב הוא אפילו יותר קשה (סביב 50%) וזאת בגלל חוקי ההגירה הקשוחים המרתיעים חברות מלקחת בוגרים שמי יודע אם הם יוכלו להחזיק לאורך זמן. אתם צריכים לקחת את זה בחשבון למרות שמה שנכתב כאן בעבר נכון מי יודע מה יהיה בעוד שנה שנתיים.

נקודת אור מבחינתנו כאן בקורנל היא העובדה שכל הישראלים (שנה ראשונה ושניה) מסודרים טוב מאוד. זאת בין היתר הסיבה מדוע לישראלים יש כאן מוניטין טוב למרות ששוב כל מקרה לגופו ולא לוקחים ישראלים רק בגלל שהם ישראלים.

מחמשת החברה שסיימו שנה ראשונה לכולם יש התמחות. שניים ב – HP, אחד ב – Lehman Brothers, אחד ב – Pfizer ואחד בתחום המידיה. למעט אחד כולם משלמים טוב מאוד.

בשנה שלי לשלושת הישראלים יש עבודות טובות מאוד. שניים ב – American Express ואני ב -BCG.

המפתח למציאת עבודה הוא לדעת מה אתם רוצים ולהתחיל לעשות Networking מהרגע שהתקבלתם.

ציטוט: הכותב המקורי Guest ב- 07 אפריל 03

מישהו ראה את הנתונים הנוראיים שהתפרסמו על מציאת העבודה בתוכניות למנהל עסקים בארצות הברית? סטנפורד, שיקגו, קולומביה וכו' מדברים על אזור 70% בוגרים שמצאו עבודה – ואני יכול לתאר לעצמי שמרבית מאילו שלא מצאו עבודה הם סטודנטים בינלאומיים

Amit
    חבר

בבתי הספר האירופאים המצב הרבה יותר קשה במיוחד לסטודנטים בינ"ל (מחוץ לאיחוד האירופי) בגלל חוקי העבודה הנוקשים משכבר הימים.

בארה"ב אם התקבלתה ללמוד הויזה מאפשרת להשאר לחפש עבודה ולעבוד במשך בין שנה לשנה וחצי אחרי הלימודים. זה מאפשר למצוא עבודה בצורה הרבה יותר קלה מאשר באירופה בה המעביד צריך לסדר לך ויזה מהיום הראשון.

ציטוט: הכותב המקורי Guest ב- 13 אפריל 03

קודם כל לשום לכולם,

זה נחמד לכתוב על הנושא בעברית לשם שינוי.

יש לי רק שתי הארות בנוגע לכל מה שנכתב עד עתה:

1. הספר של מונטק הוא אכן התנ"ך הלא רישמי לעניין קבלה ל-MBA, אני אישית מאוד החכמתי מקריאתו בנוסף לכל אלו שמעונינים לראות דוגמאות למאמרים שאחרים כתבו יש שם אוסף אדיר.

2. לא מזמן שוחחתי עם מישהי שלומדת כעת שנה ראשונה ב- LBS והיא מסרה לי את הנתון הטראומתי של 30% שמצאו עד כה מקום לסטאז' בקיץ, בהחלט נתון מבהיל.

Amit
    חבר

תכנית נוספת מעניינת לכאלה שבאים מהיי-טק ורוצים לחזור לשם היא תכנית ה – HTMS שמשותפת לאוניברסיטת ת"א ו – Kellogg. למרות שבעקרון אלה לימודים בארץ (עם התנסות מסויימת ב – Kellogg) יש גם יתרונות לתכנית.

מי שמעוניין יכול ליצור קשר עם ראש התכנית גדי ב – [email protected] או עם בתיה ב [email protected]

ציטוט: הכותב המקורי Guest ב- 09 מאי 03

Another great choice to consider is London Business School.

truly international program

one of the best b-schools in the world

u can't beat the location

special grant of 10K pounds for one israeli each year

עומר
    חבר

Amit, your Israelis classmates that found jobs have green cards or citizenships? cuz it's a little hard to believe that the Israelis have 100% placement in such amazing places while the rest are screwed…

mikik
    חבר

הי,

אני חדשה קצת בענייני הפורום, ונעים מאוד לגלות שהוא כאן.

מי יודע לספר לי משהו על "הספר של מונטק", מה שמו האמיתי, ואיפה אפשר להשיגו?

וגם, מי יודע לספר לי משהו על עזרה בכתיבת ה-applications האינסופיים?

תודה לכולכם מראש,

rkmba2002
    חבר

IIMBA would like to invite you to a panel about "How to Apply for a Leading International MBA Program" that will take place in a few weeks.

The Israeli International MBA Association (IIMBA) was founded by the students and alumni of the leading International MBA programs in the world in order to encourage Israelis to apply to these programs and nurture them from the application process to their acceptance and through their whole professional career.

The organization includes members from B-schools such as Wharton, Harvard, Stanford, Insead, Kellogg, Columbia, London Business School, and many more.

