Home פורומים הפורומים Forum: תהליך הקבלה ארכיון 2: שאל את ארינגו: תהליך הקבלה

מוצגות 50 תגובות – 251 עד 300 (מתוך 1,228 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • LPOW
    חבר
    מספר הפוסטים: 200

To: Gilam

Gilam,

DO you have any ideas how to approach Q7 at HBS?

Thanks!

LPOW
    חבר

Gilam,

Thanks!

aringo
    חבר
    מספר הפוסטים: 1368

To: rafib

שלום גילעם

שמי רפי ואני בן 29 וכרגע נמצא בהתמחות בפרקליטות המדינה

סיימתי את לימודי המשפטים בבר אילן בממוצע 84

במהלך הלימודים עבדתי קצת יותר משנה במשרד הביטחון במשרה מלאה.

בצבא שרתתי במודיעין בחיל האויר 5 שנים מתוכן שלוש כקצין

במהלך השרות פיקדתי על כ-20 חיילים

טרם עשיתי gmat

בשביל מושג כללי קיבלתי בפסיכומטרי 713

השאלות שלי הן כדלהלן

מה סיכויי להתקבל לתוכניות

hbs,wharton,stanford,insead

בסיום ההתמחות

רפי, להערכתי, בהנחה של חיבורים והמלצות חזקים ו-GMAT בסביבות ה-700, תהיה מועמד תחרותי באינסאד, קצת לכיוון הסטרצ'. וורטון יהיה "תחרותי עד סטרץ'". סטנפורד והרוורד יהיו "סטרצ'" אך, כמו ברוב המקרים, לא לחלוטין מחוץ לתמונה.

שאלה נוספת היא האם בהתחשב בגילי המופלג עדיף בשביל סיכויי הקבלה שלי לעבוד כשנתיים במשרד עו"ד פרטי בתחום החברות ואז להגיש את המועמדות שלי

רפי, בין שתי האלטרנטיבות שהצגת, להערכתי כדאי שתפנה עכשיו.

במידה ואחליט לנסות להירשם לספטמבר 2006 האם מאוחר מדי להתחיל עכשיו או שבלחץ אספיק למלא את כל חובותי בשביל להירשם

להערכתי תוכל להספיק להכין את ערכת ההרשמה אם כי: 1. סביר שלא תספיק לפנות לכל המקומות שציינת בסיבוב הראשון. 2. יהיה לך אולי קשה לשמור על רמת אפליקיישן/GMAT גבוהה למרות הלחץ שבהכנה לשניהם בחודשים הקרובים, תוך כדי עבודה במשרה מלאה.

לבסוף, האם עבודה דווקא במגזר הציבורי ושאיפה לאחר סיום התואר להמשיך לעבוד במגזר הציבורי מהווה יתרון ואם כן באלו בתי ספר

להערכתי כן. ראשית, המגזר הציבורי מקבל היום דגש חזק יחסית ברוב בתי הספר המובילים. שנית, מספר המועמדים הממוקדים במגזר הזה נמוך יחסית. יל, הרוורד, ברקלי, וורטון וסטנפורד עשויים בייחוד "להתלהב" מהרקע הזה.

תודה

בבקשה ובהצלחה!

גילעם

aringo
    חבר

To: moshes05

גלעם שלום רב,
    שמי משה שלם בוגר תואר בפכ"מ (פילוסופיה כלכלה ומדעי המדינה ) בציון 87 באוניברסיטה העברית. אני מעוניין להתקבל ללימודי MBA באחת מעשרת האוניברסיטאות הטובות בארה"ב. לפני כשבוע התחלתי את קורס ה GMAT ואני מתכוון לגשת לבחינה בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר. מכיוון שאינני יודע כמה אקבל בבחינה ואין לי ניסיון תעסוקתי רלוונטי משמעותי אני ניצב בפני כמה שאלות מהותיות:
    1. האם להתחיל את תהליך האפליקיישן לטובת הרשמה לסבב הראשון, בהתחשב בנתונים שלעיל ?
    משה, אם יש לך נסיון צבאי (נחשב לנסיון עבודה) או נסיון עבודה תוך כדי הלימודים ואם להערכתך תוכל להוציא ציון GMAT סביר (מעל 600, ועדיף לכיוון ה-700) ובייחוד אם יש עוד פרטים בעברך (פעילות קהילתית/ציבורית, תחביבים מיוחדים או פעילות/פרטים רלוונטיים אחרים) שלא ציינת, אינך חסר סיכוי ב-10 המובילות. האם תהיה מועמד תחרותי באחת מ-10 המובילות? בהנחה של GMAT בסביבות 700, חיבורים והמלצות חזקים, ונסיון עבודה שיכוסה ע"י הנסיון הצבאי, אני מניח שכן.

2. האם ישנם פערים משמעותיים, אם בכלל, בסיכויי הקבלה בין הסבב הראשון לשני או אולי הדבר תלוי-אוניברסיטה?

בדרך כלל ישנם פערים משמעותיים לטובת הסיבוב הראשון.
    עם זאת, המצב משתנה מאוניברסיטה לאוניברסיטה ומשנה לשנה. בשנים האחרונות שעור המתקבלים הישראלים להרוורד, סטנפורד, וורטון (לפי הנתונים שבידיי – 11 התקבלו בסיבוב הראשון מתוך 12 מתקבלים סה"כ בשנה האחרונה) היה גבוה יותר בסיבוב הראשון, וזהו המקרה ברוב השנים וברוב התוכניות המובילות.
    עם זאת, בשנה האחרונה, למשל, היה קל יותר לישראלים להתקבל ל-MIT בסיבוב השני.
    כמובן ששעור המתקבלים אינו הקריטריון היחיד – קריטריון נוסף הוא חוזק המתקבלים הפונים בכל אחד מהסבבים.

3. האם יש אפשר לעדכן את האוניברסיטות בפרטים בטווח מסויים של זמן לאחר ההרשמה ( כגון שיפור ב GMAT ) ?
    הדבר תלוי בזהות האוניברסיטה, בסוג הפרט ובפער בין מועד הדדליין למועד העדכון. בד"כ יקבלו עדכון אשר בוצע מספר ימים לאחר הדדליין. עם זאת, בסטנפורד למשל (ככל הידוע לי, משיקולי הגינות שהם דבקים בהם), סביר שיתעלמו מה-GMAT המעודכן גם אם הוא גבוה יותר וגם אם הוא הוגש רק כמה ימים לאחר הדדליין.

בתודה משה.

בבקשה ובהצלחה,

גילעם

aringo
    חבר

To: LPOW

Gilam,

I assume you are referring to the question "What do you wish the MBA Admissions Board had asked you?". I am referring here to HBS specifically.
    In most cases it will probably be most effective to use this essay to bring or emphasize effective (i.e. admission-promoting) facts which are not brought (or not emphasized enough) elsewhere in your application (for example: "I graduated high school first in class" or "my father is French and my mother is South African"). Again, I am referring to facts which are likely to promote your candidacy. However, you probably don't want to "spoon feed" your reader with these facts ("I wanted to tell you that I am X and I achieved Y"), it's better to choose a question/topic that will enable you to weave these facts in.
    If it's hard to do it with one question, you are able, in my humble opinion, to do it with 2 or even 3 questions although it is ideal if you can find one question that will enable you to bring it all in. Ideally, present it in the context of "I hope this information will further help the admission committee in evaluating my candidacy". In other words, ideally, you are not trying to convince or explain, you are just bringing facts that may help them in making a more informed decision about you.

Thanks!

You're welcome. Hope this is clear. Good luck!

Gilam

Yochay
    חבר
    מספר הפוסטים: 5

Hello Gilam,

Have few quick questions regarding procedures and few continuing our conversation.

Procedural:
    1. Some universities have four rounds, why the change from three and what rounds are recommended for foreign students?

2. Are these dates applicable for foreign students or we get "special" deadlines?

3. Is it recommended to arrange an interview on campus (if possible of course) or ask for distant interview?

To continue our conversation about the correct strategy;
    1. Is it smart to present personal family tragedy? Brother lost in a war while serving in the IDF?

2. Lets say that I know what I want to do after graduation. I can easily picture my self working in international high-tech companies such MS, goggle, Cisco, or Sun as a senior product manager, marketing or strategy. I know that at the moment I am lucking marketing, finance and business knowledge and experience.
    What I the best why telling this? Since I want to show that I "really need" to be in this MBA program in order to learn these.

3. If I need to differential myself from other "technological" candidates I would say the following: " I would like to position my self as entrepreneurship working in small high-tech startup companies, as a (technical) leader and as a responsible manager with proven experience and great ability to deliver. …"

The question is how do I play on the entrepreneurship side? In what why do I need to present my proven management experience?

One of my best virtues (so says my work colleagues) is the ability to deliver on time and improvise when we have no time. What is the best way of showing it?

Thank,

Yochay

YFEFFER
    חבר
    מספר הפוסטים: 35

Hi Gilam,
    I might be able to get a job at the Knesset around Dec. this year – since I plan to send my application around March (the deadline for the first round of applications) I wonder how much will a 3-4 months working experience at the Knesset (perhaps adjacent to a PM) strengthen my application.
    Furthermore, I am also supposed to organize a very big cloth-donating event around this time next year (which is way after I've sent my application) is this relevant for my application as well?
    Thanks in advance,
    Yoni.

yairerez
    חבר
    מספר הפוסטים: 2

גילעם שלום!

שמי יאיר, בן 32, רופא במקצועי

סיימתי לימודי תואר ראשון בהצטיינות, שנה ראשונה ברשימת הדיקאן. סיימתי לימודי רפואה בירושלים בממוצע 84. בשנה שישית השתתפתי בתוכנית חילופי סטודנטים בארה"ב למצטיינים.

לאחר מכן שירתתי 5 שנים בצבא כרופא. רופא גדודי בגבעתי, רופא חטיבתי ולאחר מכן רופא ביחידה מיוחדת בחיל האוויר. בתפקדי האחרון נבחרתי לקצין מצטיין מטעם קרפ"ר ליום העצמאות. בכל התפקידים נסיון ניהולי, פיקודי ומקצועי רב. סיימתי בדרגת רב סרן, מדורג בין הקצינים המובילים בחיל רפואה.

כעת אני מתמחה בגניקולוגיה, וסיימתי שנה ראשונה.

עבודה קהילתית:

1. הגשת תלמידים משכבות חברתיות חלשות בירושלים לבגרות במתמטיקה – כשנתיים

2. עזרה בקהילה במסגרת השירות בצבא

GMAT עדיין לא בצעתי (ציון הפסיכומטרי שלי היה 750). אבצע בחודשים הקרובים

אני מעוניין להתחיל ללמוד בעוד כשנתיים (2007), באחד מבתי הספר הבאים:

1. HBS

2. וורטון, MIT, קולומביה

3. LBS

4. INSEAD

אשמח לדעת מה דעתך על סיכויי להתקבל, במיוחד לאור גילי המופלג, ומה עליי לעשות בשנתיים הקרובות ע"מ לשפר את סיכויי.

תודה רבה

יאיר

yariv7
    חבר
    מספר הפוסטים: 4

שלום גלעם

שמי יריב, ואני מעוניין להגיש מועמדות לשנה"ל 2006. הייתי שמח אם תוכל לתת הערכה ראשונית לסיכויי הקבלה על סמך הפרטים הבאים:

סיימתי משפטים (ממוצע 85) וכלכלה (ממוצע 90, בהצטיינות) באוניברסיטת חיפה

תרגלתי מספר קורסים במספר מוסדות אקדמיים הן במשפטים והן בכלכלה.

פרסמתי מספר מאמרים במשפטים.

לקראת סיום התואר השני במשפטי באוניברסיטת ת"א

אני עובד כעורך דין במשך שנה וחצי באחד המשרדים המובילים בישראל (בו עבדתי גם כמתמחה משך תקופה של שנה קודם לכן)

קצין מודיעין בצבא (סיימתי בהצטיינות)- פיקדתי על קבוצה של כ- 40 חיילים.

GMAT = 710

מעוניין בתכניות של הרווארד, קלוג, טאק, וורטון, וקולומביה

אודה מאוד להערכתך את סיכויי הקבלה שלי לכל אחת מהתכניות הנ"ל.

בנוסף- אני מתכוון להגיש מועמדות לספטמבר 2006, לשם כך אני מתלבט בעניין גיוס ההמלצות. אחת אביא מהמעביד הישיר, את השניה (והשלישית במקרה הצורך) אני מתכוון להביא משני מרצים שלימדו אותי באוניברסיטה, וכן שהייתי מתרגל בקורסים שלהם. הם מכירים אותי היטב בארבע השנים האחרונות.

האם הבחירה נבונה?

המון תודה,

יריב

shoshy
    חבר
    מספר הפוסטים: 141

הי גלעם,

אתמול הרהרתי בסוגיה הבאה

האם כדאי לקרוא חיבורים של אחרים שהתקבלו למוסדות בהם אני רוצה ללמוד? מצד אחד ניתן ללמוד המון מכך ואולי לקבל insights שלא חשבתי עליהם בעצמי

מצד שני, זה יכול לגרום לקיבוע ולזרימה של החיבורים לכיוונים שהם לא בהכרח המתאימים ביותר עבורי.

מצד שלישי- אולי דברים שחשבתי שהם סופר מקוריים וייחודיים לי נכתבים בכל חיבור ממוצע

מה דעתך בנושא?

aringo
    חבר

To: Yochay

Hello Gilam,

Have few quick questions regarding procedures and few continuing our conversation.

Procedural:
    1. Some universities have four rounds, why the change from three and what rounds are recommended for foreign students?

Yochai, as far as I know the main reason behind the 4-round system is, in most cases, a desire to accomodate the needs and preferences of more potential applicants, and thereby attract more applicants. Sometimes there are also administrative/logistical considerations (pressure on the adcom etc.) that drive this structure. As for foreign students – in most cases (but not always), the earlier you submit – the better. In most cases it is likely to be significanly harder to get in during the 4th round compared to any other round.

2. Are these dates applicable for foreign students or we get "special" deadlines?

I'm not aware of any schools which set up different deadlines for international students. However, many schools discourage international students from applying in the last round, because visa issues may take a long time, causing the student to miss the beginning of the schoolyear.

3. Is it recommended to arrange an interview on campus (if possible of course) or ask for distant interview?

In most cases, schools have some "affection" for candidates who conduct interviews on campus, because it displays commitment towards the school. It also gives you an opportunity to sit in classes, take a guided tour of the campus, speak to current students, and, if you are lucky, build some basic relationships with admission people.

To continue our conversation about the correct strategy;

1. Is it smart to present personal family tragedy? Brother lost in a war while serving in the IDF?

Yochai, if you present this effectively (it's impact on you – how this made you a stronger, more mature, more determined (to achieve certain goals) person, a better leader, a better team player, etc.) this is likely to somewhat promote your candidacy.

2. Lets say that I know what I want to do after graduation. I can easily picture my self working in international high-tech companies such MS, goggle, Cisco, or Sun as a senior product manager, marketing or strategy. I know that at the moment I am lucking marketing, finance and business knowledge and experience.
    What I the best why telling this? Since I want to show that I "really need" to be in this MBA program in order to learn these.

Well, you seem to be going in, potentially, an effective direction. You already have the technical expertese to assume such positions, but you lack the marketing/finance/management skills/experiences needed to succeed in such positions. You hope to get these skills and experiences through the MBA program.
    It may help if you focus on a more specific post-MBA position (you presented a few options).

3. If I need to differential myself from other "technological" candidates I would say the following: " I would like to position my self as entrepreneurship working in small high-tech startup companies, as a (technical) leader and as a responsible manager with proven experience and great ability to deliver. …"

The question is how do I play on the entrepreneurship side? In what why do I need to present my proven management experience?
    Yochai, as you correctly pointed out, you want to come off as a person who's got a strong potential to become a senior manager and who already has proven himself in management roles. How do you do this? Mostly – by providing specific facts and examples that let the reader conclude that you aer such a person. Pick 2-5 achievements from your past that demonstarte this, and try to (+hope that your recommenders will) present them in the application.

One of my best virtues (so says my work colleagues) is the ability to deliver on time and improvise when we have no time. What is the best way of showing it?

The recommenders could probably make this point most effectively. In addition, you can do this (though probably less effectively) in the way described in my previous answer.

Thank,

Sure, hope I helped,

Gilam

aringo
    חבר

To: YFEFFER

Hi Gilam,
    I might be able to get a job at the Knesset around Dec. this year – since I plan to send my application around March (the deadline for the first round of applications) I wonder how much will a 3-4 months working experience at the Knesset (perhaps adjacent to a PM) strengthen my application.
    Yoni, this depends in a large extent on the nature of the job and its connection with your career plan. If the position is connected with your career plan and will provide you with opportunities to initiate projects and demonstrate leadership – this position will significantly promote your candidacy. Otherwise – it depends what you would have done if you didn't take this job (what job you would have taken) and what your career plan is. In most cases, this position is likely to help your candidacy.
    Furthermore, I am also supposed to organize a very big cloth-donating event around this time next year (which is way after I've sent my application) is this relevant for my application as well?
    That's a tricky one. It may help, or it may backfire. Especially if there is no result yet, some admission readers may get cynical about this ("maybe he is doing this for the application"). The level of risk depends on the exact details and text you'll use.
    Thanks in advance,
    Yoni
    You're welcome,
    Gilam

aringo
    חבר

To: yairerez

גילעם שלום!

שמי יאיר, בן 32, רופא במקצועי

סיימתי לימודי תואר ראשון בהצטיינות, שנה ראשונה ברשימת הדיקאן. סיימתי לימודי רפואה בירושלים בממוצע 84. בשנה שישית השתתפתי בתוכנית חילופי סטודנטים בארה"ב למצטיינים.

לאחר מכן שירתתי 5 שנים בצבא כרופא. רופא גדודי בגבעתי, רופא חטיבתי ולאחר מכן רופא ביחידה מיוחדת בחיל האוויר. בתפקדי האחרון נבחרתי לקצין מצטיין מטעם קרפ"ר ליום העצמאות כל הכבוד!. בכל התפקידים נסיון ניהולי, פיקודי ומקצועי רב. סיימתי בדרגת רב סרן, מדורג בין הקצינים המובילים בחיל רפואה.

כעת אני מתמחה בגניקולוגיה, וסיימתי שנה ראשונה.

עבודה קהילתית:

1. הגשת תלמידים משכבות חברתיות חלשות בירושלים לבגרות במתמטיקה – כשנתיים

2. עזרה בקהילה במסגרת השירות בצבא

GMAT עדיין לא בצעתי (ציון הפסיכומטרי שלי היה 750). אבצע בחודשים הקרובים חכם שאתה עושה את ה-GMAT מוקדם. להערכתי ביצוע ה-GMAT כחצי שנה לפני הגשת האפליקיישן מסייע למועמדות.

אני מעוניין להתחיל ללמוד בעוד כשנתיים (2007), באחד מבתי הספר הבאים:

1. HBS

2. וורטון, MIT, קולומביה

3. LBS

4. INSEAD

אשמח לדעת מה דעתך על סיכויי להתקבל, במיוחד לאור גילי המופלג,

נניח שה-GMAT יהיה בסביבות ה-700-720. כמו-כן, נניח המלצות וחיבורים חזקים. להערכתי, תהיה מועמד חזק בלונדון ומועמד תחרותי בקולומביה, ב-MIT ובוורטון. באחרון סביר שיהיה קצת קל יותר משני קודמיו במקרה שלך. בהרוורד להערכתי תהיה בין תחרותי ל"סטרץ'", יותר לכיוון הסטרצ'. אינסאד יהווה סטרץ' להערכתי, בעיקר בגלל נושא הגיל – 34 הוא בד"כ די גבולי לגביהם.

ומה עליי לעשות בשנתיים הקרובות ע"מ לשפר את סיכויי.

קצת מחשבות בנושא – להערכתי זה יעזור אם תוכל להתמנות לתפקיד חשוב/ניהולי בבית-חולים (?) או במסגרת אחרת. זה יתרום גם אם תוכל לזכות בפרסים או הצטיינויות נוספים. תרומה נוספת יכולה לבוא מכיוון ההמלצות – אם בזמן הזה תוכל להתקרב לבכירים בארגון שתעבוד בו (אם יהיה כזה), זה עשוי לחזק את המועמדות שלך.

תודה רבה

יאיר

מקווה שזה עזר,

גילעם

aringo
    חבר

To: yariv7

שלום גלעם

שמי יריב, ואני מעוניין להגיש מועמדות לשנה"ל 2006. הייתי שמח אם תוכל לתת הערכה ראשונית לסיכויי הקבלה על סמך הפרטים הבאים:

סיימתי משפטים (ממוצע 85) וכלכלה (ממוצע 90, בהצטיינות) באוניברסיטת חיפה

תרגלתי מספר קורסים במספר מוסדות אקדמיים הן במשפטים והן בכלכלה.

פרסמתי מספר מאמרים במשפטים.