In order to fulfill our vision, we will launch a website (http://www.IIMBA.org) in a couple of weeks. The website will include valuable information for current students and alumni, as well as a forum for applicants. In addition, the organization will organize events for applicants on a regular basis.

The first event will be held in the beginning of July. The event will include a panel of current students and alumni that will review the application process, point on the most important factors of the application process from their point of view, and advise the applicants on how to tackle the applications (with tips from their own experience). Following the panel, applicants would have the opportunity to talk with the panelists and other member of IIMBA.

If you want to attend this event, or would like to get more info about the MBA application, please send an email with no headline to mailto:[email protected]

Please note that space for the event is very limited.

Thank You.

IIMBA

egeg
    חבר

הספר של מונטק נקרא how to get into the top MBA וניתן לרכוש אותו באמזון או בכל חנות אונליין בחו"ל

mikik
    חבר

ציטוט: הכותב המקורי egeg ב- 16 יוני 03

הספר של מונטק נקרא how to get into the top MBA וניתן לרכוש אותו באמזון או בכל חנות אונליין בחו"ל

תודה.

האם הספר מספק, או שכדאי להעזר גם במישהו מקצועי לטובת הרישום והחיבורים האינסופיים?

mikik
    חבר

שלום,

למחפשי המלצות לGMAT, אני למדתי בהיי קיו והקורס היה מעולה. קיבלנו תשומת לב אישית, לרבות חזרה פרטית עם המורה בבית לפני הבחינה על הנקודות הבעייתיות.

חוצמזה, לא להתייאש, אני נבחנתי פעמיים ושיפרתי מ-640 ל-710.

זה אפשרי!!!!

egeg
    חבר

כל מה שהספר יתן לך את יכולה לאתר לבד באינטרנט – אבל הוא מאוד נוח כי הכל מרוכז במקום אחד ויש דוגמאות של חיבורים ומכתבי המלצה.

את יכולה ללכת לכל מיני גופים שכותבים חיבורים – יש בארץ כמה ויש בחו"ל (דרך האינטרנט) אבל המחירים הם מטורפים ומדובר על מעל 200 דולר לחיבור . כל בית ספר יש לו חמישה חיבורים בממוצע, אז את יכולה לדבר על 1000 דולר לבית ספר… לדעתי ללכת למישהו מקצועי שיכתוב לך זה קצת מיותר אבל אולי כדאי לשלם למישהו שיבצע לך עריכה של האנגלית. זה טוב כדי להמנע משגיאות וזה תמיד טוב שמישהו עם ניסיון בעריכה יעשה את זה. ופה מדובר על סכומים הרבה יותר נמוכים (באופן משמעותי!!!!!!)

mikik
    חבר

ציטוט: הכותב המקורי egeg ב- 16 יוני 03

כל מה שהספר יתן לך את יכולה לאתר לבד באינטרנט – אבל הוא מאוד נוח כי הכל מרוכז במקום אחד ויש דוגמאות של חיבורים ומכתבי המלצה.

את יכולה ללכת לכל מיני גופים שכותבים חיבורים – יש בארץ כמה ויש בחו"ל (דרך האינטרנט) אבל המחירים הם מטורפים ומדובר על מעל 200 דולר לחיבור . כל בית ספר יש לו חמישה חיבורים בממוצע, אז את יכולה לדבר על 1000 דולר לבית ספר… לדעתי ללכת למישהו מקצועי שיכתוב לך זה קצת מיותר אבל אולי כדאי לשלם למישהו שיבצע לך עריכה של האנגלית. זה טוב כדי להמנע משגיאות וזה תמיד טוב שמישהו עם ניסיון בעריכה יעשה את זה. ופה מדובר על סכומים הרבה יותר נמוכים (באופן משמעותי!!!!!!)

תודה על התגובה.

שלחו לי טלפון של מישהי שתמורת הסכום הלא צנוע של כ-2000$ עובדת איתך באופן אישי על כל החבילה של ההרשמה, לרבות קו"ח והמלצות, ולא רק החיבורים.

נראה לי שהסכום בלתי מבוטל.

השאלה היא האם רוב הנרשמים עושים הכל לבד, או שאם אני עושה את זה לבד, אני מקטינה את סיכויי שלי, ואז כדאי לקבל עזרה מקצועית…

michaelhn
    חבר
    מספר הפוסטים: 2

אני פניתי לביזנס סקולס פעמיים. הפעם הראשונה הייתה לפני שנתיים. פניתי לארבעה בתי ספר ונדחיתי מכולם. שנה לאחר מכן, השתמשתי בשירות מקצועי שהנחה אותי ועשה עבורי עבודה מדהימה, אין מילה אחרת.

זה עולם אחר, הכל נראה אחרת. הידע של היועצים האלה באיך לבצע את התהליך, איך להציג ומה, איך לתכנן את החיבורים ואיך לשפר את הטקסט – לדעתי, ללא ספק עושה הבדל בסיכויים.