לקראת סיום התואר השני במשפטי באוניברסיטת ת"א

אני עובד כעורך דין במשך שנה וחצי באחד המשרדים המובילים בישראל (בו עבדתי גם כמתמחה משך תקופה של שנה קודם לכן)

קצין מודיעין בצבא (סיימתי בהצטיינות)- פיקדתי על קבוצה של כ- 40 חיילים.

GMAT = 710

מעוניין בתכניות של הרווארד, קלוג, טאק, וורטון, וקולומביה

אודה מאוד להערכתך את סיכויי הקבלה שלי לכל אחת מהתכניות הנ"ל.

יריב, בהנחה של חיבורים והמלצות חזקים, להערכתי תהיה מועמד חזק (עם פוטנציאל למילגה משמעותית) בטאק ומועמד תחרותי בוורטון ובקולומביה. בקלוג תהיה תחרותי עד "סטרצ'" והרוורד יהיה סטרצ' להערכתי.

בנוסף- אני מתכוון להגיש מועמדות לספטמבר 2006, לשם כך אני מתלבט בעניין גיוס ההמלצות. אחת אביא מהמעביד הישיר, את השניה (והשלישית במקרה הצורך) אני מתכוון להביא משני מרצים שלימדו אותי באוניברסיטה, וכן שהייתי מתרגל בקורסים שלהם. הם מכירים אותי היטב בארבע השנים האחרונות.

האם הבחירה נבונה?

אם אתה מתכוון להביא את המרצים בתור אנשים שפיקחו על עבודתך (בתור מתרגל), אז לדעתי הבחירה סבירה. עם זאת, סביר שהחלפת אחד המרצים במעסיק נוסף (צבא? – להדגיש את הצטיינותך ואלמנטים ניהוליים) תחזק את מועמדותך (שני המרצים מכסים זווית דומה. הגיוון של הקשרים יועיל לוועדה).

המון תודה,

יריב

בבקשה ובהצלחה,
    גילעם

aringo
    חבר

To: shoshy

הי גלעם,

אתמול הרהרתי בסוגיה הבאה

האם כדאי לקרוא חיבורים של אחרים שהתקבלו למוסדות בהם אני רוצה ללמוד? מצד אחד ניתן ללמוד המון מכך ואולי לקבל insights שלא חשבתי עליהם בעצמי

מצד שני, זה יכול לגרום לקיבוע ולזרימה של החיבורים לכיוונים שהם לא בהכרח המתאימים ביותר עבורי.

מצד שלישי- אולי דברים שחשבתי שהם סופר מקוריים וייחודיים לי נכתבים בכל חיבור ממוצע

מה דעתך בנושא?

שושי היקרה, נשמע שאת מודעת לחסרונות שעלולים להיות לכך. אותנטיות בחיבורים מנצחת לעיתים קרובות. נשמע גם שאת בחורה אינטיליגנטית. סביר לכן שתוכלי בעיקר להפיק תועלת מהקריאה ושתדעי להזהר מהחסרונות.

בהצלחה!

גילעם

Shigol
    חבר
    מספר הפוסטים: 6

שלום גלעם
    שלום גלעם!

שמי יבגני, בן 28, מעוניין בלימודי MBA בארה"ב.

רקע אקדמי:
    תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת תל-אביב, התמחות בתהליכי ייצור, ממוצע 87.
    תואר שני (תכנית לימודים ישירה לסטודנטים מצטיינים – סה"כ 5 שנים) בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת תל-אביב – מסלול עם פרויקט (ללא עבודת גמר) בשילוב חטיבת לימודי ניהול, ממוצע 86.

רקע תעסוקתי:
    ניסיון של 5 שנים (שנתיים בתור סטודנט) בניהול פרויקטים בתעשייה.

רקע צבאי:
    שנתיים התנדבות בתוכנית פר"ח בזמן הלימודים האקדמיים (חונכות לילד שאחד מהוריו בכלא).

רקע התנדבותי:
    אחרי שירות של כשנה הייתי מעורב בפיגוע טרור ונאלצתי לצאת עקב קשיים זמניים (חודש לפני תחילת קורס הקצינים שהייתי אמור להיות בו…).

נ.ב – אני לא יודע כמה זה רלוונטי.
    בזמן תיכון ניהלתי פרויקט ייחודי והראשון מסוגו בעולם (שכלל בתוכו גיוס הון שלא למתרות רווח ) בתקשורת לווינים, הפרויקט השתתף שנתיים בתחרות גמר של מדענים צעירים וזכה להוקרה מנשיא ישראל וכמו כן לפרסום תקשורתי, העבודה גם הוצגה במוזיאון המדע בירושלים.

כמו שציינתי אני מעוניין בלימודי MBA בארה"ב, בהנחה שציון ה-GMAT שלי יהיה בין 680 – 720 , לאילו תוכניות אני יהיה מועמד חזק או תחרותי?

בתודה מראש
    יבגני

אמנון
    חבר
    מספר הפוסטים: 18

הי גילעם,

בזמנו המלצת לי כי הופעה בפני קהל גדול ומלחיץ (רוה"מ/ נאום בפני קהל/טלויזיה) ישפרו את האפליקיישן.

האם זה משנה בדיוק איזו הופעה טלוויזיונית מדובר? (אם נניח סתם לדוגמא שעשועון ידע כללי המשודר בפריים טיים כמה שבועות ברציפות לעומת הופעה יחידה בשידור חי בשעות הבוקר המוקדמות) – זה באמת תורם משהו?

הנתונים שלי נמצאים איפשהו במעלה הפתיל הזה, אבל לא נראה לי שהם רלוונטים (לדבריך, אם נניח המלצות חיבורים וכו' וכו')…

תודה רבה.

אמנון

savi1
    חבר
    מספר הפוסטים: 21

Hi Gilam

Do you know any school in Europe that offer dual degree programs that combine MBA and M.Sc?

( bedises LSE and HEC, I didn't find the M.Sc they have interesting)

Thank you.

Avi

LPOW
    חבר

Gilam,

DO you think this year will be as easy as last year in terms of addmition chances – how do you explain the increase in Israelis addmitted abroad. See the following article in the marker http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=613322&contrassID=4&subContrassID=0&sbSubContrassID=0

Thanks!

aringo
    חבר

To: Shigol

שלום גלעם
    שלום גלעם!

שמי יבגני, בן 28, מעוניין בלימודי MBA בארה"ב.

רקע אקדמי:
    תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת תל-אביב, התמחות בתהליכי ייצור, ממוצע 87.
    תואר שני (תכנית לימודים ישירה לסטודנטים מצטיינים – סה"כ 5 שנים) בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת תל-אביב – מסלול עם פרויקט (ללא עבודת גמר) בשילוב חטיבת לימודי ניהול, ממוצע 86.

רקע תעסוקתי:
    ניסיון של 5 שנים (שנתיים בתור סטודנט) בניהול פרויקטים בתעשייה.

רקע צבאי:
    שנתיים התנדבות בתוכנית פר"ח בזמן הלימודים האקדמיים (חונכות לילד שאחד מהוריו בכלא).

רקע התנדבותי:
    אחרי שירות של כשנה הייתי מעורב בפיגוע טרור ונאלצתי לצאת עקב קשיים זמניים (חודש לפני תחילת קורס הקצינים שהייתי אמור להיות בו…).

נ.ב – אני לא יודע כמה זה רלוונטי.
    בזמן תיכון ניהלתי פרויקט ייחודי והראשון מסוגו בעולם (שכלל בתוכו גיוס הון שלא למתרות רווח ) בתקשורת לווינים, הפרויקט השתתף שנתיים בתחרות גמר של מדענים צעירים וזכה להוקרה מנשיא ישראל וכמו כן לפרסום תקשורתי, העבודה גם הוצגה במוזיאון המדע בירושלים.

יבגני, זה הישג מרשים. עם זאת, בד"כ בתי הספר מבקשים להתחיל את קורות החיים מהתקופה שלאחר התיכון ומייחסים חשיבות פחות גבוהה להישגים בתקופת התיכון. תוכל אולי לשלב את המידע המרשים הזה במסגרת חיבור רלוונטי (או שממליץ ישלב אותו בהמלצה).

כמו שציינתי אני מעוניין בלימודי MBA בארה"ב, בהנחה שציון ה-GMAT שלי יהיה בין 680 – 720 , לאילו תוכניות אני יהיה מועמד חזק או תחרותי?

בהנחה של חיבורים והמלצות חזקים, להערכתי תהיה מועמד חזק בתוכניות כגון אוניברסיטת טקסס באוסטין, אוניברסיטת צפון קרוליינה, אוניברסיטת קרנגי-מלון. להערכתי תהיה תחרותי בתוכניות כגון UCLA, דיוק, דרדן, קורנל וקרוב לתחרותי בתוכניות כגון ייל, מישיגן וברקלי.

בתודה מראש
    יבגני

בבקשה, מקווה שעזרתי קצת,
    גילעם

aringo
    חבר

To: אמנון

הי גילעם,

בזמנו המלצת לי כי הופעה בפני קהל גדול ומלחיץ (רוה"מ/ נאום בפני קהל/טלויזיה) ישפרו את האפליקיישן.

האם זה משנה בדיוק איזו הופעה טלוויזיונית מדובר? (אם נניח סתם לדוגמא שעשועון ידע כללי המשודר בפריים טיים כמה שבועות ברציפות לעומת הופעה יחידה בשידור חי בשעות הבוקר המוקדמות) – זה באמת תורם משהו?

הנתונים שלי נמצאים איפשהו במעלה הפתיל הזה, אבל לא נראה לי שהם רלוונטים (לדבריך, אם נניח המלצות חיבורים וכו' וכו')…

אמנון, להערכתי לתדירות/כמות ההופעה יש חשיבות מסויימת. עם זאת, להקשר ההופעה יש להערכתי חשיבות מכרעת. סביר כי הופעה שמצריכה כריזמטיות, יכולת הצגה ונאום ושמדגישה פעילות מרשימה שלך (למשל: "הופעתי כנציג הסטודנטים בעימות דו-צדדי בתוכנית "פוליטיקה" בשידור חי. מולי עמד נשיא ועד ראשי האוניברסיטאות") תחזק את מועמדותך יותר מאשר הופעה בשעשועון. להערכתי הופעה בשעשועון לא תחזק משמעותית את מועמדותך. מנגד, זכיה במקום הראשון, למשל, מתוך 50 מתחרים התחלתיים (שנבחרו מתוך 450 מועמדים) בשעשועון שדורש יכולת אנליטית וחשיבה תחת לחץ תחזק את מועמדותך.

תודה רבה.

אמנון

בבקשה ובהצלחה,

גילעם

aringo
    חבר

To: savi1

Hi Gilam

Do you know any school in Europe that offer dual degree programs that combine MBA and M.Sc?