התקבלתי לפני מספר חודשים לתוכנית MBA שמתאימה בדיוק למה שרציתי, אחת המובילות בארה"ב. קיבלתי מילגת שכר לימוד מלאה לשנתיים – לא על רקע של צורך כלכלי אלא כי האוניברסיטה רצתה שאבחר בה!

התהליך הזה מסובך. כבד. התחרות מול ישראלים אחרים קטלנית. ההשקעה ביעוץ המקצועי היתה אחת ההחלטות (העיסקיות!) הכי טובות שעשיתי בחיי.

mikik
    חבר

ציטוט: הכותב המקורי michaelhn ב- 16 יוני 03

אני פניתי לביזנס סקולס פעמיים. הפעם הראשונה הייתה לפני שנתיים. פניתי לארבעה בתי ספר ונדחיתי מכולם. שנה לאחר מכן, השתמשתי בשירות מקצועי שהנחה אותי ועשה עבורי עבודה מדהימה, אין מילה אחרת.

זה עולם אחר, הכל נראה אחרת. הידע של היועצים האלה באיך לבצע את התהליך, איך להציג ומה, איך לתכנן את החיבורים ואיך לשפר את הטקסט – לדעתי, ללא ספק עושה הבדל בסיכויים.

התקבלתי לפני מספר חודשים לתוכנית MBA שמתאימה בדיוק למה שרציתי, אחת המובילות בארה"ב. קיבלתי מילגת שכר לימוד מלאה לשנתיים – לא על רקע של צורך כלכלי אלא כי האוניברסיטה רצתה שאבחר בה!

התהליך הזה מסובך. כבד. התחרות מול ישראלים אחרים קטלנית. ההשקעה ביעוץ המקצועי היתה אחת ההחלטות (העיסקיות!) הכי טובות שעשיתי בחיי.

אפשר לקבל ממך הפניה ליועץ המקצועי שנעזרת בשירותיו? כרגע יש לי רק שם אחד, וזה לא ממש סקר שוק, כשאין עם מי להשוות…..

תודה רבה וגדולה.

Amit
    חבר

Omer

Out of the three in my class two have US work permit. Out of the five at the class of '04 thee are two with such permit. Still the placement statistics for Israeli's here (with and without the permit) are relatively high (for internationals)

öéèåè: äëåúá äî÷åøé òåîø á- 15 éåðé 03

Amit, your Israelis classmates that found jobs have green cards or citizenships? cuz it's a little hard to believe that the Israelis have 100% placement in such amazing places while the rest are screwed…

danteleman2002
    חבר

To Mikik,

I applied to business schools three years ago and got accepted to 2 out of the 4 schools I had applied to.

I would recommend using a professional to help you with your application package, first because this is what all, or at least most, of the Israeli applicants are doing (as well as the american students). Second, the amount of money you're going to spend on that is just a drop in the bucket comapred to the overall cost of the program.

I do, however, have two suggestion:

1. Don't choose someone who hasn't gone through and MBA program himslef or that has extensive experience with the application. I heard of some people who are doing it just as a part time job to earn some extra money who have no experience with the system other than having good english skills.

2. Don't let the person write the essays from scratch. It would be way to expensive. Come up with the best draft you can and only then work with the person to improve the essays.

3. Start early. Israeli applicants tend to start the process somewhere in October-November and by then all the consultanats are busy and won't have the time to give your application the full attention it needs.

Danny

mikik
    חבר

To danteleman,

Thanks for your response,

I took the liberty of mailing you,

mikik

dalit
    חבר

MIKIK

נחמד לראות סופסוף עוד בחורה כאן בין הדפים…

אשמח להחליף איתך מידע רלוונטי, בעיקר בנושא עזרה מקצועית. תשלחי לי מייל.

דלית

ereman
    חבר
    מספר הפוסטים: 6

דן, איך נהנית מהלימודים ב-Fuqua?

Ichi-ban
    חבר

Gur,

If you have good, instinctive English you can master the GMAT with just the Kaplan CD and some more practice tests – paying the kind of money the GMAT schools ask for is not the best way to go for everyone. (720, 98Q, 91V, 4AWA)

IchiBan

rkmba2002
    חבר

Dear all,
    The forum is launching a new service called "Ask Gilam". Gilam, a Wharton graduate and a former member of Wharton's admissions committee has volunteered to answer your questions.

You can access the thread on: http://www.mbachances.co.il/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=1&TopicID=41&PagePosition=1&get=last#419

Hope you will find this service useful,
    Roy

avital_eliasov
    חבר
    מספר הפוסטים: 7

Hi Miki,

Let me first introduce myself. My name is Avital Eliasov and I will be starting my studies at INSEAD in a few months.

The Montauk book is quite good to get in to the "mood" and to understand the MBA application process. Reading it will help you get ready for the "real work" which is choosing the program/programs that fit your needs, understanding their requirements and writing your application/s. It is a long process, but it pays to do it right the first time so you won't have to do it again.

Regarding editorial help – I think it would be wrong to go to such a service so they write your essays. I am not talking about the ethical ramifications, which are also important, but rather the "trueness" of your self-portrayal. Of course part of the process is to find out what the school wants to hear and to find the right stories to include in the essays, but these stories should be yours and ones that you feel truly represent yourself. In addition, the good editors cost a lot of money and I wouldn't use the services of one that isn't good. You can find out the names of some recommended ones from the Fulbright website.

These are the steps I recommend you take:

1. start your application process early.

2. research and find the right schools for you. (this would also probably be the best time to do your Gmat and Toefl)

3. take time to think about your essays and the way you want to represent yourself.

4. start drafting your essays and show the drafts of them to people who's opinion you value (it would also help if their English is good).

5. redraft your essays following the remarks you receive.

6. redo steps 4 and 5 until you feel very good with what you have written.

7. this step is optional, but I recommend it – go to an editor for final polishing. This will cost some money, but will help make sure that the effort you put in would not go to waste.

8. drink a lot and hope for the best.

Hope my 2 cents help.

Cheers,

Avital

mikik
    חבר

Hi Avital,

Thank you so much for your notes.

I already did the GMAT and the TOFEL, and quite good (how modest of me).

I hope that drinking is not the only way to do it the right way, ’cause I'm much of a drinker….

could you estimate the amount of time it took you to apply (per university)?

I work more than full time, and therefore I want to begin that long process in the next days.

Thanks again,

Miki

avital_eliasov
    חבר
    מספר הפוסטים: 7

Hi Miki,

Drinking is part of the MBA program (at least at INSEAD) so that is definitely something to work on.

Regarding the time it took me for the application – it is really hard to say. I thought about applying to INSEAD at least a year before I applied (December 2002), but then our baby was born, I spent a month in "chomat magen" and I was working like crazy. I finally got around to doing the Gmat in May and to writing my applications in September.

So I guess you could say it took me 3 months to write my essays, but that wouldn't really be exact. I was thinking about it my essays since I saw the application forms (around February), but could only really spend time on it during the weekends after I started in September. You do the math – 3 + X – Y = ???

Anyway you need enough time to go throught the process and really think about what you want to say and how to say it. It is really personal how much time you need, but the sooner you start the better.

Take care and good luck,

Avital

danteleman2002
    חבר

To ereman,

I'd be more than happy to share my experiences at Fuqua.

Send me an email and I'll do my best to answer any questions you might have.

Danny

danteleman2002
    חבר

To all those in Israel who read Ynet.co.il,

There is an article today on Ynet that talks about MBA programs in the US and specifically what happens to graduates upon their return to Israel.

As you probably know, Ynet, for a reason I don't fully undersatnd, doesn't not allow free access to the web site for people living abroad. I would appreicate if someone could copy and paste the artice to the bulletin board so all of us here could read it as well.

Danny

b_nir
    חבר
    מספר הפוסטים: 2

דן,

קריאה מהנה,

ניר

לימודי מינהל עסקים: ניהול בניחוח חו"ל

מנהלים בעלי תואר שני במינהל עסקים הם כבר עניין של שגרה בעולם העסקים, אבל האם כדי לזכות במשרת ניהול נחשקת כדאי להשיג תואר דווקא מאחד מבתי-הספר היוקרתיים למינהל עסקים בחו"ל? ואם כן, איפה כדאי ללמוד, מהן דרישות הקבלה וכמה זה עולה?
    יהודית יהב

האקדמיזציה שפשתה בתפקידי ניהול בארץ ובעולם והצורך להציג תעודה של לימודי תואר שני במינהל עסקים כבר הפכו לנורמה. מכל מועמד לתפקיד דורשים ידע ניהולי נרחב, כלים מתאימים לקבלת החלטות ויכולת עמידה במשימות קשות, וכוחות השוק הגלובלי דורשים ממנו לשלוט בשפה ניהולית בינלאומית. תואר MBA (מוסמך במינהל עסקים) הוא האישור הרשמי להכשרה ולדרישות האלה. הוא פותח פתח לתפקידים נחשקים ומהווה יתרון בגיוס ובקידום לתפקידים בכירים בארגונים.

התואר הופך נחשק עוד יותר לאור התגמול הצפוי: כאשר שכר מנהלים גבוה בממוצע ביותר מ-50% משכר בעלי משלח יד אקדמי סתם, והוא גבוה פי 2.5 מממוצע השכר של בעלי מקצועות חופשיים וטכניים – מה הפלא שכולם רוצים תעודה? לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר מקבלי תואר שני במינהל עסקים עלה בעשור האחרון מ-300 (ב-1992) לכ-1,800 (ב-2002).

ויש סיבות נוספות לפריחה של לימודי הניהול לתואר שני. המיתון וירידת קרנו של ההיי-טק גרמו בשנתיים האחרונות לרבים להחליט שכדאי לנצל את התקופה הקשה ללימודים ולדחות את השינויים בקריירה לשלב מאוחר יותר. נקודה נוספת: מדובר בתואר שנשים רבות מתכווננות אליו, שכן הוא מבטיח לתרום לצמצום הפער בשכר בין גברים ונשים.