( bedises LSE and HEC, I didn't find the M.Sc they have interesting)

Avi, LBS's Masters in Finance may be of interest to you (if your scientific focus is on finance). You may also find interest in the brand new M.Sc. in Financial Economics offered by Oxford's Said Business School (the program's first year starts in a few months). I am not aware of dual MBA-M.Sc. programs among Europe's top schools.

Thank you.

Avi

You're welcome, much luck!

Gilam

aringo
    חבר

Gilam,

DO you think this year will be as easy as last year in terms of addmition chances – how do you explain the increase in Israelis addmitted abroad. See the following article in the marker http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=613322&contrassID=4&subContrassID=0&sbSubContrassID=0

My estimate is that the admission chances for Israelis this year are similar to last year's. The overall number of applicants at the top schools (both Israelis and not Israelis) is likely, as far as I hear, to stay at about the same levels as last year. The Israelis still enjoy the 2002 decrease in the number of US applicants as well as have better applications now than they had in the 90's and early 2000's.

By the way, based on the information I have, less than 12 Israelis will start at Wharton this year. 12 were admitted. At Harvard, on the other hand, 5 ex-aringo folks are starting, so the number mentioned (4) is probably skewed down a bit.

Thanks!

You're welcome. Good luck!

Gilam

temkin4
    חבר
    מספר הפוסטים: 3

גלעם, חוץ מהנתונים שציינת, יש לך על עוד בתי"ס? בייחוד מעניין אותי אינסאד, קלוג, MIT, ייל.

תודה, אבי.

guylevit
    חבר
    מספר הפוסטים: 43

To: All

Gilam,

I have two questions. To make the answer more specific, please refer to Stanford, MIT, Berkelry and Carnegie mellon, the schools to which I am going to apply:

1. I don't think my direct supervisor can supply a good recommendation (he is satisfied with my work, but I doubt about his ability to show enthusiasm / point out the skills I have that are relevant for MBA schools), I'd rather use recommandations of other people in my company. How do most schools conisder recommendations from people that are not my direct supervisors? what are the possible tactics from explaining why I am not adding a recommendation from a direct supervisor? (I am not sure the reason I gave he will work…)

2. I have quite an extensive overseas experience (almost two years of backpacking :) ). I think I can use it as a plus in uniqeness / diversity, but I doubt if I can attribute it to anything else that is sought by schools. I am also affraid it can be seen as "Not being direct with my goals in life". What are the strategies for making such experience a plus?

Thanks,

Guy

dantonov
    חבר
    מספר הפוסטים: 36

אני מעונין לקבל מידע לגבי בחינה בתנאים מותאמים.

האם יש אתר אינטרנט רישמי או שמישהו יודע על הנוהל של הרישום לבחינה בתנאים מותאמים. תודה

nate77
    חבר
    מספר הפוסטים: 52

Hi Gilam,

To the best of your knowledge, what is your educated guess about the number of Israelis who going to apply to HBS, fall 2006?

Thanks for taking the time and effort to answering the questions on this board.

YFEFFER
    חבר

גילעם שלום,

הסדנה עזרה לי מאוד ואשמח אם תוכל לענות על עוד מס' שאלות שעלו בעקבותיה:

1. ציינת שחשוב רקע בינ"ל: במסגרת אחת ההתנדבויות שלי אני הייתי אחראי לקשר עם חו"ל (רכז קש"ח), עמדתי בקשר עם מס' ארגונים, ביקרתי בארגונים האלו בארה"ב (כולל ארגונים גדולים וידועים כגון Human Rights Watch וNYPD משטרת ניו יורק) ובעקבות פגישות שקיימתי עם הארגונים הללו בחו"ל גייסתי אותם לעזרת הארגון כאן בארץ והמשכתי לשמור על ערוץ פעיל מולם במשך כשנה מהארץ – האם זה נכלל במסגרת "רקע בינ"ל" ? או האם הדבר מתייחס אך ורק לשהות בחו"ל?

2.גיוון ברזומה – האם הרקע האקדמי שלי (מחקר רפואי) עונה להגדרה של "גיוון"? הבנתי שרק מיעוט מהמועמדים מגיע ממדעים.

3. האם העובדה שהפעילויות ההתנדבותיות שלי כולן בתחום של "זכויות גייז" תהיה בעוכרי ? (הומופוביה וכיוצ"ב) או אולי דווקא יתרון היות ומדובר בנושא של זכויות אדם וזכויות מיעוטים … ובכלל (אני לא אוהב את הרעיון הזה אבל) אולי זה מקנה "נקודות" לנושא ה"גיוון" ברזומה והגיוון כמועמד.

4. היה ואצטרך לחזור לארץ לאחר הלימודים (אין סיבה להאמין שכך יהיה אך בכל זאת) מי מביה"ס בחו"ל נהנה לדעתך משם טוב ורשת בוגרים חזקה כאן בארץ?

5. אחד מחברי הוא אזרח כבוד בצרפת (ובערים מסוימות בארה"ב) וחבר נוסף הוא איש אקדמיה בכיר מאוד וידוע מאוד בתחומו בעולם (שניהם חברים אישיים שלי ולא מכרים של המשפחה וכיוצ"ב). האם זה משהו שניתן להעזר בו באפליקיישן בהתחשב בכך שאין לי נסיון תעסוקתי איתם what so ever וכל ההיכרות היא חברית לחלוטין ?

6. שאלה אחרונה – היות וגם אתה היית בחט"מ בצבא, האם מנסיונך מתייחסים לפרופיל העבודה שם (חומר מסווג ביותר, עבודה מול בכירים מאוד- במקרה שלי ועדת חוץ ובטחון סקירות לראמ"ן, עבודה מול גופים בטחוניים חיצוניים לצבא וכיוצ"ב) באופן מיוחד או שאין לאנשים מושג במה מדובר ואין דרך להבהיר בכמה דפים במה מדובר למי שאינו מכיר את הצבא בארץ (וללא ביצוע עבירות ב"ש ) ?

תודה רבה על העזרה עד כה, אני מוכרח לציין שמעבר למידע הרב שהעברת במפגש מאוד עזר לראות שגם אנשים נחמדים מהישוב שלא מצויר להם "סופרמן" על החולצה ושהם "בגובה העיניים" מסוגלים לעבור את העניין הזה בשלום.

בכלל טוב לראות מישהו כמוני בים קורות החיים המבריקים והמצוחצחים שמופיעים כאן

יוני.

o.k.
    חבר
    מספר הפוסטים: 4

To: dantonov

ets – בעיקרון באתר הרישמי של ה

יש הפניה למבחנים הספצפיים ובכל אחד מהם מפורט מהו הנוהל להגשת בקשה לבחינה בתנאים מותאמים. בעיקרון אתה תצתרך להגיש להם אבחון עדכני כלומר בן לא יותר מחמש שנים וכמובן מתורגם לאנגלית. הם גם דורשים מכתב מהאוניברסיטה שלך לגבי ההתאמות שקיבלת בלימודים עצמם והם די נוטים לתת את אותם ההתאמות שהאוניברסיטה נתנה אלה במקרים חריגים. קח בחשבון שלוקח להם בערך חודש עד חודש וחצי עד שהם מודיעים לך האם הם מאשרים לך התאמות ואיזה. מצד שני ההתאמות הן לתקופה מוגבלת, בדר"כ שלושה חודשים שאחריהן צריך להגיש בקשה מחדש. בקיצור אתה צריך לתזמן שהטפסים יגיעו אליהם בערך חודשיים שלושה לפני שאתה מתכנן להיבחן מה שיתן לך קצת גמישות עם תאריך הבחינה אבל תדע מספיק זמן מראש מה ההתאמות שניתנו לך.

בעיקרון אתה צריך לחפש את ה –

GMAT Information Bulletin

ושם לנסות לאתר הנחיות ל –

Nonstandard testing accommodations

מקווה שזה עוזר ושיהיה בהצלחה

yrosenman
    חבר

גלעם שלום

רציתי לדעת האם לאחר שהתקבלתי לאינסיאד יש אפשרות לדחות את מועד תחילת הלימודים בפועל בשנה?

תודה

יעל

LPOW
    חבר

Gilam,

How do schools treat the TOEFL score – what is considered a 'safe' score which does not harm the application, can toefl help the applicant?

shoshy
    חבר
    מספר הפוסטים: 141

ממה שאני מתרשמת, נראה שקורות החיים שלך דוקא די מצוחצחים

בהצלחה!

aringo
    חבר

Gilam,

How do schools treat the TOEFL score – what is considered a 'safe' score which does not harm the application, can toefl help the applicant?

The TOEFL is mostly an indication of your English level. The "bar" that you have to pass is usually 260. Above that, the significance of the grade is limited – it is mostly an indication that your English language level is relatively strong.

I keep telling the admission folks that they should drop the TOEFL requirement – that they should be able to use the GMAT verbal part and the interview to effectively asses language proficiency.

We have recently seen a first move in that direction – MIT just dropped the TOEFL requirement (we called them to make sure. But still, to be 100% sure, email them yourself).

Gilam

aringo
    חבר

To: temkin4

גלעם, חוץ מהנתונים שציינת, יש לך על עוד בתי"ס? בייחוד מעניין אותי אינסאד, קלוג, MIT, ייל.

אבי, תוכל לראות את כמות המתקבלים הישראלים (ומארינגו) לכמה מבתי הספר המובילים ב-
    http://www.aringo.co.il/HebrewSite/Results.htm

תודה, אבי.

בבקשה ובהצלחה,

גילעם

aringo
    חבר

To: guylevit

Gilam,

I have two questions. To make the answer more specific, please refer to Stanford, MIT, Berkelry and Carnegie mellon, the schools to which I am going to apply:

1. I don't think my direct supervisor can supply a good recommendation (he is satisfied with my work, but I doubt about his ability to show enthusiasm / point out the skills I have that are relevant for MBA schools), I'd rather use recommandations of other people in my company. How do most schools conisder recommendations from people that are not my direct supervisors? what are the possible tactics from explaining why I am not adding a recommendation from a direct supervisor? (I am not sure the reason I gave he will work…)

Guy, as you evidently already know, schools do prefer recommendations from direct supervisors. However, it is widely acceptable to bring recommendations from senior/indirect supervisors who represent both themselves and your direct supervisor. For example, if your direct supervisor gave detailed reports of your performance to his boss, then his boss would probably be fine as a recommender, as long as he mentiones that. However, keep in mind that "dropping" the direct supervisor and bringing a "replacement" is tricky and somewhat risky. It may help if you add a note explaining why you didn't use the direct supervisor and if the language that the "replacement" uses will make the admission reader feel that he is an adeqate replacement (also spervised/indirectly supervised/closely familiar with your work/represents the direct supervisor as well). If this text is worded effectively, you may not need to do much explaining yourself.

Some applicants do not provide a recommendation from their direct supervisor because they haven't been working with him for long enough at the time of the application. This is also commonly acceptable by the schools.

2. I have quite an extensive overseas experience (almost two years of backpacking :) ). I think I can use it as a plus in uniqeness / diversity, but I doubt if I can attribute it to anything else that is sought by schools. I am also affraid it can be seen as "Not being direct with my goals in life". What are the strategies for making such experience a plus?

International orientation, ability to work in different countries and cultural sensitivity often add to the candidacy. INSEAD (though not on your list) is particularly excited about such aspects. Your extensive travel definitely add to this aspect. Mentioning it, and how it added to your cultural sensitivity, will give you some points on international orientation.

Two years of travel may constitue an issue in terms of career-goal orientation. Less so (but still to some degree) at Berkeley and Stanford. Clearly and effectively explaining why you found that right and important, and possibly connecting it with your career plan, will promote your candidacy.

Thanks,

Guy

You're welcome,
    Gilam

aringo
    חבר

To: yrosenman

גלעם שלום

רציתי לדעת האם לאחר שהתקבלתי לאינסיאד יש אפשרות לדחות את מועד תחילת הלימודים בפועל בשנה?

ראשית – אם אני מבין נכון – ברכות וכל הכבוד!
    אינסאד לא קלים בעניין ה-deferrals. כדאי ליצור קשר ישיר עימם ולהציג סיבות עובדתיות משכנעות, בתקווה שזה יעזור.

תודה

יעל

בבקשה ובהצלחה,

גילעם

aringo
    חבר

To: nate77

Hi Gilam,

To the best of your knowledge, what is your educated guess about the number of Israelis who going to apply to HBS, fall 2006?

Many of the Israeli applicants want to take a shot at Harvard. My rough guess would be around 70.

Thanks for taking the time and effort to answering the questions on this board. Thank you for the appreciation. Good luck!

Gilam

aringo
    חבר

גילעם שלום,

הסדנה עזרה לי מאוד ואשמח אם תוכל לענות על עוד מס' שאלות שעלו בעקבותיה:

1. ציינת שחשוב רקע בינ"ל: במסגרת אחת ההתנדבויות שלי אני הייתי אחראי לקשר עם חו"ל (רכז קש"ח), עמדתי בקשר עם מס' ארגונים, ביקרתי בארגונים האלו בארה"ב (כולל ארגונים גדולים וידועים כגון Human Rights Watch וNYPD משטרת ניו יורק) ובעקבות פגישות שקיימתי עם הארגונים הללו בחו"ל גייסתי אותם לעזרת הארגון כאן בארץ והמשכתי לשמור על ערוץ פעיל מולם במשך כשנה מהארץ – האם זה נכלל במסגרת "רקע בינ"ל" ? או האם הדבר מתייחס אך ורק לשהות בחו"ל?

יוני, יכולת מוכחת לעבוד עם/להוביל אנשים מתרבויות שונות תקדם את מועמדותך. נראה, לכן, שהעובדות שציינת, בהצגה אפקטיבית, יקדמו את מועמדותך.

2.גיוון ברזומה – האם הרקע האקדמי שלי (מחקר רפואי) עונה להגדרה של "גיוון"? הבנתי שרק מיעוט מהמועמדים מגיע ממדעים.

אכן, בהיבט הזה תהיה מועמד מיוחד יחסית. בייחוד בתוספת המימד הרפואי.

3. האם העובדה שהפעילויות ההתנדבותיות שלי כולן בתחום של "זכויות גייז" תהיה בעוכרי ? (הומופוביה וכיוצ"ב) או אולי דווקא יתרון היות ומדובר בנושא של זכויות אדם וזכויות מיעוטים … ובכלל (אני לא אוהב את הרעיון הזה אבל) אולי זה מקנה "נקודות" לנושא ה"גיוון" ברזומה והגיוון כמועמד.

הדבר תלוי במידה רבה בזהות קורא הספציפי ש"תיפול" עליו. להערכתי במרבית המקרים הדבר יוסיף למועמדותך. ראשית, כפי שציינת, תשוייך לקטגוריה "מיוחדת" נוספת (כפי שתשוייך ל"משבצות" של "ישראלי" ו"חוקר רפואי"). שנית, אכן במרבית המקרים הפעילות למען זכויות מיעוטים/אדם תיתן לך נקודות, בייחוד בסטנפורד ובברקלי וכן בבתי ספר הממוקמים בערים המרכזיות בארה"ב.

4. היה ואצטרך לחזור לארץ לאחר הלימודים (אין סיבה להאמין שכך יהיה אך בכל זאת) מי מביה"ס בחו"ל נהנה לדעתך משם טוב ורשת בוגרים חזקה כאן בארץ?

באופן כללי: עשירייה ראשונה (פחות או יותר לפי סדר) – הרוורד, אינסאד, סטנפורד, וורטון, קולומביה, קלוג, MIT, שיקגו, NYU, ברקלי. עשירייה שנייה – מישיגן, UCLA, ייל, טאק, LBS, קורנל, דיוק, דרדן, קרנגי מלון, אוקספורד.

באופן ספציפי: הדבר תלוי בתחום. למשל, מבחינת רמת ההיכרות, סביר שההיכרות בארץ עם בתי הספר וההבדלים ביניהם תהיה גבוהה יותר בתעשיית ההון סיכון מאשר בקרב מנהלים בחברות שיווק. מבחינת עוצמת רשת הבוגרים, רשת הבוגרים של וורטון חזקה יותר משל קלוג בתחום ההון סיכון. מנגד, בתחום השיווק הן פחות או יותר שוות בעוצמתן להערכתי.

5. אחד מחברי הוא אזרח כבוד בצרפת (ובערים מסוימות בארה"ב) וחבר נוסף הוא איש אקדמיה בכיר מאוד וידוע מאוד בתחומו בעולם (שניהם חברים אישיים שלי ולא מכרים של המשפחה וכיוצ"ב). האם זה משהו שניתן להעזר בו באפליקיישן בהתחשב בכך שאין לי נסיון תעסוקתי איתם what so ever וכל ההיכרות היא חברית לחלוטין ?

חברים מעניינים יש לך. על סמך הנתונים שציינת, להערכתי מועמודך תקודם במידת מה אם תציין את החברויות האלה "דרך אגב" בחיבור. חשוב שזה ישתלב באופן טבעי, לא "בכוח". אולי תוכל לציין את המטען/ידע שצברת בהיכרות עימם כאחד הגורמים שהשפיעו על החלטה מסויימת שלך או שתרמו להצלחה מסויימת שלך. או אולי תבחר נושא לחיבור אופציונלי שיאפשר לך את איזכורם.
    על סמך הנתונים שציינת (ובהנחה שנסיבות ספציפיות שלא הזכרת לא ישנו תשובה זו), להערכתי (ויש שיחלקו עליי) במרבית בתי הספר לא יהיה כדאי להשתמש בהם כממליצים.

6. שאלה אחרונה – היות וגם אתה היית בחט"מ בצבא, האם מנסיונך מתייחסים לפרופיל העבודה שם (חומר מסווג ביותר, עבודה מול בכירים מאוד- במקרה שלי ועדת חוץ ובטחון סקירות לראמ"ן, עבודה מול גופים בטחוניים חיצוניים לצבא וכיוצ"ב) באופן מיוחד או שאין לאנשים מושג במה מדובר ואין דרך להבהיר בכמה דפים במה מדובר למי שאינו מכיר את הצבא בארץ (וללא ביצוע עבירות ב"ש ) ?

יוני, בהצגה אפקטיבית הרקע הזה "ייתן לך נקודות" בפרמטרים כגון presentation skills, יכולת לעבוד במצבי לחץ, בגרות ואחריות, יכולת עבודה בצוות, אמינות. הרקע הזה גם יתרום להרגשה שיש לך track record of success. לפיכך, סביר שהנסיון הצבאי הזה יתרום למועמדותך.

תודה רבה על העזרה עד כה, אני מוכרח לציין שמעבר למידע הרב שהעברת במפגש מאוד עזר לראות שגם אנשים נחמדים מהישוב שלא מצויר להם "סופרמן" על החולצה ושהם "בגובה העיניים" מסוגלים לעבור את העניין הזה בשלום.
    תודה רבה על הפירגון!

בכלל טוב לראות מישהו כמוני בים קורות החיים המבריקים והמצוחצחים שמופיעים כאן

יוני

יוני, גם לך יש כמה נתונים מבריקים. הרבה הצלחה,

גילעם

hezy
    חבר

היי גילעם,

אני מעוניין בלימודי MBA באחת מתוכניות ה Top 10. הייתי שמח להערכה/ המלצות ראשוניות, תחת הנתונים הבאים:

1. אני ואשתי לעתיד שתחיה מעוניינים שנינו בתכנית MBA, כך שאנחנו צריכים להתקבל לאותו מוסד. מה עושים? מה הסיכויים? המלצות בעניין?
    2. מתחבטים בשאלת MBA שנתי (היכן שיש) מול MBA מלא. אני יודע, ע"פ מה שקראתי בפורום, כי בארה"ב המעסיקים מתייחסים אחרת לתכניות השונות. אז: איפה ישנן תכניות טובות של שנה? האם כדאי? מהן ההשלכות על המשך הדרך – בארץ ובארה"ב?
    3. מצבנו, נכון להיום – מאיה: BA במנע"ס, ממוצע של 80; LLB במשפטים, ממוצע 83. אין GMAT (יהיה גבוה); בוגרת מודיעין; מדריכה בצבא ולאחר מכן מדריכה בחברת הלווינים גילת; כרגע עובדת במחלקת שיווק מכירות בתיאטרון; קיבלה הערכה חיובית מאוד מארינגו (טלי קורן); עורכת דין באפריל 2007. אני: BA במנע"ס, ממוצע של 83; LLB במשפטים, ממוצע 80; LLM במשפטים (על סף סיום, ממוצע 88); אין GMAT (יהיה גבוה, גם אם אעשה כמה פעמים); בצבא פיקדתי על כ-200 חיילים; עובד במח' תפעול בחברת היי-טק; בעבר – מבקר אגודת הסטודנטים, משנה למנכ"ל בטויוטה ירושלים; קיבלתי הערכה חיובית מאוד מארינגו (טלי קורן); אהיה עו"ד באפריל 2007.
    4. עד כמה אפשר "לסמוך" על "תעסוקת קיץ" לעזרה במימון התואר בחברות הייעוץ האסטרטגי/ פיננסים/ בנקים/ וכו'? האם אתה יודע עד כמה תעסוקה שכזו יכולה להכניס (הערכה גסה טובה מספיק)?
    5. מאיה בעלת אזרחות קנדית. האם יש לה בכך יתרונות כלשהם? חסרונות, רחמנא ליצלן?
    6. אנו מעונינים ללמוד בחוף המזרחי. בעיקר: MIT, הרוורד, NYU, קולומביה. מהם סיכויינו בתכניות הנ"ל?