היוקרתיים ביותר

מספר מגזינים נחשבים בעולם העסקים נוהגים לדרג מדי פעם את בתי-הספר הטובים ביותר לתואר שני במינהל עסקים בעולם, אלה שכונו בעבר Ivy League (היום מתייחס כינוי זה למספר אוניברסיטאות מיתולוגיות בחוף המזרחי).

בין השאר עושים את הדירוג החשוב הזה פייננשל טיימס ויו.אס.ניוז אנד וורלד ריפורט. אנחנו בחרנו להתרכז בבדיקה שזוכה לתהודה רבה – זו של השבועון ביזנסוויק, שעושה בדיקות כאלה משנת 1988. המגזין נוהג לדרג מדי שנתיים את 30 בתי-הספר הטובים ביותר למינהל עסקים לתואר שני בארצות-הברית ומחוצה לה, בין היתר על סמך רמת תוכניות הלימודים והסיוע שנותן בית-הספר לבוגריו במציאת עבודה.

רוב בתי-הספר דואגים ליצור קשר עם חברות מסחריות ועסקיות כדי לסייע לבוגריהם במציאת עבודה, וככל שהם מצליחים בכך יותר – דירוגם עולה.

בסקר האחרון של ביזנסוויק, שנערך באוקטובר 2002, נשלח שאלון שכלל כ-50 שאלות לכ-17 אלף בוגרים של 88 בתי-ספר ללימודי MBA בכל העולם. 68% מהם ענו, ואיסוף הנתונים נמשך כשישה חודשים. השאלות היו מקיפות למדי, החל מאיכות ההוראה ועד עזרה במציאת עבודה במשרדי ההשמה בקמפוס. בנוסף נשלחו שאלונים לבוגרים שסיימו את לימודיהם בשנים 2000-1998 וכן למעסיקים שהעסיקו בוגרים. עוד קריטריון שנבדק בסקר היה ניתוח 18 עיתונים אקדמיים של המוסדות. במקומות הראשונים דורגו:

1. בית-הספר קלוג (Kellogg) באוניברסיטת נורת'ווסטרן, אילינוי.

2. בית-הספר באוניברסיטת שיקגו (Chicago), אילינוי.

3. בית-הספר באוניברסיטת הרווארד (Harvard), בבוסטון, מסצ'וסטס.

4. בית-הספר באוניברסיטת סטנפורד (Stanford), קליפורניה.

5. בית-הספר וורטון (Wharton), באוניברסיטת פנסילבניה, פילדלפיה.

6. בית-הספר סלואן (Sloan) אוניברסיטת MIT, מסצ'וסטס.

אחריהם ברשימה עד מקום 15 דורגו בתי-הספר למינהל עסקים באוניברסיטאות קולומביה, מישיגן, דיוק בצפון קרוליינה, דארטמאות' בניו-המפשייר, קורנל בניו-יורק, אוניברסיטת וירג'יניה, ברקלי בקליפורניה, ייל בקונטיקט ואוניברסיטת ניו-יורק.

בתי-הספר שדורגו הטובים ביותר מחוץ לארה"ב הם:

1. אינסיאד (Insead), צרפת.

2. אוניברסיטת קווינס, קנדה.

3. IMD, שוויץ.

4. לונדון ביזנס סקול, בריטניה.

5. בית-הספר Rotman, טורונטו, קנדה.

6. Ivey, אוניברסיטת Western Ontario, קנדה.

7. Rotterdam School of Management, הולנד.

8.Iese, ספרד.

9. Hec, פאריז.

10. Schulich, אוניברסיטת יורק, קנדה.

נתונים מעניינים נוספים שעולים מהסקר הם ששיעור הנשים בלימודי MBA בארצות-הברית מגיע לכ-30%, וכי ניסיון העבודה של המתקבלים לבתי-ספר אלה נע בין ארבע לשש שנים.

דרישות הקבלה

הקריטריונים לקבלת סטודנטים לבתי-ספר אלה דומים בכל העולם, וכוללים מבחן GMAT ומבחן TOFEL (Test of English as a Foreign Language). הממוצע של בחינת ג'ימאט בין המתקבלים ברוב האוניברסיטאות היוקרתיות הוא כ-700 נקודות (מתוך 800).

לא מעט מכונים בארץ מציעים קורסי הכנה למבחן GMAT, במחירים שבין 2,000 ל-4,500 שקל, תלוי בהיקף הלימוד. אחד מהם הוא GMAX, בית-ספר פרטי אמריקני שמקיים קורסים כאלה בארץ (כמו גם קורסי הכנה לבחינה באנגלית טופל). לינור קלמן, מנהלת המכון, אומרת שכדי להיות מועמדים ריאליים לאוניברסיטה בחו"ל צריכים הישראלים להתגבר על נקודות חולשה כמו הבנת טקסטים באנגלית ושחיקה בחשיבה הכמותית בעקבות שימוש רב במחשבונים.