בתקווה שלא תקרוס תחת עומס השאלות,
    עשרות תודות,

מאיה וחזי.

dvasht
    חבר
    מספר הפוסטים: 138

גילעם שלום!

שמי תומר, בן 25, כרגע מתמחה במשרד רו"ח סומך חייקין (KPMG)

אשמח אם תוכל לענות לי על כמה שאלות:

1. האם הדבר נכון שב1.1.06 משתנה מבחן הGMAT, ואם כן כיצד הדבר יבוא לידי ביטוי?

2. אני מעוניין להתחיל ללמוד בעוד כשנתיים(2007) באחת מ-10 התוכניות המובילות בארה"ב. הנטייה היא למימון, חשבונאות או ניהול כללי. סיימתי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בחשבונאות וכלכלה בממוצע 88 (20% העליונים). כמו כן שירתתי כסמל צוות בצנחנים ופיקדתי על כ-25 לוחמים. כיום אני מתמחה בפירמת רו"ח הבינלאומית KPMG. על סמך הנתונים המתומצתים שלעיל, ובהנחה שציוני במבחן הGMAT יהיה סביב ה-700, איך אתה מעריך את סיכויי?

3. מה הערך המוסף שאני אקבל מארינגו בכל התהליך הארוך הזה?

4. אולי זו שאלה לא כל כך רלוונטית אליך, אבל בכל זאת- מה הסיכוי לקבל ויזת עבודה בארה"ב לבת זוג שאינה נשואה לי?

5. איזה מהתוכניות הבאות פותחות מחזור גם בינואר? וורטון, HBS, סטנפורד, קלוג', קולומביה, MIT?

תודה רבה,

תומר

J.J.
    חבר

גילעם שלום,

האם יש בידך דירוגים לגבי התוכניות המובילות בתחום האסטרטגיה?

אם לא, אילו נחשבות מובילות בהתמחות זו?

האם מאוניברסיטאות אלה יש לסיכויים גבוהים יותר להגיע לתפקידי תכנון אסטרטגי בחברות עם סיום הלימודים (להבדיל מייעוץ)?

תודה

JJ

Infowell
    חבר
    מספר הפוסטים: 71

גילעם שלום,

שאלה קצרה ברשותך. כמה ימים לפני deadline של הגשת אפליקציה לבית-ספר מסויים ניתן לעשות את מבחן הtoefl? כלומר, אם המועד האחרון של הגשת האפליקציה לסיבוב הראשון הוא 13/10 למשל, אז השאלה שלי אם תיאורטית אני יכול לגשת למבחן ב12/10, להזין את הציון הזמני של המבחן שלי באותו היום לתוך הonline application, לסמוך על כך שהבית ספר יקבל את התוצאות הרשמיות שבועיים מאוחר יותר ועדיין להחשב כמי שפנה בסיבוב הראשון?

תודה על העזרה.

shlomisalant
    חבר
    מספר הפוסטים: 8

גילעם שלום,

שמי שלומי. הפניתי אליך שאלה לפני מספר חודשים (האם כדאי להגיש כבר עכשיו בקשה או לחכות שנה). לאחר ששקלתי את העניין החלטתי להגיש כבר השנה בקשה. ברצוני לשאול לגבי הממליצים:

הבנתי מאתרי בתי הספר שרצוי שהממליצים יהיו ממקום עבודתי.האם הבאת המלצה ממפקדי בצבא (שירתתי מ-02/1997 עד 12/1999) רלוונטית או שמכיוון שהייתי בצבא לפני מספר שנים עדיף להביא המלצה ממקום עבודתי הנוכחי. האם כדאי לשלב בין השניים ולהביא המלצה גם מהצבא וגם ממקום עבודתי הנוכחי.

בקשר להמלצה ממקום עבודתי: האם כדאי לבקש המלצה מהאחראי הישיר שלי, או ממנכ"ל החברה (שניהם ייתנו לי המלצות טובות, שכן אני מאוד מוערך במקום עבודתי)?

להזכירך, אני עוזר הוראה (מתרגל פרונטלי) במרכז הבינתחומי ויש באפשרותי להביא המלצה מהאחראי על המתרגלים או מהמרצה שלי. האם המלצה מאחד מהם היא רלוונטית?

כמו כן, קראתי באתרי בתי הספר שלא משנה מי נותן את ההמלצה, אלא מה התוכן שלה. יש באפשרותי להביא המלצות מאנשים שמכירים אותי ובעלי תפקידים בכירים במשק הישראלי (לדוגמא: נשיא איגוד לשכות המסחר) , אך לא היה לי קשר עסקי איתם.האם זה רלוונטי להביא המלצה מאישים אלו, או שעדיף להביא מהבוס שלי או עמית לעבודה (כמו שחלק מבתי הספר דורשים). האם יעזור להביא המלצה מבן אדם "נחשב" בתור המלצת הרשות אשר אפשר להביא לחלק מהאוניברסיטאות?

בתודה מראש,

שלומי

YFEFFER
    חבר

גילעם שלום,
    בשיחתי האחרונה עם חבר שלמד בRSM (Rotterdam School of Management)וכרגע מבצע מחקר שוק בנושא בתי"ס לMBA באירופה, עלו הנק' הבאות שאשמח אם תתייחס אליהן.

הנק' שעלו:
    א. בארה"ב מאז 2001 יש בעיה בהשגת ויזות, גם לעבודה בארה"ב בזמן ההתמחות שכולם עושים שם בקיץ בין שנה א לב'. לדברי החבר בקושי רב מצליחים לסדר את ההתמחות כי האמריקאים פשוט לא לוקחים זרים להתמחות כי זה בלגן לסדר להם ויזה אח"כ למשרה מלאה. כמו כן רובם בארה"ב רואים בהתמחות מעין בדיקת יכולת של האדם ולכן יש לה חשיבות גדולה ביותר.
    ב. הבעיה הנ"ל גרמה לנשירה רצינית בתלמידים בינ"ל בארה"ב ולראשונה, משנה שעברה, ניתנות מלגות.
    ג. המחיר של ה-MBA עולה כל שנה בערך בין 2 ל-5 אחוז בעוד המשכורות לא השתנו כלל ונמצאות בסטגנציה מאז 2001 בערך – תלוי באיזה סקטור. בנוסף לכך הלימודים בארה"ב לוקחים ממך בערך שנתיים פחות 3 חודשים של אי עבודה. כך שהיום מבחינת תחשיב ייקח לאנשים להחזיר את החובות שלהם לשכר הלימוד על פני יותר מ-5 שנים אז אתה משלם ובנוסף מפסיד הכנסות.
    ד. בעקבות עליית העלויות בחברות רבות יורדים לאט מהתפיסה שה-MBA חיוני למנהל טוב והיום ישנה נטייה בחברות רבות לגדל את המנהל מבפנים ולא לקחת אותו מ-MBA. נטייה זו לא קיימת בסקטורים של בנקאות וייעוץ אבל בהחלט בחברות תעשייתיות ובהייטק.
    ה. יש הבדל גדול בין עולם הייעוץ והפיננסים מול עולם התעשייה – ייעוץ ופיננסי מכשירים את העובד בעצמם מה-MBA ולכן לא ממש משנה להם מה למדת. לעומת זאת, בתעשייה כן משנה להם ואז הניסיון עבודה שלך לפני כן מאד עקרוני. כלומר – לייעוץ ובנקאות ייקחו אותך בלי קשר אם אתה מתאים להם מבחינת פרופיל ואילו בניהול התעשייה – זה מאד חשוב מה עשית קודם ואז למעשה ה-MBA פחות טוב כ-Career switcher.
    ו. ההתמחויות בארה"ב נתפסות כחשובות אבל בפועל – לא ממש. ההתמחויות לכשעצמן הן חשובות לך אך הרבה פחות חשובות לחיפוש עבודה אח"כ. זה טוב אם אתה רוצה להחליף קריירה ויש לך מזל והצלחה בכניסה לתחום חדש – אבל זה נחשב אתגרי במיוחד. האמריקאים שמו לב לזה ולכן מהשנה למשל Columbia מציעה MBA מקוצר כבר של 16 חודש שזה חסר תקדים בשוק האמריקאי.
    ז. המגמה האירופאית היא של תוכניות בנות 12-18 חודש ולא יותר וברוב במקרים יש התמחויות – הם פשוט דוחסים יותר לפרק זמן קצר יותר, הם לא מקצצים – רק מעמיסים. החיסרון הוא שמקצועות הבחירה ניתנים בסמסטר אחד ולא יותר לעומת ארה"ב.
    ח. ניסיון קודם בעבודה הוא חשוב מאוד מאוד (!!) באירופה – ממוצע של 5 שנים ניסיון כאשר התנדבות וצבא לא ממש נחשבים כניסיון עבודה. ואילו בארה"ב הרבה פחות.
    ט. לאמריקאים קשה למלא את המכסה של סטודנטים זרים בשנים האחרונות ולכן קל יחסית לאירופה להתקבל לשם.
    י. מבחינת מוסדות הלימוד בחו"ל לגשת לתואר MBA ישר אחרי התואר הראשון נחשב כדבר לא רציני.

בקיצור, הוא אמר "אני לא ממליץ בכלל על MBA היום בארה"ב מסיבות כגון 1. יקר, 2. ארוך מידי, 3. בעיה במציאת עבודה אח"כ אלא אם יש לך אזרחות…. ההתמחויות המרובות והסטאג' מעולם לא היו יתרון כזה גדול.

דבר נוסף אחרון- מנסה MENSA – אותו חבר התקבל לארגון מנסה שזה הארגון הבינ"ל לאנשים עם רמת משכל גבוהה מהממוצע (2% העליונים באוכ') – הוא אמר לי שלדעתו אם אעשה את המבחנים שלהם אני אעבור ושזה כדאי כי זה טוב לרזומה ובעיקר כי מדובר בארגון בינ"ל עם סניפים בכל מקום בעולם כלומר, זהו כלי טוב ל-networking– מה דעתך ?

aringo
    חבר

To: hezy

היי גילעם,

אני מעוניין בלימודי MBA באחת מתוכניות ה Top 10. הייתי שמח להערכה/ המלצות ראשוניות, תחת הנתונים הבאים:

1. אני ואשתי לעתיד שתחיה מעוניינים שנינו בתכנית MBA, כך שאנחנו צריכים להתקבל לאותו מוסד. מה עושים? מה הסיכויים? המלצות בעניין?