רוב האוניברסיטאות בחו"ל מבקשות מהמועמדים למכור את עצמם ואת הישגיהם ולהגיש חיבורים (Essay), שבהם יספרו למשל על שלושת ההישגים המשמעותיים ביותר בחייך ולמה אתה רואה בהם כאלה ב-600 מלה, או תאר את הדרך שהשפיעה על התפתחותך כמנהיג ב-400 מלה. הקריטריון האחרון לקבלה הוא ראיון אישי.

חלק מהאוניברסיטאות מבקשות גם מכתבי המלצה ממקום העבודה, כאשר אחד חייב להיות מהבוס הישיר ואחד מחבר צוות לעבודה, דף קורות חיים, ויזה לשהייה בארה"ב (שהאוניברסיטה עוזרת בקבלתה), ויש אוניברסיטאות שמבקשות הוכחה לכך שיש באפשרותו של הסטודנט לממן את שנת הלימודים הראשונה וכן את דמי המחיה.

בדרך-כלל מכסות הסיוע לתלמידים זרים הן מוגבלות ביותר, וצריך לקחת בחשבון לא רק את שכר הלימוד, שנע סביב 70-65 אלף דולר לתוכנית של שנתיים, אלא גם את דמי המחיה, שנעים סביב כ-2,000 דולר לרווק או רווקה ו-3,000 דולר לזוג לחודש. ולא, אי-אפשר לעבוד בזמן הזה, אלא רק בקיץ, בין השנה הראשונה לשנייה. לעומת זאת, השכר השנתי של בוגר MBA מגיע בארצות-הברית ל-100 אלף דולר, מיד עם סיום לימודיו.

מה אומרים המעסיקים?

מכיוון שתואר שני כלשהו במינהל עסקים הפך כל-כך פופולרי ומקובל, נראה שהשוק כבר לא מתפעל ממנו במיוחד. אבל האם לצורך השגת מקומות עבודה ראויים בארץ יש צורך בחותמת של בית-ספר יוקרתי בחו"ל, או עדיפים לימודים באוניברסיטה יוקרתית מקומית, שמחוברת יותר למציאות הישראלית?

נראה שרוב המעסיקים הישראלים אינם מתרגשים במיוחד מהליגה הבינלאומית של בוגרי אוניברסיטאות היוקרתיות בחו"ל. רוני קוברובסקי, נשיא קוקה-קולה, אומר כי היה מעדיף בוגר אוניברסיטה אמריקנית רק לפעילות עסקית בחו"ל. לגבי עבודה בארץ מספק אותי בהחלט תואר שני של אוניברסיטה ישראלית או של אחת מתוכניות האקזקיוטיב אם-איי, ולא הייתי נותן כל עדיפות לבוגר הרווארד דווקא. להפך, לאלה שחוזרים מחו"ל אחרי תקופה של לימודים ועבודה לוקח זמן להתערות בתרבות העבודה והניהול של ישראל, הוא אומר.

דבורה מטרני, מנכ"ל חברת טופטק להשמת בכירים בטכנולוגיה, אומרת אף היא שכמעט אין יתרון לבוגרי האוניברסיטאות בחו"ל, אלא אם מדובר בחברות שעובדות הרבה מול חברות בחו"ל. מטרני: המעסיקים מחשיבים הרבה יותר ניסיון בעבודה ומתעניינים מה היה תחום הלימודים לתואר ראשון, באילו חברות הוא עבד ומה הרקע המעשי של המועמד. הדרישה לתואר שני במינהל עסקים אמנם קיימת בחלק מהחברות, אבל בדרך-כלל היא בין הדרישות האחרונות. קודמות לה דרישות של כישורים, ידע, ניסיון, יחסי אנוש מעולים, יכולת לפוליטיקה ארגונית, קור רוח ועמידה בלחצים וכמובן ידע והבנה בתחומי התפקיד. רק בסוף מוזכר תואר שני במינהל עסקים, בדרך-כלל גם בלי קשר לשאלה באיזה מוסד הוא נרכש.

גם מבחינה כלכלית אין בארץ משמעות לשאלה הזאת. בארצות-הברית המשכורת מחזירה תוך שנתיים את ההשקעה בלימודים, אומרת מטרני, בארץ אין לתואר כל משמעות כלכלית, וההבדל במשכורות לא נובע מהתארים דווקא.

גם אורנה אפלבאום, מנהלת משאבי אנוש של חברת פיליפס מדיקל סיסטמס, אומרת כי תואר MBA נלקח בחשבון במכלול האלמנטים שמציג המועמד לצד ניסיון ניהול רלוונטי, כישורים ותכונות: אנחנו לא מעדיפים מועמד מאוניברסיטה בחו"ל על פני מוסד ישראלי ולהפך, אך חשוב לנו שמוסד ההשכלה יהיה מוכר ומוערך.