חזי, אם העובדה הזו לא תוזכר באפליקיישן, כמובן שיתייחסו לכל אחד מכם כאל מועמד "רגיל". אם העובדה הזו תוזכר באפליקיישן, להערכתי במרבית המקרים השפעתה על המועמדות (לכאן או לכאן) תהיה מינורית. ישנן ואריאציות לעניין הזה והדבר תלוי גם בזהות הקורא. אני "נייטרלי" בשאלה אם לציין עובדה זו באפליקיישן – התשובה תלויה בזהות ביה"ס ובד"כ אף יותר מכך בזהות חבר ועדת הקבלה הקורא את האפליקיישן.
    שילובים של בתי"ס מובילים באותה עיר (MIT-הרוורד, סטנפורד-ברקלי, שיקגו-קלוג) יכולים גם הם לעבוד יפה עבורכם.

1. מתחבטים בשאלת MBA שנתי (היכן שיש) מול MBA מלא. אני יודע, ע"פ מה שקראתי בפורום, כי בארה"ב המעסיקים מתייחסים אחרת לתכניות השונות. אז: איפה ישנן תכניות טובות של שנה? האם כדאי? מהן ההשלכות על המשך הדרך – בארץ ובארה"ב?

לבד מתוכניות שנה "מיוחדות" (המיועדות לבעלי תואר מסויים או תואר שני), בקלוג ובקולומביה (מבין הטופ-10) יש תוכניות שאורכן כשנה. החסרון העיקרי הוא היעדר התמחות קייץ (או התמחות קצרה מאוד), מה שעשוי להקשות על הגיוס לחברות מובילות בארה"ב, בייחוד אם הינך career changer.

1. מצבנו, נכון להיום – מאיה: BA במנע"ס, ממוצע של 80; LLB במשפטים, ממוצע 83. אין GMAT (יהיה גבוה); בוגרת מודיעין; מדריכה בצבא ולאחר מכן מדריכה בחברת הלווינים גילת; כרגע עובדת במחלקת שיווק מכירות בתיאטרון; קיבלה הערכה חיובית מאוד מארינגו (טלי קורן); עורכת דין באפריל 2007. אני: BA במנע"ס, ממוצע של 83; LLB במשפטים, ממוצע 80; LLM במשפטים (על סף סיום, ממוצע 88); אין GMAT (יהיה גבוה, גם אם אעשה כמה פעמים); בצבא פיקדתי על כ-200 חיילים כל הכבוד; עובד במח' תפעול בחברת היי-טק; בעבר – מבקר אגודת הסטודנטים, משנה למנכ"ל בטויוטה ירושלים; קיבלתי הערכה חיובית מאוד מארינגו (טלי קורן); אהיה עו"ד באפריל 2007.
    2. עד כמה אפשר "לסמוך" על "תעסוקת קיץ" לעזרה במימון התואר בחברות הייעוץ האסטרטגי/ פיננסים/ בנקים/ וכו'? האם אתה יודע עד כמה תעסוקה שכזו יכולה להכניס (הערכה גסה טובה מספיק)?

חזי, על פי מה שאני שומע (ובהנחה שחבר'ה שאני שומע מהם הם מדגם מייצג), כ-90% מהישראלים הלומדים במוסדות המובילים מבצעים השנה התמחות קייץ. הרושם שלי הוא שההכנסה החודשית נעה בד"כ בין 6,000 ל-9,000 דולר נטו בחודש (אין מס, בהנחה שאין לך הכנסות רבות בשאר השנה).

1. מאיה בעלת אזרחות קנדית. האם יש לה בכך יתרונות כלשהם? חסרונות, רחמנא ליצלן?

אם אתם פונים לארה"ב – ככל שידוע לי מדובר ביתרון מינורי (הדבר משפר במידת מה את היכולת שלה לקבל הצעות חזקות לאחר הלימודים, ומכאן את האטרקטיביות שלה כמועמדת).

1. אנו מעונינים ללמוד בחוף המזרחי. בעיקר: MIT, הרוורד, NYU, קולומביה. מהם סיכויינו בתכניות הנ"ל?

אם נניח חיבורים והמלצות חזקים לשניכם ו-GMAT 700: למאיה יש יתרון בהיותה אישה, לך יש יתרון מסויים בנושא הרקע המנהיגותי ונסיון העבודה אם התרשמתי נכון. להערכתי שניכם תהיו מועמדים תחרותיים ב-NYU. קולומביה ו-MIT יהוו סטרצ' מסויים. הרוורד יהווה סטרצ'.

בתקווה שלא תקרוס תחת עומס השאלות,
    עשרות תודות,

מאיה וחזי.

מקווה שעזרתי, בהצלחה לשניכם…

גילעם

aringo
    חבר

To: dvasht

גילעם שלום!

שמי תומר, בן 25, כרגע מתמחה במשרד רו"ח סומך חייקין (KPMG)

אשמח אם תוכל לענות לי על כמה שאלות:

1. האם הדבר נכון שב1.1.06 משתנה מבחן הGMAT, ואם כן כיצד הדבר יבוא לידי ביטוי?

שאלה טובה. ההתמחות שלנו היא בנושא הכנת האפליקיישן.
    יש כמה שיחות בפורום כאן בנושא GMAT – הם יוכלו לענות טוב ממני.

2. אני מעוניין להתחיל ללמוד בעוד כשנתיים(2007) באחת מ-10 התוכניות המובילות בארה"ב. הנטייה היא למימון, חשבונאות או ניהול כללי. סיימתי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בחשבונאות וכלכלה בממוצע 88 (20% העליונים). כמו כן שירתתי כסמל צוות בצנחנים ופיקדתי על כ-25 לוחמים. כיום אני מתמחה בפירמת רו"ח הבינלאומית KPMG. על סמך הנתונים המתומצתים שלעיל, ובהנחה שציוני במבחן הGMAT יהיה סביב ה-700, איך אתה מעריך את סיכויי?

להערכתי תהיה מועמד תחרותי בתוכניות כגון שיקגו, טאק, מישיגן.
    קולומביה, וורטון, קלוג יהיו סטרצ' מסויים. הרוורד וסטנפורד יהיו סטרצ' להערכתי. תהיה להערכתי מועמד חזק בייל, דרדן, דיוק, קורנל.

3. מה הערך המוסף שאני אקבל מארינגו בכל התהליך הארוך הזה?
    ארינגו תנסה לעזור לך ליצור אפליקיישן שיביא, למיטב הערכתנו, לכך שוועדת הקבלה תדרג אותך הכי גבוה שהיית יכול להיות מדורג מבין מועמדיהם.

4. אולי זו שאלה לא כל כך רלוונטית אליך, אבל בכל זאת- מה הסיכוי לקבל ויזת עבודה בארה"ב לבת זוג שאינה נשואה לי?
    ההתמחות שלנו היא בנושא האפליקיישן – ההבנה שלי בתחום הויזות מוגבלת. ככל הידוע לי, אם העילה היא הקשר שלה עימך – סיכוי נמוך ביותר.

5. איזה מהתוכניות הבאות פותחות מחזור גם בינואר? וורטון, HBS, סטנפורד, קלוג', קולומביה, MIT?
    קולומביה.

תודה רבה,

תומר

בבקשה ובהצלחה תומר.

גילעם

aringo
    חבר

To: J.J.

גילעם שלום,

האם יש בידך דירוגים לגבי התוכניות המובילות בתחום האסטרטגיה?

אם לא, אילו נחשבות מובילות בהתמחות זו?

הדירוג של תוכניות General Management לפי US News נחשב, ככל הידוע לי, למבוסס ביותר בתחום. עם זאת, אם תלך מעבר לדירוג אחד (לרוחב הדירוגים, ל"מוניטין בשטח", להסטוריה של הדירוגים לאורך השנים) אני מעריך שתמצא את הרוורד במקום הראשון. אחריו, את סטנפורד, אינסאד, IMD, טאק, דרדן, מישיגן, ייל. בנוסף, מרבית התוכניות בטופ-20 נחשבות (ורוצות להחשב) לחזקות למדי בתחום האסטרטגיה.

האם מאוניברסיטאות אלה יש לסיכויים גבוהים יותר להגיע לתפקידי תכנון אסטרטגי בחברות עם סיום הלימודים (להבדיל מייעוץ)?

שאלה מעניינת. להערכתי כן, אולם ההשפעה היא בעוצמה בינונית וגורמים אחרים יכולים לגבור עליה. למשל, ייתכן שבוגר Goizueta (אמורי) יגבר על בוגר טאק או מישיגן (ה"זהה" לו בשאר הפרמטרים) לתפקיד strategic planning בחברת קוקה קולה בשל מיקומה (אטלנטה) וקירבתה לביה"ס. ייתכן (וסביר) שבוגר וורטון יגבר על בוגר דרדן (ה"זהה" לו בשאר הפרמטרים) בשל השם החזק יותר של וורטון בדירוגים הכלליים.

תודה

JJ

בבקשה ובהצלחה,

גילעם

aringo
    חבר

To: Infowell

גילעם שלום,

שאלה קצרה ברשותך. כמה ימים לפני deadline של הגשת אפליקציה לבית-ספר מסויים ניתן לעשות את מבחן הtoefl? כלומר, אם המועד האחרון של הגשת האפליקציה לסיבוב הראשון הוא 13/10 למשל, אז השאלה שלי אם תיאורטית אני יכול לגשת למבחן ב12/10, להזין את הציון הזמני של המבחן שלי באותו היום לתוך הonline application, לסמוך על כך שהבית ספר יקבל את התוצאות הרשמיות שבועיים מאוחר יותר ועדיין להחשב כמי שפנה בסיבוב הראשון?

ככל הידוע לי, בדרך כלל כן אבל לא תמיד. אם תנקוב בשם ביה"ס / בתיה"ס הרלוונטים, אוכל לענות במדוייק.

תודה על העזרה.

בבקשה, גילעם

aringo
    חבר

To: shlomisalant

גילעם שלום,

שמי שלומי. הפניתי אליך שאלה לפני מספר חודשים (האם כדאי להגיש כבר עכשיו בקשה או לחכות שנה). לאחר ששקלתי את העניין החלטתי להגיש כבר השנה בקשה. ברצוני לשאול לגבי הממליצים:

הבנתי מאתרי בתי הספר שרצוי שהממליצים יהיו ממקום עבודתי.האם הבאת המלצה ממפקדי בצבא (שירתתי מ-02/1997 עד 12/1999) רלוונטית או שמכיוון שהייתי בצבא לפני מספר שנים עדיף להביא המלצה ממקום עבודתי הנוכחי. האם כדאי לשלב בין השניים ולהביא המלצה גם מהצבא וגם ממקום עבודתי הנוכחי.

שלומי, על סמך הנתונים שבידי כרגע – לשלב בין השניים. באפשרותך להגיש לפחות שתי המלצות. עם זאת, נתונים נוספים (למשל – מקום עבודה קודם בו מאוד הצלחת והפגנת מנהיגות מול נסיון צבאי "פושר") יכולים לשנות את התשובה. בכל מקרה, המלצה ממקום העבודה הנוכחי רצוייה מאוד בד"כ. ההמלצה הצבאית – תלוי בעוצמתה, בהתאמתה לאסטרטגייה, בזהות הממליץ – מול אלטרנטיבות המלצה אחרות.

בקשר להמלצה ממקום עבודתי: האם כדאי לבקש המלצה מהאחראי הישיר שלי, או ממנכ"ל החברה (שניהם ייתנו לי המלצות טובות, שכן אני מאוד מוערך במקום עבודתי)?

תלוי בניסוח ההמלצה. אם המנכ"ל ייתן את הרושם שהוא מכיר אותך ואת עבודתך היטב, שהוא פיקח על עבודתך בעקיפין ולעיתים ישירות ועוד ניסוחים המחפים על רושם אפשרי של "ריחוק ניהולי" – המנכ"ל עדיף להערכתי.

להזכירך, אני עוזר הוראה (מתרגל פרונטלי) במרכז הבינתחומי ויש באפשרותי להביא המלצה מהאחראי על המתרגלים או מהמרצה שלי. האם המלצה מאחד מהם היא רלוונטית?

על סמך הנתונים שיש בידי כרגע, אולי כהמלצה "אקסטרא" (מעבר לנדרש), אם יש אפשרות לצרף כזו.

כמו כן, קראתי באתרי בתי הספר שלא משנה מי נותן את ההמלצה, אלא מה התוכן שלה. יש באפשרותי להביא המלצות מאנשים שמכירים אותי ובעלי תפקידים בכירים במשק הישראלי (לדוגמא: נשיא איגוד לשכות המסחר) , אך לא היה לי קשר עסקי איתם.האם זה רלוונטי להביא המלצה מאישים אלו, או שעדיף להביא מהבוס שלי או עמית לעבודה (כמו שחלק מבתי הספר דורשים). האם יעזור להביא המלצה מבן אדם "נחשב" בתור המלצת הרשות אשר אפשר להביא לחלק מהאוניברסיטאות?

שלומי, על סמך הנתונים שבידי כרגע, הייתי מוותר על הבכירים הנ"ל. אם הם פיקחו על עבודתך או שעזרת/ייעצת להם או שביצעתם פעילות משותפת, זה אולי ישנה את תשובתי.

בתודה מראש,

שלומי

הרבה הצלחה שלומי!

גילעם

aringo
    חבר

גילעם שלום,
    בשיחתי האחרונה עם חבר שלמד בRSM (Rotterdam School of Management)וכרגע מבצע מחקר שוק בנושא בתי"ס לMBA באירופה, עלו הנק' הבאות שאשמח אם תתייחס אליהן.

הנק' שעלו:
    א. בארה"ב מאז 2001 יש בעיה בהשגת ויזות, גם לעבודה בארה"ב בזמן ההתמחות שכולם עושים שם בקיץ בין שנה א לב'. לדברי החבר בקושי רב מצליחים לסדר את ההתמחות כי האמריקאים פשוט לא לוקחים זרים להתמחות כי זה בלגן לסדר להם ויזה אח"כ למשרה מלאה. כמו כן רובם בארה"ב רואים בהתמחות מעין בדיקת יכולת של האדם ולכן יש לה חשיבות גדולה ביותר.

יוני, על פי מה שאני שומע (ובהנחה שחבר'ה שאני שומע מהם הם מדגם מייצג), כ-90% מהישראלים הלומדים במוסדות המובילים בארה"ב מבצעים השנה התמחות קייץ.
    כדאי אולי לשאול כאן בפורום את החברים שלומדים או סיימו עכשיו (אסף ונד, יסמין וכו') אם הנתונים שהם מכירים תואמים את זה.

ב. הבעיה הנ"ל גרמה לנשירה רצינית בתלמידים בינ"ל בארה"ב ולראשונה, משנה שעברה, ניתנות מלגות.

מבין מועמדי ארינגו, סכום המילגות הכולל שהוענק למתקבלים לפני שנתיים היה מעט גבוה מסכום המילגות הכולל שהוענק למתקבלים לפני שנה. הרושם שלי הוא שמיספר המילגות הכולל ירד במעט בשנה האחרונה. הרושם שלי הוא גם שהיה קצת קשה יותר להתקבל השנה לארה"ב מאשר לפני שנתיים, והיה קצת קל יותר השנה להתקבל לאירופה מאשר לפני שנתיים.

ג. המחיר של ה-MBA עולה כל שנה בערך בין 2 ל-5 אחוז בעוד המשכורות לא השתנו כלל ונמצאות בסטגנציה מאז 2001 בערך – תלוי באיזה סקטור. בנוסף לכך הלימודים בארה"ב לוקחים ממך בערך שנתיים פחות 3 חודשים של אי עבודה. כך שהיום מבחינת תחשיב ייקח לאנשים להחזיר את החובות שלהם לשכר הלימוד על פני יותר מ-5 שנים אז אתה משלם ובנוסף מפסיד הכנסות.
    ד. בעקבות עליית העלויות בחברות רבות יורדים לאט מהתפיסה שה-MBA חיוני למנהל טוב והיום ישנה נטייה בחברות רבות לגדל את המנהל מבפנים ולא לקחת אותו מ-MBA. נטייה זו לא קיימת בסקטורים של בנקאות וייעוץ אבל בהחלט בחברות תעשייתיות ובהייטק.

ה. יש הבדל גדול בין עולם הייעוץ והפיננסים מול עולם התעשייה – ייעוץ ופיננסי מכשירים את העובד בעצמם מה-MBA ולכן לא ממש משנה להם מה למדת. לעומת זאת, בתעשייה כן משנה להם ואז הניסיון עבודה שלך לפני כן מאד עקרוני. כלומר – לייעוץ ובנקאות ייקחו אותך בלי קשר אם אתה מתאים להם מבחינת פרופיל ואילו בניהול התעשייה – זה מאד חשוב מה עשית קודם ואז למעשה ה-MBA פחות טוב כ-Career switcher.
    ו. ההתמחויות בארה"ב נתפסות כחשובות אבל בפועל – לא ממש. ההתמחויות לכשעצמן הן חשובות לך אך הרבה פחות חשובות לחיפוש עבודה אח"כ. זה טוב אם אתה רוצה להחליף קריירה ויש לך מזל והצלחה בכניסה לתחום חדש – אבל זה נחשב אתגרי במיוחד. האמריקאים שמו לב לזה ולכן מהשנה למשל Columbia מציעה MBA מקוצר כבר של 16 חודש שזה חסר תקדים בשוק האמריקאי.
    יוני, ככל הידוע לי קולומביה מציעה את המסלול הנ"ל מאז סוף שנות ה-90.
    ז. המגמה האירופאית היא של תוכניות בנות 12-18 חודש ולא יותר וברוב במקרים יש התמחויות – הם פשוט דוחסים יותר לפרק זמן קצר יותר, הם לא מקצצים – רק מעמיסים. החיסרון הוא שמקצועות הבחירה ניתנים בסמסטר אחד ולא יותר לעומת ארה"ב.
    ח. ניסיון קודם בעבודה הוא חשוב מאוד מאוד (!!) באירופה – ממוצע של 5 שנים ניסיון כאשר התנדבות וצבא לא ממש נחשבים כניסיון עבודה. ואילו בארה"ב הרבה פחות.

לפי החישוב שלעיל, מרבית מועמדי ארינגו שהתקבלו השנה לאינסאד הם בעלי שנה עד שנתיים של נסיון עבודה.

גם להערכתי, באירופה הדגש על נסיון עבודה חזק יותר. למיטב ידיעתי, התנדבות (אם במשרה מלאה) וצבא (אם במשרה מלאה) ייחשבו לנסיון עבודה באירופה.
    ט. לאמריקאים קשה למלא את המכסה של סטודנטים זרים בשנים האחרונות ולכן קל יחסית לאירופה להתקבל לשם.

הרושם שלי (עפ"י נתוני המתקבלים שעבדנו איתם) הוא שהשינוי בסיכויי הקבלה לאינסאד, למשל, גדול משמעותית מהשינוי בסיכויי הקבלה ל-MIT, הרוורד או ברקלי למשל.
    י. מבחינת מוסדות הלימוד בחו"ל לגשת לתואר MBA ישר אחרי התואר הראשון נחשב כדבר לא רציני.
    להערכתי 10-15% מהמתקבלים הישראלים ל-MBA במוסדות המובילים בחו"ל מגישים את הבקשות סמוך לסיום התואר הראשון. מבין מועמדי ארינגו בשנה האחרונה, שיעור הקבלה של המגישים עם סיום התואר היה דומה לשיעור הקבלה של המגישים 2-3 שנים לאחר סיום התואר. ה
    יה השנה מועמד שאף הגיש (התקבל לסטנפורד) במהלך התואר הראשון.
    בקיצור, הוא אמר "אני לא ממליץ בכלל על MBA היום בארה"ב מסיבות כגון 1. יקר, 2. ארוך מידי, 3. בעיה במציאת עבודה אח"כ אלא אם יש לך אזרחות…. ההתמחויות המרובות והסטאג' מעולם לא היו יתרון כזה גדול.

דבר נוסף אחרון- מנסה MENSA – אותו חבר התקבל לארגון מנסה שזה הארגון הבינ"ל לאנשים עם רמת משכל גבוהה מהממוצע (2% העליונים באוכ') – הוא אמר לי שלדעתו אם אעשה את המבחנים שלהם אני אעבור ושזה כדאי כי זה טוב לרזומה ובעיקר כי מדובר בארגון בינ"ל עם סניפים בכל מקום בעולם כלומר, זהו כלי טוב ל-networking– מה דעתך ? להערכתי הדבר "ייתן לך נקודות" בפרמטר של analytical skills. אם אין לך "מספיק" נקודות בפרמטר הזה (דרך ה-GMAT וציוני התואר הראשון) ההצטרפות הזו עשויה לסייע במידת מה.

גילעם

מוצגות 50 תגובות – 251 עד 300 (מתוך 1,228 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.