לעומתם, חנוך ברקת, שותף מנהל בקרן ההשקעות אייפקס, אומר שבחברה עובדים לא מעט בוגרי תואר שני מאוניברסיטאות כמו הרווארד, וורטון, אינסיאד, אבל גם אוניברסיטאות ישראליות. כקבוצה בינלאומית חשוב לנו מאוד ניסיון בינלאומי, שאותו אפשר למצוא אצל בוגרי חול שנחשפו לעולם העסקי שם ויצרו קשרים שאין לזלזל בהם, הוא אומר, כשם שבוגרי יחידות קרביות נחשבים לעילית בגלל הסינון הקפדני שנעשה בבחירתם והאימון הרציני שלהם, כך בוגרי האוניברסיטאות האלה נחשבים בעולם העסקי לטופ שבטופ. למזלנו, קיימות בארץ מספר מסגרות אקדמיות לתואר שני הפועלות בשיתוף חלק מאוניברסיטאות היוקרה האלה, כך שמנהלים בכירים יכולים להשתלם בהן בארץ עם ניחוח של חו"ל.

גם דב קוטלר, מנכ"ל חברת כרטיסי האשראי כ.א.ל, אומר שלימודים באוניברסיטה בחו"ל ברמה גבוהה הם בהחלט שיקול בבחירת מועמדים לעבודה: נשמח לקלוט מישהו עם רקע שונה, שלמד לפי שיטות אחרות מאשר בארץ. באחרונה קלטנו שני עובדים בכירים שסיימו לימודים בחו"ל ואני מוכרח להודות שהם פתחו לנו את הראש בכיוונים חדשים, שלא חשבנו עליהם.

הבוגרים: היה כדאי

למרות דברי המעסיקים, ולמרות כל הקשיים והעלויות הקשורות בהתקבלות ללימודים היוקרתיים בחו"ל ובלימודים עצמם, ישראלים שעשו את זה רק משבחים. "כסטודנטים קיבלנו חשיפה אדירה לכל התחומים של העולם העסקי והטכנולוגי, ביניהם יזמות, שיווק ותמחור", אומר יובל רביב (31), בוגר MIT בשנת 2001. "היינו מחוברים ואנחנו מחוברים עד היום למרצים מהשורה הראשונה, שכתבו את מיטב ספרי הלימוד וקיבלו פרסי נובל. זו היתה חוויית חיים מיוחדת של מפגש עם סטודנטים אחרים וחשיפה לצורות חשיבה שונות".

הלימודים ב-MIT מצטיינים במיוחד בדגש על הכיוון המעשי, כמו הכנת תוכניות עסקיות ושילוב סטודנטים בפרויקטים תעשייתיים. אין ספק שההשקעה שווה, כי תמיד אוכל להחזיר אותה בעבודה. רביב חזר לארץ ועובד היום כסמנכ"ל בחברת סטארט-אפ צעירה בשם BSP, שעוסקת בעיבוד אותות ביולוגיים.

הלימודים בכל אחת מהאוניברסיטאות האלה מביאים לצמיחה אישית ולפתיחה של אפשרויות עבודה גלובליות שאי-אפשר להשיג בדרך אחרת, אומר גם מאיר ברנד (32), שסיים את התואר בהרווארד ב-1998. ברנד, היום מנהל שיווק במיקרוסופט-ישראל, מתכונן בימים אלה לנסוע לפגישת מחזור שתכלול 900 בוגרים. אנחנו נפגשים כל חמש שנים במפגש שבית-הספר מארגן ומסבסד, מקבלים הרצאות, מתעדכנים ומתחברים כל פעם מחדש זה לזה, הוא אומר.

בעיניו הקשרים האלה חשובים הרבה יותר מהתכנים שמקבלים תוך כדי הלימודים. הם נותנים הרבה הזדמנויות עסקיות, הוא אומר, ממילא העולם העסקי מתפתח במהירות ומה שלמדתי לפני חמש שנים יכול כבר להיות לא רלוונטי היום.

דורית סוקולוב, בוגרת קלוג באילינוי, הגיעה ללימודי MBA בכלל מכיוון שונה: היא סיימה תואר ראשון בלימודי רוקחות, ונסעה עם בעלה גלעד ללימודי תואר שני בקלוג. במשך שנתיים לאחר לימודיהם עבדו השניים בחברת הייעוץ האסטרטגי מקינזי, ואז החליטו לחזור ארצה. גלעד עובד היום כבכיר בבנק הפועלים ודורית עובדת בסניף הישראלי של מקינזי בתחום הבריאות. גם היא מדגישה את היתרון הגדול של רשת הבוגרים (Net-working) שנוצרת בין התלמידים שסיימו כדרך לעזרה מקצועית שאין בלתה. הלימודים בחו"ל אפשרו לנו קפיצת מדרגה ענקית. הרושם שלי הוא שגם החברות בארץ מעריכות את זה ורואות בנו כמי שמביאים ניסיון חשוב מחו"ל, היא אומרת.

רוב בוגרי התואר בחו"ל נשארים שם לפחות לתקופה מסוימת כדי לעבוד ולצבור ניסיון. יש כאלה שנשארים שם לנצח, מוותרים על המילואים ועל הקשר עם החברים ומתים מגעגועים לארץ. אבל באחרונה רבים חוזרים, בעיקר בגלל המיתון בשוק העבודה בארה"ב. למרות התואר, קיים סיכון שישראלים יתקשו למצוא שם עבודה אחרי הלימודים, אומרת סוקולוב.

אפשר גם בישראל

גם בכל אוניברסיטה בארץ מלמדים מינהל עסקים, וכמעט בכל מכללה שנייה יש תוכניות כאלה. מעבר לתוכניות MBA המיועדות לתלמידי תואר שני, מקיימות רוב האוניברסיטאות בארץ (כמו גם בחו"ל) תוכניות Executive MBA, המיועדות למנהלים בלבד, שכבר רכשו ניסיון בתחומם.

מבין תוכניות ה-MBA בארץ בולטת זו של הפקולטה לניהול ע"ש רקנאטי באוניברסיטת תל-אביב. בדומה לכל האוניברסיטאות בארץ, מציעה הפקולטה תוארי מוסמך במינהל עסקים במספר תחומים: מדעי ניהול, התנהגות ארגונית, חקר ביצועים והחלטות, טכנולוגיה ומערכות מידע, מימון וחשבונאות, ניהול השיווק וניהול מערכות בריאות. שכר הלימוד לתוכנית ה-MBA הרגילה הוא כמקובל באוניברסיטה (כ-11,000 שקל לשנה). תוכנית למנהלים בכירים, למי שמעוניין, עולה 96,600 שקל, ואילו תואר למנהלים בתוכנית בשיתוף בית-הספר קלוג, עולה – תחזיקו חזק – 41,600 דולר. את רוב הסכומים האלה משלמים כמובן המעסיקים.

לצערנו, אנחנו לא יכולים להיכלל בסקרים נוסח 'ביזנסוויק', שכן הם משווים בין בתי-ספר עם תוכניות לימוד פול-טיים של שנה או שנתיים, בעוד שתוכנית הלימודים שלנו היא פארט-טיים ונעשית בדרך-כלל במקביל לעבודה, כפי שמתחייב מהמציאות הישראלית, אומרת אירית כסיף, מנהלת הפיתוח של הפקולטה.

אתר MBA לישראלים

לפי ההערכות, מדי שנה יוצאים ללימודי MBA בתוכניות המובילות בעולם כ-100 ישראלים בני מזל ואמצעים. כמעט כולם נעזרים היום באינטרנט לא רק לצורכי הרשמה, אלא גם כמכשיר מצוין להחלפת אינפורמציה לפני ותוך כדי הלימודים, וכן לשמירת קשר אחרי הלימודים.

לטובת הקהילה הגדלה והולכת הזו נוסד באחרונה ארגון IIMBA (Israeli International MBA Association), שנועד לתת מענה לאלה שמעוניינים להירשם לתוכניות בחו"ל, לאלו שהתקבלו, לסטודנטים שלומדים כבר ולבוגרים. הוא מופעל בהתנדבות על-ידי אודי צוקרמן ומורן בר-כוכבא.

בימים אלה עולה לאוויר אתר הארגון, ואמור לכלול את מאגר המידע הגדול ביותר של סטודנטים ובוגרי תוכניות בחו"ל, שיאפשר לחברי הקהילה ליצור ביניהם קשר.

יועד
    חבר
    מספר הפוסטים: 1

שלום, אני עומד בפני החלטה רצינית וחשובה והייתי מעוניין לקבל חוו"ד ממי שעמד בפני שאלה דומה. בעוד סמסטר אני מסיים לימודי משפטים בפקולטה הטובה בארץ(אוני' עברית) והתקבלתי לסטאז' במשרד עו"ד גדול ומוביל בתחום שוק ההון. צברתי עד כה נסיון של שנתיים בחדר עסקאות ועומדת בפני הצעה להצטרף לחברת ברוקרים מוכרת כדילר מט"ח. התחום העסקי מעניין אותי עשרות מונים מזה המשפטי והמטרה היא לסוע בעוד שנתיים שלוש ל MBA בחו"ל – עדיפות לאירופה. מה עדיף מבחינתי, סטאז' ות. עו"ד או להגיע עם 4-5 שנות נסיון במסחר וזה בשילוב הרקע המשפטי יכול להיות מעניין. לא צריך לנחש לאיזה כיוון אני מושך. אשמח לתגובות/הצעות/דילמות בפורום.

תודה עידו

danteleman2002
    חבר

Nir,

Thank you for posting the Ynet article. Although it depicts a gloomy outlook, I'm sure the situation is not as bad and many companies would appreciate people like us.

Danny

ereman
    חבר
    מספר הפוסטים: 6

הם ראיינו מעסיקים ישראלים של חברות שמוכרות לשוק המקומי, בזמן שרוב הערך של MBA בחו"ל הוא למי שמתחרה בעולם הגדול. עם כל הכבוד לישראל, על שוק של 6 מליון אנשים לא בהכרח צריך את הכוכבים של העולם… מעניין מה מנכ"ל קוקוה קולה העולמית או מקינזי היה אומר על MBA מאוניברסיטת ת"א מול MBA מהרוורד…

מוצגות 50 תגובות – 101 עד 150 (מתוך 1,781 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.